Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK, kent genelinde açık otoparklar başta olmak üzere uygun yaşam alanlarında ve metro istasyonlarında ücretsiz bisiklet parklarını yaygınlaştırıyor.

İBB, özellikle kısa mesafelerde otomobile binmek yerine sağlıklı bir yaşam için İstanbulluları pedal çevirmeye teşvik amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Bu amaçla projeler geliştiren İSPARK, kent içi ulaşımda ekolojik, ekonomik, psikolojik ve doğal yaşama uygun olan bisiklet kullanımını teşvik etmek kent genelindeki otoparklarında “Bisiklet Park” alanları oluşturuyor.

16 ilçede 148 noktada 982 bisiklet kapasitesine sahip ücretsiz bisiklet parkları, vatandaşların hizmetine sunuldu. Bu sayının dünya standartlarına seviyesine yükseltilmesi farklı merkezlerde çalışmalar sürüyor.

BİSİKLETLİLERE KOLAYLIK

Özellikle metro istasyonlarındaki ücretsiz park alanlarına bisikletlerini bırakan sürücülere kolaylık sağlanıyor. Evlerinden bisikletleriyle metroya gelen vatandaşlar bisikletlerini bu alana bırakarak istedikleri güzergâha gidebiliyor. Dönüşte ise yine yollarına bisikletle devam ederek hem trafiğe girmiyor hem de spor yapıyor.