Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile telefonda görüşerek, AB merkezinde terör örgütü çadırının açılmasının kabul edilemez olduğunu ve çadırın derhal kapatılması gerektiğini iletti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bakan Çavuşoğlu Belçikalı mevkidaşı Reynders ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Belçika’nın başkenti Brüksel’de, PKK terör örgütünün açmış olduğu çadıra ilişkin hassasiyetlerini ilettiği, terör örgütü tarafından AB’nin merkezinde böyle bir çadır açmasının kabul edilemez olduğunu ve çadırın derhal kapatılması gerektiğini vurguladı.

ÇİFTE STANDART UYGULAMAYIN UYARISI

Çavuşoğlu görüşmede, daha önce boşaltılmış olan çadırda PKK flamaları ve terörist posterlerinin tekrar sergilenmeye başlanmasının kabul edilemez olduğunu, bu konunun ifade, toplanma ve gösteri yapma özgürlükleriyle bir ilgisinin bulunmadığını ve Türkiye'nin Belçika’dan beklentisinin terör örgütlerinin faaliyetlerine izin verilmemesi yönünde olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, Reynders'e ayrıca, terör örgütleri arasında herhangi bir fark gözetilmesinin doğru olmadığını, terör örgütleriyle mücadelede çifte standart uygulanmaması gerektiğini söyledi.

PKK’nın da DAEŞ gibi bir terör örgütü olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, DAEŞ’in faaliyetlerine Belçika’da izin verilmediği gibi, PKK’nın propaganda faaliyetlerine karşı da aynı kararlılıkla yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Görüşmede ayrıca, Belçika Dışişleri Bakanı Reynders'in, dün İstanbul’da gerçekleştirilen terör saldırısı nedeniyle Bakan Çavuşoğlu’na taziyelerini ilettiği öğrenildi. Çavuşoğlu da, Paris saldırılarını düzenleyen teröristin Belçika’da yakalanmasından duyduğu memnuniyeti muhatabına ilettiği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN PROTESTOSU İLETİLDİ

Bakan Çavuşoğlu, PKK terör örgütünün Brüksel'de açtığı çadıra ilişkin olarak Başbakan Davutoğlu'nun Türkiye-AB Zirvesi için Brüksel’e yaptığı ziyaret öncesinde de Reynders ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.
Öte yandan, Ankara’daki Belçika Büyükelçisi Marc Trentesau da Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Brüksel’deki PKK çadırına ilişkin Türkiye'nin protestosu iletildi.

Belçika yönetimi, terör örgütü PKK'nın Brüksel'deki AB Konseyi binasının arkasında kurduğu çadırda, terör örgütünün propaganda yapmasına göz yummuştu. Türkiye'nin tepkisi ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı Türkiye-AB Zirvesi sırasında kaldırılan PKK flamaları ve pankartlar, dün yeniden asılmıştı.

13 Mart'ta meydana gelen Ankara'daki terör saldırısından sadece iki gün sonra kurulan çadırda, kırmızı bültenle aranan terör örgütünün Belçika'daki liderlerinden Remzi Kartal, basın toplantısı düzenlemişti.

AA