• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Olay, Samsun’un İlkadım ilçesinde 22 Nisan 2015 tarihinde saat 03.30 sıralarında meydana gelmişti. Edinilen bilgiye göre, Atakum ilçesi Yeşildere Mahallesi Samsun-Ankara yolu üzerinde yaralı halde bir akaryakıt istasyonuna sığınıp araçla uçurumdan yuvarlandıklarını söyleyen Ali Demir (52) yardım istedi.

YARALININ İFADESİ OLAYI ORTAYA ÇIKARDI

Olay yerine polis ve ambulans sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Ali Demir, tedavi altına alındı. Ali Demir, kaza sırasında yanında 52 yaşındaki H.B.’nin de bulunduğunu söyledi. Gece yapılan arama çalışmalarında araç ve diğer şahıs H.B. bulunamadı. Arama çalışmaları gün boyu devam ederken araç İlkadım ilçesi Kalkancı Mahallesi’nden Kürtün Irmağı mevkisinden yaklaşık 100 metrelik uçurumdan yuvarlanmış olarak bulundu. AFAD ekipleri gün boyu uçurumun etrafından köpek yardımıyla kayıp olan H.B.’yi aradı ancak bulamadı. Polis, yaralı Ali Demir’in ifadesine yeniden başvurulunca olay ortaya çıktı.

ASKERE GİTMEMEK İÇİN ARKADAŞININ KİMLİĞİNİ KULLANDI 

İddialara göre, H.B. ile Ali Demir’in Tekkeköy ilçesinin Başköy Mahallesi’nden oldukları, yıllar önce askere gitmemek için H.B.’nin Ali Demir’in kimlik bilgilerini kullanarak üzerinde kendi fotoğrafının yer aldığı nüfustan kimlik çıkarttığı ve yine Ali Demir adına kendisine pasaport aldığı ortaya çıktı. H.B.’nin Fransa’ya kaçtığı, hayatının geri kalan bölümünü de Ali Demir kimliği ile sürdürdüğü, Ali Demir adına şirket kurduğu, bankadan da kredi çektiği tespit edildi. Ali Demir’in aldığı sakatlık maaşının kesilmesi üzerine olay ortaya çıkınca, H.B.’nin bu olayı konuşup anlaşmak için Ali Demir ile buluştuğu, birlikte gezip dolaştıkları ve daha sonra H.B.’nin İstanbul’dan Ali Demir adına kiraladığı 07 ZG 992 plakalı otomobili içinde Ali Demir bulunduğu halde uçurumdan yuvarlayıp Demir’den ve kredi borçlarından kurtulmaya çalıştığı, araç yuvarlanmadan önce kendisinin aşağı indiği ileri sürüldü.

Samsun Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Bürosu ekipleri bütün bu ayrıntıları ortaya çıkarınca Ali Demir kimliğini kullandıklarını tespit ettikleri H.B. hakkında yakalama kararı çıkarttı. H.B.’nin yurt dışına kaçma ihtimalleri göz önünde bulunduruldu ve sınır kapılarına ve havalimanlarına bilgi verildi. 24 Nisan 2015 Sabah saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Fransa’ya gitmek için hazırlık yapan özel bir firmaya ait uçakta bulunan H.B., yakalanarak gözaltına alındı. Yurt dışına çakamadan yakalanan H.B.’nin üzerinde Ali Demir adına düzenlenmiş nüfus cüzdanı, Ali Demir adına Türk pasaportu ve Fransız vatandaşı olduğu için D.P.B. yabancı ismini alıp Fransız pasaportu da ele geçti.

Olaydan sonra tutuklanan H.B. hakkında, "kasten öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme, tasarlayarak bir suçu gizlemek, başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak için öldürmeye teşebbüs" suçlarından dava açıldı.

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davada savcı toplanan deliler doğrultusunda mütalaasını vererek Fransa nüfusuna kayıtlı olup Fransız D.P.B. adını taşıyan ve tutuklu bulunan H.B.’nin "tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" suçundan cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatının yazılı savunma hazırlamak üzere süre istemesi üzerine duruşma ertelendi.

IHA