Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde polis aracının geçişi sırasında düzenlenen terör saldırısında şehit olan İzmirli polis memuru Şenali Ocak'ın ailesi, şehidin cenazesinin cemevinden kaldırılmasına izin verilmediği yönündeki iddialara tepki gösterdi.

Çiğli ilçesinde şehitin evinin önüne kurulan çadırda taziyeleri kabul eden şehit babası Mehmet Ali Ocak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı basın organlarında şehidin cenazesinin cemevinden kaldırılmasına izin verilmediğini yönünde haberlerin yalan olduğunu söyledi.

Yakınlarının desteğiyle ayakta durabilen şehit babası, "Bunlar hep yalandır. Ben kendi isteğim üzerine camiden kaldırdım. Yalan yazan gazetelere tepkiliyim. Bıraksınlar ben acımı kendin yaşayayım. Beni bu duruma düşürmesinler. Benim evladım şehit olmuş. Benim zaten şuurum yerinde değil, aklım başımda değil. Kimseden tepki görmedim, yanlışlık görmedim. Kendim camiden kaldırılmasını istedim. Bu olaya çok üzülüyorum." dedi.

Ocak, iddiayı haberleştiren basın kuruluşlarına karşı yasal yollara başvuracağını da sözlerine ekledi.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde polis ekibini taşıyan aracın geçişi sırasında terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan polis memuru Şenali Ocak, Bostanlı Beşikçioğlu Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Işıkkent Mezarlığı'nda defnedilmişti.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Dicle Üniversitesi yerleşkesinde çevik kuvvet polis ekibine düzenlenen bombalı terör saldırısında 4 polis şehit oldu, 2 polis yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Dicle Üniversitesi yerleşkesindeki hafriyat alanı yakınlarında polis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce önceden yol kenarına tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirildi.

Saldırıda 3 polis şehit düştü, 3 polis yaralandı.

Yaralılar, ambulanslarla getirildikleri Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

ŞEHİT SAYISI 4'E YÜKSELDİ

Hastanede tedavileri süren yaralı polislerden biri daha tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Yaralı 2 polisin ise tedavisi sürüyor.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELİRLENDİ

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki terör saldırısında şehit düşen 4 polisin kimlikleri belirlendi.  Dicle Üniversitesi içerisinde bulunan hafriyat döküm alanında görevli çevik kuvvet polislerini taşıyan zırhlı minibüsün saat 16.30 sıralarında geçişi esnasında bölgede bulunan Sadi Mezarlığı duvarının olduğu yere önceden tuzaklanmış patlayıcı maddenin infilak ettirilmesi suretiyle düzenlenen saldırıda şehit olan polis memurlarının kimlikleri tespit edildi. Saldırıda şehit olan polis memurlarının Mahmut Ava, Şenali Ocak, Ali Sevim ve Kadir Miraç Özcan olduğu belirtildi.

BOMBALI SALDIRIDA YAKLAŞIK 200 KİLO PATLAYICI KULLANILMIŞ

DHA'nın haberine göre; Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde hafriyat alanında görevli polis memurlarına yönelik, düzenlenen bombalı saldırıda yaklaşık 200 kilo patlayıcının kullanıldığı belirtildi.

Saldırıya uğrayan polis zırhlı aracı yapılan incelemeden sonra vinç yardımıyla bölgeden kaldırılırken, patlayıcının da uzaktan kumanda düzeneği ile infilak ettirildiği ihtimali üzerinde duruluyor.

Şehit olan 4 polis memuru için yarın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde uğurlama töreni düzenleneceği belirtilirken, tedavisi süren 2 polis memurundan birinin de durumunun ağır olduğu öğrenildi.

OLAY YERİNDE 2 MOTOSİKLET BULUNDU

Öte yandan, patlamanın meydana geldiği alanda, araştırma ve incelemeleri yapan güvenlik güçleri, patlamanın olduğu yerden 500 metre uzaklıkta 2 motosiklet bulduğu öğrenildi. Terkedilmiş olarak bulunan motosikletler, incelenmek üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Patlamayla ilgili başlatılan soruşturma geniş çaplı sürdürülüyor.

1 METRE DERİNLİĞİNDE, 5 METRE GENİŞLİĞİNDE ÇUKUR OLUŞTU

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi'ndeki hafriyet alanında görevli polislere yönelik gerçekleştirilen ve 4 polisin şehit olduğu, 2 polisin yaralandığı patlama noktasında 1 metre derinliğinde, 5 metre çapında bir çukurun açıldığı ve patlayıcının yerleştirildiği mezarlık duvarının bir kısmının yıkıldığı görüldü. Daha önceden yer kazılarak yerleştirilen patlayıcının şiddetiyle tonlarca ağırlığındaki zırhlı midibüsün, patlama noktasından yaklaşık 8 metre uzağa fırlayıp devrildiği görüldü.

VALİLİKTEN İKİNCİ AÇIKLAMA

Bu arada Diyarbakır Valiliği'nce yapılan ikinci yazılı açıklamada, şehit sayısının 4'e çıktığı doğrulanarak, şu görüşlere yerverildi:

"İlimiz Dicle Üniversitesi içerisinde bulunan hafriyat döküm alanında görevli Çevik Kuvvet Polislerini taşıyan zırhlı minibüsün saat 16.30 sıralarında geçişi esnasında, bölgede bulunan Sadi Mezarlığı duvarının olduğu yere önceden tuzaklanmış patlayıcı maddenin infilak ettirilmesi suretiyle saldırı düzenlenmiştir. Meydana gelen saldırıda 4 polis memurumuz şehit olmuş 1'i ağır olmak üzere 2 polis memurumuz yaralanmıştır. Şehit Çevik Kuvvet Polislerimize Allahtan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı, yaralı polislerimize ise acil şifalar dileriz. Menfur terör saldırısının aydınlatılması için çok yönlü olarak inceleme başlatılmıştır olup, terörle mücadeleye kararlılıkla devam edilmektedir."

DİYARBAKIR VALİSİ'NDEN ZİYARET

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, PKK'lı teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan polisleri hastanede ziyaret etti.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Vali Aksoy, Çevik Kuvvet polislerini taşıyan zırhlı minibüse yönelik düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan polisleri ziyaret için Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastanesine geldi.

DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ve DÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Kırbaş tarafından karşılanan Aksoy, yaralı polisler hakkında bilgi aldı.

Daha sonra yaralı polisleri ziyaret eden Aksoy, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Ziyarette Aksoy'a, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ve vali yardımcıları eşlik etti.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, Dicle Üniversitesi yerleşkesindeki hafriyat alanı yakınlarında polis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce önceden yol kenarına tuzaklanan el yapımı patlayıcı infilak ettirilmiş, saldırıda 4 polis şehit olmuş, 2 polis yaralanmıştı.

Diyarbakır'ın Bağlar ilçesindeki terör saldırısında ev, iş yerleri ve araçları zarar gören vatandaşlara 7 milyon 664 bin lira yardım yapıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, 4 Kasım 2016'da merkez Bağlar ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca düzenlenen saldırıda mağdur olan vatandaşlara yönelik yardımlar devam ediyor.

Saldırı sonucu, evleri ağır hasar gören 811 aileye, evleri küçük çaplı zarar gören 4 bin 457 aileye, iş yeri ve ürünleri zarar gören 2 bin 86 esnafa, olay anında bölgedeki araçları zarar gören 295 vatandaşa toplam 7 milyon 664 bin lira yardım yapıldı.

Vali Hüseyin Aksoy, terör örgütünce düzenlenen saldırıda zarar gören vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri gidermek adına başlatılan çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Çalışmalar sonucunda toplam bedeli 30 milyon 543 bin 797 lira olan 7 bin 649 dosyadan oluşan hasar tespiti yapıldığını vurgulayan Aksoy, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda Başbakanlıkça gönderilen 7 milyon 664 bin 456 lira ödenek Bağlar Kaymakamlığına aktarılarak vatandaşlarımıza ödenmiştir. Bunun yanında, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından oturulamaz ve kullanılamaz raporu verilen 8 apartmanda bulunan 194 daire ile 16 iş yerinin bedeli olan toplam 13 milyon 526 bin 600 liralık tutar, 5233 Sayılı Kanun kapsamında Valiliğimize aktarılarak hak sahiplerine ödenmeye başlanmıştır ve bu ödemelere devam edilmektedir."

Saldırının ardından evleri hasar gören ve kalacak yeri olmayan 53 vatandaşı otellerde misafir ettiklerine işaret eden Aksoy, sosyolog, psikolog, sosyal çalışmacının bulunduğu 10 psiko-sosyal destek ekiplerince 370 aile ile görüşme gerçekleştirildiği, ailelere psiko-sosyal destek sağlandığını belirtti.

Patlamada şehit olan 10 vatandaşın ailelerinin ziyaret edildiğini anımsatan Aksoy, şehit yakınlarının sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinden faydalanması ve şehitlerin yakınlarına yönelik ilgili kanun kapsamında istihdam işlemlerinin başlatıldığını aktardı.

Vali Aksoy, saldırıda hasar gören 4 okulda 102 dersliğin onarıldığını, tüm okullarda eğitim öğretimin kesintisiz olarak devam ettiğine dikkati çekti.

Devletin vatandaşların güvenliği adına her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğini vurgulayan Aksoy, şunları kaydetti:

"Bizler devlet olarak yaşanan terör olayının izlerini silmek adına her zaman vatandaşlarımızın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. İmkanlar dahilinde bütün vatandaşlarımıza devletin sıcak elini uzatmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek ve Diyarbakır'ın refah seviyesini daha yukarılara taşımak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Devletimiz vatandaşlarımızın güvenliği adına her türlü çalışmayı yapmaya ve önlemi almaya devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."