Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa 'Rockçı imam'ın Portekiz konserine Diyanet'ten izin çıkmadı

    Antalya'nınKaş İlçesi'nde imamlık yapan ve kurduğu rock grubuyla adı 'Rockçı imam'a çıkan Ahmet Muhsin Tüzer'in, Portekiz'de vermeyi planladığı konser için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan izin çıkmadı.

    Gitarist Doğan Sakin ile kurduğu Firock grubuyla dikkatleri üzerine çeken Ahmet Muhsin Tüzer, Türkiye'de 'Rockçı imam', yurtdışında ise 'Rock N İmam' adıyla tanınmaya başladı. Kaş'a bağlı Pınarbaşı Mahallesi'nde imamlık yapan Ahmet Muhsin Tüzer, Türkiye'nin yanı sıra, 2014 yılında ABD'de konser verdi. Tüzer, bir süre önce ise Portekiz'in Porto kentindeki ünlü sanat müzesi Serralves Museum of Contemporary'den konser daveti aldı. Nisan ayındaki konseri için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurup destek isteyen Tüzer'e bakanlık olumlu yanıt verirken, görevinden dolayı bağlı bulunduğu Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan izin çıkmadı.

    'ÇOK ÖNEMLİ BİR TANITIM FIRSATI KAÇIRILDI'

    Ahmet Muhsin Tüzer, uluslararası düzeyde bir konser vermeye hazırlandığını ancak izin alamadığını belirterek şunları söyledi:

    "Diyanet İşleri Başkanlığımız önce uygundur kararı verdi. Bu karar bana telefonla Antalya Müftülüğü tarafından bildirildi. Bunun üzerine cebimden eşime de bilet aldım. Bu kararı beni davet edenlere nasıl açıklayacağımı bilemiyorum. Suriye'deki savaş, PKK terörü nedeniyle çok zor günler geçiren ve kan kaybeden Türk turizmi için çok önemli bir tanıtım fırsatı kaçırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı da ülkemizin kültürel faaliyetlerinin tanıtılmasına katkı sağlayacağı gerekçesi ile konsere destek kararı almıştı. Diyanet İşleri Başkanlığımızın buna rağmen izin vermemesinin takdirini yöneticilerimize bırakıyorum."

    'DOĞU KÜLTÜRÜNÜ TANITACAKTIM'

    Konserde ilahi, ezan, sala ve mevlit ile kendi eserlerini okumaya hazırlandığını anlatan Tüzer, "İslami fobinin yükseldiği bir dönemde çok iyi bir tanıtım olacaktı. Zihinlerdeki karanlık İslam algısı barışçıl algıya dönüşecekti. Doğu kültürünü, batılılara tanıtacaktım. Yetkililerimizin ve başkanım Mehmet Görmez'in bu kararı değiştirmesini arz ediyorum. Bu kararı yasal olarak değiştirme olanağı varsa yasal yollara da başvurmayı düşünüyorum" dedi.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ