Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak, sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliğince terör örgütü üyesi olduğu idiasıyla tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2015/45832 sayılı dosyasında, PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma (TCK M.314/2) suçundan yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, sözde Demokratik Özerkliğin ilan edildiği, Demokratik Toplum Kongresi'ne katılmak ve burada olağan üye sıfatıyla örgüt lehine konuşma yapmak, PKK/KCK silahlı terör örgütünün çağrısı ve talimatları doğrultusunda Diyarbakır ilinde düzenlenen nevruz etkinliklerinde terör örgütü lehinde söylemlerde bulunarak özerklik çağrısı yapmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı adına tescilli resmi araçları silahlı terör örgütü üyelerinin cenazelerine tahsis etmek suretiyle kullandırmak, yine yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak vb. çok sayıda eylemine yönelik olarak toplanan somut maddi her türlü şüpheden uzak kuvvetli suç şüphesi oluşturan deliller uyarınca Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak 25 Ekim Salı günü gözaltına alınmıştı. Kışanak, emniyette 5 gün süren ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki sorgulaması sonrası mahkemeye sevk edilen Gültan Kışanak, nöbetçi sulh ceza hakimliğince silahlı terör üyeliği iddiasıyla tutuklandı.

EŞ BAŞKAN DA TUTUKLANDI

Yine başsavcılığın 2016/32488 sayılı dosyasında, "Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik" (TCK M. 302/1) eylemleri nedeniyle yürütülmekte olan soruşturma kapsamında, Diyarbakır ili Dicle ilçesinde PKK/KCK silahlı terör örgütünün amacı ve talimatları doğrultusunda, 2014 yılında yapımına başlanıp, 5 Kasım 2015 tarihinde bir askerin şehit edilmesi ile sonuçlanan eylem bütünlüğü içerisinde ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik ve anayasal düzenin dışında özerk yönetim ilan eden PKK/KCK silahlı terör örgütünün üyelerine ait sözde şehit mezarlığını yapmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait araç ve gereçleri tahsis etmek ile kamu kaynaklarını kullanarak, terör örgütü üyelerinin sözde şehitliğinin korunması ve muhafazası yönündeki eylemlerine ve silahlı terör örgütünün talimatları doğrultusunda cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek nitelikte örgüt lehine söz ve eylemlerde bulunmak iddiasıyla gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Eş başkanı Fırat Anlı da "terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla tutuklanmıştı.

DİYARBAKIR BAŞSAVCILIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın tutuklanmasının ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi: "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızın 25 Ekim 2016 tarih ve 2016/59 sayı numaralı basın açıklamasında belirtilen 2015/45832 ve 2016/32488 numaralı soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Belediye Meclis Üyesi Fırat Anlı Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanmış olup, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca alınan ifadelerinin ardından Gültan Kışanak hakkında silahlı terör örgütüne üye olma (TCK m.314/2) suçundan, Fırat Anlı hakkında da silahlı terör örgütüne üye olma (TCK m. 314/2) suçundan tutuklanmaları talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmişlerdir.
Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 2016/619 ve 2016/621 sorgu numaraları ile tamamlanan sorgularının ardından şüpheliler Gültan Kışanak'ın silahlı terör örgütüne üye olma (TCK m.314/2) suçundan, Fırat Anlı'nın da silahlı terör örgütüne üye olma (TCK m. 314/2) suçundan tutuklanmalarına karar verilmiştir."

AYLA AKAT DA TUTUKLANDI

Bu arada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile DBP'li Belediye Meclis Üyesi Anlı'nın gözaltına alınmasını, belediye önünde protesto eyleminde yakalanan Eski BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı.

Savcılıktaki ifadesinden sonra nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Ata, tutuklandı.

Mehmet KAYAHAN/ DİYARBAKIR-AA