Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Allah aşkına çocukları alıp dağa gönderip orada terörist yapanların arkasında durmayın. Onlarla birlikte olmayın, onlara hiçbir şekilde destek vermeyin ve artık batıda, doğuda denildiği gibi 'Yeter artık', 'Edi bese' deyin" dedi.

Ala, Batman'da AK Parti İl Başkanlığında partililerle bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Ala, İslam dünyasında 100 yıldır istenmeyen durumların yaşandığını belirterek, Türkiye'nin komşu ülkelerinin sıkıntılı günlerden geçtiğine işaret etti.

Bütün güzellikleri yaşadıklarını ama problemlerin de bir o kadar fazla olduğunu dile getiren Ala, "Bize yakışmayan, bizim inancımıza, kimliğimize, kültürümüze yakışmayan bazı durumları İslam dünyasında yaşıyoruz ama maalesef böyle sıkıntılı bir dönemi 100 yıldır yaşıyoruz. Yanı başımızda bazı ülkeler, bazı kardeşlerimiz gerçekten çok sıkıntılı dönemler yaşıyor. Biz de elimizden geleni o misafirlerimize göstereceğiz. Burada da dünya sıralamasına giriyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bizi farklı şekillerde tanımlayıp, inancımızdan dolayı, kültürümüzden dolayı, kimliğimizden dolayı ötekileştirmeye çalışanlar oldu" diyen Ala, şöyle konuştu:

"Biz buradayız ama onlar artık burada değiller, onlar tarihe mal oldular. Tarih onları hayırla yad etmeyecektir ama biz buradayız. Bu milletin yüreği birlikte çarptıkça inancının peşinde oldukça, istikamet Sırat-ı Müstakim oldukça, istikametini kaybetmedikçe biz söylediğimiz hedeflerimizi gerçekleştireceğiz ama bize 'yapamazsınız' diyenler tarihin çöplüğünde yerini alacak."

 "ÖNÜMÜZE BARİYER KOYMAK, ÇUKUR AÇMAK İSTEYENLER OLDU"

Teröristler tarafından kazılan çukurlara değinen Ala, şunları kaydetti:

"Bizim önümüzü kesmeye çalışıyorlar ama dünya kuruldu kurulalı herkes kendi görevini yapar o yüzden önümüzü kesmeye çalışanları hiç dikkate almıyorum, hiç de önemli değil. Batman bunun en güzel örneğini verdi, teşekkür ediyorum. Şimdi Türkiye'de, Ankara'da, Avrupa'da, Birleşmiş Milletler'de, Ortadoğu'da, kendi ilimizde, kendi ülkemizde önümüze bariyer koymak isteyenler oldu. Çukurlar açmak isteyenler oldu. Statükonun müttefikleri daha çok Ankara'da onlar da önümüze, sistemin muhafızları var ya hani sandıktan çıkmadan iktidara gelmeye alışmışlar, iktidar kullanmaya alışmışlar ve yıllardır da Ankara'da yollarına devam ediyorlar."

"SANDIKTAN ÇIKMADAN İKTİDAR KULLANDIĞIN GÜNLERİ UNUT"


Cumhuriyet Halk Partisi'nin ne düşündüğünün, ne plan kurduklarının bir önemi olmadığını belirten Ala, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet Halk Partisi ana muhalefet partisi, 5 yılda 6 seçim kaybetmiş hala bize akıl veriyor. Arkadaş biz de senin aklına uysak bizler de 5 yılda 6 seçim kaybeder, bütün seçimleri kaybederdik. Sen biraz bizi takip etsene. Ha sen yıllarca sandıktan çıkmadan iktidar paylaşmaya alışmışsın, neyle alışmışsın; yaptığın anayasalarla ittifak kurarak, çeşitli darbelerle işbirliği yaparak, milletin seçtiklerini oradan alaşağı etmişsiniz, ondan sonra kurmuşsunuz bir düzen, yaptırmışsınız bir anayasa, orada bazı kurumlara paylaştırmışsın milletin iradesini, milletin seçtiklerini ablukaya alarak iktidar kullanmaya alışmışsınız ama millet durumu ele alınca önünde kimse duramaz. Millet 2002'den beri durumu ele almış bunun haberi yok. Onun için sen artık eski günleri unut. Sandıktan çıkmadan iktidar kullandığın günleri unut."

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Ala, artık milletten iradesini alıp Ankara'ya gidip diz çöken ya da başka ülkelere gittiği zaman önlerinde önünü ilikleyen, hazır ol vaziyetinde duran veya şapkasını alıp giden bir iktidar, bir liderin olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 52 oyla seçildiğini hatırlatan Ala, seçimde 14 partinin Erdoğan'a karşı birleştiğini işaret etti.

Başkanlık sisteminin Türkiye için önemli olduğunu dile getiren Ala, şöyle dedi:

"Şimdi diyoruz ki tereddütlü demokrasinin yerini garantili bir demokrasi alsın. Nedir o? Getirelim Başkanlık sistemini. Önceki cumhurbaşkanı seçimlerinde nasıl kriz oluyordu meclis seçerken, uçaklar uçuşuyordu, yandan gelenler oluyordu, tehdit edenler oluyordu, daha Abdullah Gül'ü seçerken bile muhtıra verildi. Ne de çabuk unuttuk. Sonra 14 parti bir araya gelmesine rağmen millet aldı sandıktan istikrası tereyağından kıl çeker gibi çekip getirdi. Başta bütün dünyanın derdiyle hemdert olacağını, 'orada oturmayacağı' diyen bir lideri getirdi seçti. O yüzden millete bu meseleleri öyle bir verelim ki bir daha kimse alamasın ve sandığa gittiğimizde seçilecek başkan belli deriz kim seçilirse ülkeyi yönetir, ondan sonra bir daha seçilsin bir daha gelsin diyoruz ama bu diğerlerinin işine gelmiyor."

"Bu ülkeyi millet yönetir, burada hiç tereddüt yoktur. Yani bu ülkeyi milletin yönetmesi için, millet hangi değişikliğe evet derse o da icra edilecektir. Onun dışındaki tehditler laf-ı güzaftır, boş lakırdıdır, millet tehdit edilemez" ifadesini kullanan Ala, "İnsanlara diyoruz ki 'Verin bize oylarınızı, biz size çözüm getireceğiz, biz sizin yolunuzu yapacağız, çocuklarınıza gelecek vaat edeceğiz," Şimdi Türkiye'nin geldiği nokta gerçekten milletin çocuklarının geleceğine yazık eden bir anlayış, bir siyasi anlayış olamaz. Hiç kimse çocukların geleceği üzerinden kendi siyasetini kurgulamamalı" değerlendirmesinde bulundu.

"BATMAN BELEDİYESİ'NE 171 MİLYON LİRA GÖNDERİLDİ"

Batman Belediyesine 2015 yılında 171 milyon lira gönderildiğini belirten Ala,şöyle devam etti:

"Bununla hizmet yapılacak. 171 milyonla ne yaptınız, hiç bir şey. Bu millete bu reva mı? Oy verenler bunun için mi oy veriyor. Ben oy veren kardeşlerime sesleniyorum; Ankara'dan üfürenlerin burada esamesi okunmuyor. Gelin bir daha düşünelim, oradan para gönderiliyor onu bile size hizmete dönüştüremeyenlerle beraber olmanın artık bir anlamı yok. Sizin çocuklarınıza biz diyoruz ki 'okul, üniversite açalım'. Çocuklar burada okusun, çocuklar mühendis olsun, çocuklar yönetmek mi istiyor Türkiye'yi, seçime girsin, sandığa gitsin, mahalledeki teyzem, amcam sana oy veriyorsa versin, gelsin yönetsin."


 "YETER ARTIK 'EDİ BESE'


"Sadece senin oyunu almak için gelip, senin oyunu aldıktan sonra çocuklarının geleceğini karartanlarla beraber olmayın. Onların geleceğini aydınlık yapmak isteyenlerle beraber olun" çağrısında bulunan Ala, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yaptığımız her iş, dünyanın bütün ülkeleri tarafından takip ediliyor. Kimi önümüzü kesmek için takip ediyor, kimi bize destek olmak için takip ediyor. Türkiye nereden nereye geldi, hele o ilk geldiğimiz günler bir türkü bile söyleyebilir miyiz diye insanlar birbirine bakıp izin alma durumu hissederken şimdi 24 saat yayın yapılıyor. Yayın içeriğini mi beğenmiyorsun gel bu çocukları yetiştirelim onlar da içeriğini güzelleştirsin. Allah aşkına çocukları alıp dağa gönderip orada terörist yapanların arkasında durmayın onlarla birlikte olmayın, onlara hiçbir şekilde destek vermeyin ve artık batıda, doğuda denildiği gibi 'Yeter artık', 'Edi bese' deyin."