Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika AB'den Binali Yıldırım'a tebrik

    Avrupa Birliği'nden (AB), hükümeti kurma görevini alan AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım tebrik edilerek, "Ortak bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı ve geçen kasım ayındaki ilk AB-Türkiye Zirvesi ile 18 Mart'taki AB-Türkiye anlaşmasında mutabık kalındığı üzere ortaklığımızı tüm yönleriyle gerçekleştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz" açıklaması yapıldı.

    AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, ortak yazılı açıklama yaptı.

    Yıldırım'ın yeni Başbakan adayı gösterildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

    "Sadece Türkiye için değil, aynı zamanda AB-Türkiye ilişkileri için de önemli bir zamanda gelen adaylığı dolaysıyla kendisini tebrik ederiz. Ortak bölgesel ve uluslararası zorluklar karşısında beraber çalışmayı ve geçen kasım ayındaki ilk AB-Türkiye Zirvesi ile 18 Mart'taki AB-Türkiye anlaşmasında mutabık kalındığı üzere ortaklığımızı tüm yönleriyle gerçekleştirmeye devam etmeyi dört gözle bekliyoruz."

    AB-TÜRKİYE ANLAŞMALARI

    Sığınmacı akışı karşısında zor durumda kalan AB, soruna kalıcı çözümü için Türkiye'nin yardımına muhtaç. 29 Kasım'da yapılan AB-Türkiye Zirvesi'nde sığınmacı Türkiye'nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılması, yeni fasılların açılması, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar avroluk fon sağlanması, Türkiye ve AB arasında senede iki kez zirve düzenlenmesinde mutabık kalınmıştı.

    18 Mart'taki zirvede ise Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran sonuna kadar kaldırılması, ek 3 milyar avroluk fonun yanı sıra, 20 Mart'tan sonra Türkiye üzerinden Yunan adalarına giden sığınmacıların geri kabul edilmesi ve Türkiye'ye gönderilen her bir Suriyeli sığınmacı için Türkiye'den bir Suriyeli sığınmacının AB ülkelerine yerleştirilmesine karar verilmişti.

    VİZEDE TERÖR ŞARTI SORUNU

    Anlaşma çerçevesinde AB Komisyonu, 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış, ancak vizelerin kaldırılabilmesi için 72 kriterden geriye kalan 5'inin de tamamlanması gerektiğini belirtmişti. Bu şartlar arasında terör tanımının değiştirilmesi de bulunurken, Avrupa Parlamentosu, tüm kriterler karşılanana kadar AB Komisyonunun teklifini oylamama kararı almıştı.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ