Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilmesi ve Kanun Hükmünde Kararname kararlarının yayınlanmasının ardından kapatılan birçok kuruluşun arasında Turgut Özal Üniversitesi de yer aldı. O günden itibaren merak edilenlerden birisi ise "Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri ne olacak?" sorusuydu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayınlanan karar ile Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinin Yıldırım Beyazıt Üniversitesine nakil olacağı, fakat kendi üniversitelerine ödedikleri miktarın devlet üniversitesine ödenmeye devam edeceği bildirildi.

Bu süreçte yaşanabilecek her türlü problemin garantörü olduğunu belirten YÖK yetkilileri, öğrencilerin mezun oldukları üniversitenin diplomasına sahip olacağını aktardı.

Bu açıklamalarla birlikte toplam 7 bin 738 Turgut Özal Üniversitesi öğrencisi, artık Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde eğitim-öğretim hayatına devam edecek. 

DİPLOMALAR YERLEŞTİKLERİ ÜNİVERSİTEDEN VERİLECEK

Diplomaların yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verileceği, bu süreçte yaşanabilecek sorunların ise YÖK tarafından çözüleceğinin garantisini veren yetkililer, kontenjan arttırımı ile ilgili planlarının olmadığını dile getirdi.

"Bu öğrencilerin diplomaları, yerleştirildikleri üniversiteler tarafından verilecektir. Bununla birlikte diploma eki ve transkriptlerinde önceki üniversitelerinde almış oldukları dersler belirtilecektir.

Bu süreçte karşılaşılabilecek problemler, yerleştirme yapılan üniversitelerimiz ile birlikte çözülecektir.
YÖK, geçtiğimiz yıl ciddi bir çalışma ve rasyonel bir politika izleyerek lisans programları için 22.778, ön lisans programları için 20.674 olmak üzere toplamda 43.452 kontenjan artışı gerçekleştirmiştir. Bu kapatılan üniversitelerin kontenjanları ise lisans programları için 9.148, ön lisans programları için 4.003 ve yetenek sınavıyla 160 olmak üzere toplamda 13.311’dir. Dolayısıyla YÖK’ün izlemiş olduğu bu rasyonel kontenjan politikasını bu aşamada değiştirmeyi doğru bulmuyoruz."