Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem SON DAKİKA - Karadeniz'de Kilyos açıklarında Rus gemisi bir yük gemisiyle çarpıştı!

    Karadeniz'de Kilyos açıklarında bir gemi kazası yaşandı. Kazaya karışan gemilerden birinin Rus savaş gemisi diğerinin ise yük gemisi olduğu belirtildi. Kıyı Emniyeti kazanın ardından bir açıklama yaparak, Rus gemisinde bulunan tüm personelin tahliye edildiğini kaydetti. Rusya'ya ait gemide 78 personel bulunuyordu.Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan son açıklamada kurtarılan Rus gemi personelinin Türk askeri gemisine nakledildiği belirtildi.

    Kaza Kilyos açıklarında gerçekleşti. Kazaya karışan yük gemisinin Togo bandıralı Aşot-7 isimli gemi olduğu ve canlı hayvan taşıdığı belirtilirken, diğer geminin Rusya'nın Karadeniz filosundaki Liman isimli istihbarat gemisi olduğu belirtildi.

    Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Liman isimli geminin mürettebatından ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. Açıklamada geminin sancak tarafında bir delik oluştuğu ifade edildi.

    REKLAM

    Reuters, Rus istihbarat gemisinin çarpışmanın ardından battığını bildirdi.

    BAŞBAKAN YILDIRIM ÜZÜNTÜLERİNİ İLETTİ

    Başbakan Binali Yıldırım, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'e, İstanbul Boğazı açıklarında yaşanan gemi kazası nedeniyle üzüntülerini iletti. Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Yıldırım, danışmanı aracılığıyla Rusya Başbakanı Medvedev'e, İstanbul Boğazı açıklarında Rus askeri gemisi ile canlı hayvan taşıyan bir geminin çarpışması sonucu yaşanan kaza nedeniyle üzüntülerini bildirdi.

    Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şu şekilde:

    "27.04.2017 tarihinde TOGO bayraklı YOUZARSIF H adlı geminin LİMAN isimli, Rus bayraklı istihbarat gemisine çarptığı bilgisi alınmıştır.

    Derhal, İstanbul Gemi Trafik Hizmetleri tarafından seyir, can, mal ve çevre emniyetini teminen, Kurtarma 3 römorkörümüz ile KIYEM 3, KIYI EMNİYETİ 8 ve KIYI EMNİYETİ 6 hızlı tahlisiye botlarımız olay mahalline sevk edilmiştir.

    LİMAN isimli Rus istihbarat gemisinde bulunan 78 personelden 37’si KIYI EMNİYETİ 8, 26’sı KIYEM 3 ve 15’i YOUZARSIF H gemisi tarafından alınmış olup, tüm personel tahliye edilmiştir."

    Harita
    REKLAM
    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ