Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Asil milletimizin bağrından çıkan ve peygamber ocağı olarak da bilinen ordumuz, ecdadının manevi mirasından, zaferle dolu şanlı tarihinden ve bizzat milletinden aldığı güçle dün olduğu gibi bugün de her türlü zorluğu göğüslemeye ve daima milletinin emrinde şehitlerimizin izinde yürümeye devam edecektir" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, '18 Mart Şehitler Günü' etkinlikleri kapsamında yurdun dört bir yanından davet edilen şehit aileleriyle bir araya geldi.

Genelkurmay Karargahındaki Atatürk Kültür Sitesinde gerçekleştirilen Şehitleri Anma Törenine Çanakkale Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı, Terörle Mücadele Harekatı, Fırat Kalkanı Harekatı, Merasim Sokak Saldırısı ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan asker, polis, sivil memur, güvenlik korucusu, öğretmen ve sivil vatandaşların yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, şehit yakınlarının törene davet edilmesi ile ilgili kısa film gösterisi ile devam etti. Kısa film gösterimi sırasında şehit aileleri gözyaşlarına hakim olamadı. Programda Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Seçkin Çil'in ağabeyi Hava Astsubay Üstçavuş Hüseyin Çil konuşma yaptı. Ardından da Öğretmen Albay Erhan Altunok 'Şehitlerimiz' konulu bir konuşma yaptı. Daha sonra Prof. Dr. Necdet Hayta tarafından, Çanakkale Muharebelerinin Türk ve Dünya Tarihi açısından önemi konulu bir konferans verildi.

AKAR: ACIMIZI, SEVİNCİMİZİ BU BÜYÜK AİLE İÇİNDE PAYLAŞIYORUZ

Akar konuşmasında, "Aziz şehitlerimiz, sizler sadece vatan toprağının bağrında değil, asil Türk milletinin de kalbinde ve gönlünde yaşıyorsunuz. Her nefesimizde hissettiğimiz özgürlük ve huzuru, köklü bir tarihe dayanan birlik ve beraberliğimizi sizlere borçlu olduğumuzun da bilincindeyiz. Milletin cesur evlatları, ebedi mekanlarınızda huzur içinde uyuyunuz. Biliniz ki kanlarınızla yoğrulmuş vatan toprağı ve Türk milleti sonsuza kadar var olacak ve ay yıldızlı bayrağımız göklerde şanla, şerefle dalgalanacaktır. Değerli şehit ailelerimiz, hayatta yaşanacak en büyük acı, evladını, babasını, kardeşini, eşini veya sevdiklerini kaybetmektir. Sizler derin acınıza rağmen aziz milletimizin asaletinin göstergesi olarak büyük bir sabır ve metanet örneği sergiliyorsunuz. Türk Silahlı Kuvvetleri, muvazzafı, emeklisi, şehit aileleri ve gazileri ile birlikte büyük ve güçlü bir ailedir. Acılarımızı ve sevinçlerimizi, öncelikle bu büyük aile içinde paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Törene, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve FETÖ'nün darbe girişimi sırasında şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir de katıldı.

Org. Akar: "Milletimiz, hürriyet ve istiklal mücadelesiyle yoğrulan şanlı tarihi içinde Malazgirt'ten Mohaç'a, Preveze'den Çanakkale'ye uzanan destansı zaferlerini yine aziz şehitlerimize borçludur."
Şehit ailelerine hitap eden Akar, "Cennet vatanımızda birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde özgürce yaşayışımızı, bugünkü hürriyet ve istiklalimizi, yüce değerlerimiz uğrunda hiç çekinmeden canlarını feda eden şehitlerimize, yani rütbelerin en şereflisine ulaşan evlatlarınıza, eşlerinize ve kardeşlerinize borçluyuz. Milletimiz, hürriyet ve istiklal mücadelesiyle yoğrulan şanlı tarihi içinde Malazgirt'ten Mohaç'a, Preveze'den Çanakkale'ye uzanan destansı zaferlerini yine aziz şehitlerimize borçludur. Conk Bayırı'nda gülle yağmuruna süngüsüyle karşı koyan Mehmetçiğin vatan, millet, bayrak için ölmeyi emreden Atatürk'ün ve sancağını yere düşürmemek uğrunda tamamı şehit olan 57'nci alayın destanı şehitlerimiz tarafından yazılmıştır. Tarihimiz, asil Türk milletinin haklı mücadelesi ile şehitlerimizin şanlı destanlarını anlatan sayısız örnekle doludur. İnönü'den Sakarya'ya Büyük Taarruz'dan Cumhuriyete uzanan istiklal yolcuğu, Kore'den Kıbrıs'a, Bosna-Hersek'ten Afganistan'a uzanan barış mücadelesi, terörle mücadelede Fırat Kalkanı'na uzanan huzur, iç güvenlik ve istikrar operasyonları bunlardan sadece bazılarıdır" şeklinde konuştu.

"ORDUMUZ MİLLETİMİZİN EMRİNDE, ŞEHİTLERİMİZİN İZİNDE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEK"

Akar, "Asil milletimizin bağrından çıkan ve peygamber ocağı olarak da bilinen ordumuz, ecdadının manevi mirasından, zaferle dolu şanlı tarihinden ve bizzat milletinden aldığı güçle, dün olduğu gibi bugün de her türlü zorluğu göğüslemeye ve daima milletinin emrinde şehitlerimizin izinde yürümeye devam edecektir" dedi.

Org. Akar: "Yerli ve milli bir ordunun şerefli mensupları olarak, şehitlerimizin canlarını niçin verdiklerini, kanlarını hangi uğurda akıttıklarını asla unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız."

Akar, konuşmasında şunları kaydetti:

"Değerli silah arkadaşlarım, aziz şehitlerimizin fedakarlık ve kahramanlıkları karşısında sözlerin yetersiz kaldığını belirtmek isterim. Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Sakarya Zaferi sonrası dile getirdiği, 'Bu milletin evlatlarının fedakarlıkları için, kahramanlıkları için bir ölçü bulunamaz' vecizesi, bu gerçeği en açık biçimde ifade etmektedir. Yerli ve milli bir ordunun şerefli mensupları olarak, şehitlerimizin canlarını niçin verdiklerini, kanlarını hangi uğurda akıttıklarını asla unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Varlığımızın gayesini oluşturan ortak değerlerimizi korumak, sonsuza kadar yaşatmak için Türk sancağının şanını canımızdan aziz bilip, vatan, Cumhuriyeti ve vazife uğrunda gerektiğinde canımızı seve seve feda ederek, daima askerlik yeminimize sadık kalacağız."

EN KÜÇÜK 5, EN YAŞLISI 73 YAŞINDA

Genelkurmay Başkanlığı, 18 Mart Şehitler Günü kapsamında şehitleri anmak ve aileleri ile olan bağları güçlendirmek amacıyla bu yıl da yurdun dört bir yanından davet edilen şehit ailelerini 16-19 Mart tarihleri arasında Ankara'da misafir ediyor. Faaliyete 61 şehidin 134 yakını davet edildi. Davetlilerin en küçüğü 5, en yaşlısı ise 73 yaşında.

Öte yandan Fırat Kalkanı Harekatında şehit olan 4 asker ailesi, 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 3 asker, 1 polis ve 4 sivil vatandaşın ailesi, 17 Şubat 2016 tarihinde Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarına yapılan saldırıda şehit olan 3 asker ve 2 sivil memur şehidin ailesi de törene katılanlar arasında yer alıyor.