Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Şili'de yapılan referandumda "Hayır" kampanyasını yürüten reklamcı Francisco Garcia Ferrada CHP İzmir'e referandumla ilgili taktikler verdi.

Kampanyanın akla değil kalbe hitap etmesi gerektiğini söyleyen Ferrada, "Kazanmak istiyorsanız anayasanın nasıl olacağını anlatmanız gerekiyor. Vatandaşa ‘Bu ideale ve rüyaya ulaşmak için oy vermeniz gerekiyor' demelisiniz. Hayaliniz tüm Türklere hitap etmeli. Bu şekilde kararsız olan grupları da bir karara vardırabilirsiniz. Kararsızlık ve korku durumunu da bu kararlılık çözecektir. Çünkü oluşturulacak hayal kimseyi dışlamayacaktır. Başka partilerden de 'hayır' diyecek insanlar elbette ki var. Bunun ardında hepimiz için ortak hayal olduğunu belirtmek gerekiyor" dedi.

BİLGİLENDİRMEYE İHTİYAÇ VAR
CHP İzmir İl Başkanlığı, Şili'de yapılan referandumda "Hayır" kampanyasını yürüten reklamcı Francisco Garcia Ferrada'yı ağırladı. İl binasında gerçekleşen toplantıya CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, partililer ve basın mensupları katıldı.

ŞİLİ'DEKİ ANAYASAYI 4 KİŞİ OLUŞTURDU
Türkiye'de yürütülecek çalışma için CHP'ye önerilerde bulunan Eugenio Garcia Ferrada, "Beni çağırdığınız için teşekkür ederim. 30 yıl sonra aynı kampanya için başka yere çağrılmak ayrı bir deneyim. Anayasal süreçler gerçekten zor süreçlerdir. Şili'de Pinochet 4 kişiden oluşan grupla anayasayı oluşturdu ve 30 yıl sonunda değişiklik yapmak zorunda kaldı. İçinde 60 değişiklik yapıldı. Şili'de tekrar değişikliğe gideceğiz. Çünkü yeterli olmadığını düşünüyoruz. Anayasayı halka anlatmak gerçekten çok güç. Halkın geneli çoğunluğunu anlayamıyor. Anayasadan sorumlu insanlar detayları daha çok anlıyor" dedi.

KALBE HİTAP EDECEK BİR KAMPANYA OLMALI
Ferrada, "Sizin referandum süreciniz hükümete karşı 'evet' ya da 'hayır' durumuna dönmüş durumda. İnsanları ilgilendiren bu anayasal durumun onlar tarafından anlaşılması zor. O yüzden kazanmak istiyorsanız anayasanın nasıl olacağını anlatmanız gerekiyor. Gelecek ülke nasıl olacak, bunu belirtmeniz gerekecek. ‘Hepimiz için güzel olacak bir ülke ortaya koymamız gerekiyor' demelisiniz. Şimdi de bu kampanyada bunu yapmanız gerekiyor, size düşen görev var. ‘Bu ideale ve rüyaya ulaşmak için oy vermeniz gerekiyor' demelisiniz. Bu hayal de tüm Türklere hitap etmeli. Buna hükümet taraflısı olan grup da dahil. Bu şekilde kararsız olacak grupları da bir karara vardırabilirsiniz. Bu da verecekleri oyu etkileyecektir. Kararsızlık ve korku durumunu da bu kararlılık çözecektir. Çünkü oluşturulacak hayal kimseyi dışlamayacaktır. Başka partilerden de hayır diyecek insanlar elbette ki var. Bunun ardında hepimiz için ortak hayal olduğunu belirtmek gerekiyor. Ardında olacak kampanya buna yönelik olmalı. Kalbe hitap edecek bir kampanya olmalı akla, mantığa değil" diye konuştu.

DİKTATÖRÜN GETİRDİĞİ HAVA DAĞILDI
Ferrada sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şili'de ‘Hayır'dan sonra büyük bir mutlulukla karşılaştık. Birbirimizle savaş sona ermişti. Diktatörlüğün getirdiği hava dağılmıştı. Sonrada yavaş yavaş bir sistem oturtmamız gerekiyordu, seçilecek başkan nasıl seçilecekti diye düşündük. Kendi hırsını dizginlemesi gerekiyordu. Öfkeden diğerine olan nefreti bırakması gerekiyordu. Affetmek ve bu sayede hep birlikte ilerleyebilmek gerekiyordu. Kazandık ve her şey kendi kendine oldu gibi bir süreç değil. Silahları bırakmak gereken bir süreç yaşadık" diye konuştu.

Melis APAYDIN İDE/İZMİR