Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır'da manavlık yapan Turan Fidan, iddiaya göre sebze ticareti yaptığı Remziye Tüdeş ile onun birlikte yaşadığı Selahattin Kiradi'den, alacağını tahsil edemedi. Turan Fidan, konuyu görüşmek üzere geçen 12 Ağustos 2015'te merkez Seyhan İlçesi'nin Meydan Mahallesi'ndeki Barış Parkı'nda, Tüdeş ve Kiradi ile buluştu. Burada Fidan ve ikili arasında tartışma çıktı. Otomobilinden tüfeği alan Turan Fidan, Remziye Tüdeş'e ateş ederek öldürdü. Fidan daha sonra tüfeği Kiradi'ye doğrultarak tetiği çekti. Tüfeğin ateş almaması üzerine Kiradi kaçarken, Fidan da aracına binerek olay yerinden kaçtı. Kısa sürede yakalanan Fidan tutuklandı.

Kasten öldürme suçundan ömür boyu, tehdit suçundan ise 5 yıla kadar hapis cezası istenen Turan Fidan Adana 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde karar duruşmasına çıktı. Tüdeş ve Kiradi'nin kendisini dolandırıp dövdüklerini öne süren Fidan savunmasında şunları söyledi:

"Kiraladığım otomobille Adana'ya geldim. Remziye Tüdeş ile Selahattin Kiradi ile bir parkta konuşmaya başladık. Selahattin, otomobilimi alarak ayrıldı. Bir süre sonra gelerek bana arabanın bagajına bakmamı söyledi. Bagaja baktığımda bir tüfek gördüm. Selahattin, tüfeği getirmemi istedi. Ben de tüfeği alarak oturduğumuz masaya getirdim. Bu sırada tüfek birden patladı. Ancak tüfek benim elimde mi? Yoksa Selahattin'in elinde miydi bilmiyorum. Tüfek patlayınca Selahattin kaçtı. Ben de elimdeki tüfekle arabaya binerek uzaklaştım. Kasıtlı olarak Remziye'ye ateş etmedim. Tüfek benim elimde patladıysa kazayla patlamıştır."

SANIĞIN İDDİALARI ARAŞTIRILDI

Turan Fidan'ın dolandırıldığı iddiaları üzerine mahkeme heyetinin talebiyle Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Başlatılan soruşturma kapsamında Selahattin Kiradi hakkında dolandırıcılık suçundan delil yetersizliği nedeniyle takipsizlik kararı verildi. Mahkeme heyeti, Turan Fidan'a iyi hal indirimi uygulayarak kasten öldürme suçundan 25 yıl silahlı tehdit suçundan ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

DHA