Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika MHP İstanbul il başkanlığına yeniden Mehmet Bülent Karataş seçildi

    MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milliyetçi Hareket Partisi yönetimi, meclis grubu, teşkilatları, tabanı, Türkiye'nin bekası söz konusu olduğunda tek yürektir, tek sestir ve yekparedir. Genel başkanımıza, partimize saldıranlar, önce dönüp aynaya bakmalıdırlar. Hiç kimse liderimizi, partimizi, teşkilatlarımızı kendi sığ hesaplarına malzeme yapmasın." dedi.

    MHP 12. İstanbul İl Olağan Kongresi, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

    Mehmet Bülent Karataş'ın tek aday olduğu kongre, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

    Salonda sahneye Mustafa Kemal Atatürk ile MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin fotoğrafları asıldı.

    REKLAM

    Sık sık "Hareketin Başkanı Devlet Bahçeli" sloganı atılan kongrede, konuşmalardan önce MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın başkanlığında divan heyeti oluşturuldu. Yalçın, Bahçeli'nin kongreye yolladığı mesajı okudu.

    "HİÇBİR GÜÇ ARAMIZA NİFAK SOKAMAZ"

    Burada konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, kongrenin hayırlara vesile olmasını diledi.

    Adan, hiçbir gücün aralarına nifak sokamayacağını vurgulayarak, "Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının 98 yıl önce Samsun'da yaktığı meşale, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulmasıyla taçlanmıştır. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin net bir şekilde ifade ettiği gibi; 'Türk gençliği, dünün muhterem hatıralarına sahip çıkacak, art niyetlilere ve buna çanak tutanlara fırsat vermeyecektir.' Atatürk'e dil uzatarak Türk tarihini ve milletini karalamaya çalışanlar, asla amaçlarına ulaşamayacaktır. 19 Mayıs'tan, 29 Ekim'den intikam almaya ve oy sağlamaya çalışan işbirlikçi hainler, karşılarında her zaman olduğu gibi Türk milliyetçilerini bulacak. Vatanımızı ve milletimizi karşılıksız, hesapsız sevmeye devam edeceğiz. Bizim yegane var oluş sebebimiz, sadece ve sadece Türk milletidir." diye konuştu.

    REKLAM

    Partililere birlik ve beraberlik çağrısında bulunan Adan, sözlerini şöyle sürdürdü:

    "Partimizin içini boşaltmaya, bizi birbirimize düşürmeye çalışanlar olabilir. Fakat hakikat birdir, gerçek tektir. Hiçbir gaflet saiki bu salondaki birliği, kardeşliği bozamayacaktır. 15 Temmuz hain darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar, bize birçok şey öğretti. Bizlerin net olarak gördüklerini milletimiz de görmüştür. 15 Temmuz darbe girişimi, yurt içinde ve yurt dışında sayısız Türk düşmanın varlığını deşifre etmiştir. Bu süreç, bize göstermiştir ki ülkemiz ve milletimiz yerel ve uluslararası bir ihanet çemberinin açıkça hedefi haline gelmiştir. Bu ihanet çemberinin tam olarak ortaya çıkarılması, bunlardan hesap sorulması elbette şarttır.

    Allah'a şükür, hiçbir gerçek Milliyetçi Hareket Partili kardeşim, hiçbir ülkücü kardeşim, bu ihanet çemberi içinde yer almamıştır. Milliyetçi Hareket Partisi yönetimi, meclis grubu, teşkilatları, tabanı, Türkiye'nin bekası söz konusu olduğunda tek yürektir, tek sestir ve yekparedir. Genel başkanımıza, partimize saldıranlar önce dönüp aynaya bakmalıdırlar. Çıkan sonuçları hazmedemeyenler aslında içlerindeki kini, kıskançlığı deşifre etmişler. Hiç kimse liderimizi, partimizi, teşkilatlarımızı kendi sığ hesaplarına malzeme yapmasın. Hiç kimse irade kapkaççılığına yeltenmesin."

    REKLAM

    MHP Genel Başkan Yardımcısı Adan, birilerinin PKK'yı muhatap aldığına ve silahlandırdığına işaret ederek, şöyle devam etti:

    "Üstelik bunu, kendi kanunları çerçevesinde yasal zemine oturtmaya çalışıyorlar. Hain PKK'nın ortaklarını sınırlarımızda toplamasının anlamı açıkça Türk ve Türkiye düşmanlığıdır. Suriye'nin kuzeyinde, sınır hattımızda Türkiye aleyhine atılacak her ihanet, misli ile karşılık bulacaktır. Sözde Kürdistan için atılacak her adım misliyle karşılık bulmalıdır. Bu mesele, Türkiye'nin beka meselesidir. PYD tehdidini bize göstererek, Türkiye'ye bazı konular dayatılmak isteniyor. Tekrar çözüm süreci gündeme getirilmek isteniyor. Partimizin duruşu sayesinde çözüm süreci geri dönülmez bir biçimde bitmiştir."

    MHP İstanbul İl Başkanı Mehmet Bülent Karataş da partilerinin, mi̇lleti̇n gönlünde yer bulan kökleşmi̇ş bi̇r si̇yasi̇ hareket olduğunu söyledi.

    Karataş, 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle Türkiye'nin parçalanmasının hedeflendiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

    REKLAM

    "Hedeflenen vatanımızın parçalanma ri̇ski̇ ve Türk mi̇lleti̇ni̇n bağımsızlığını kaybetme tehli̇kesi̇; li̇deri̇mi̇z Devlet Bahçeli̇’ni̇n si̇yasi̇ tecrübesi̇yle sahi̇p olduğu devlet aklı, di̇rayeti̇, mi̇lli̇ basi̇ret ve mi̇lli̇ di̇renci̇ sayesi̇nde önlenmi̇şti̇r. Ne var ki̇ 15 Temmuz alçak darbesi̇ni̇n perde arkasının destekleyi̇ci̇leri̇, kalkışmanın hedefi̇ne ulaşamamasının yegane müsebbi̇bi̇ olarak gördükleri̇ li̇deri̇mi̇ze karşı ki̇n, öfke ve i̇nti̇kam hareketi̇ başlatmışlardır."

    Son yıllarda hem MHP'ye hem de Bahçeli'ye karşı sistematik ve planlı oyunlar oynandığını savunan Karataş, "Bu kutlu davanın ateşi̇ni̇ söndürmek i̇steyenler, başbuğumuzun zamanında da bugünkü gi̇bi̇ alçak ve ahlaksız oyunlara tevessül etti̇ler. Bi̇r taraftan 'Türk mi̇lli̇yetçi̇si̇yi̇z, ülkücüyüz' dedi̇ler, di̇ğer taraftan Türk mi̇lleti̇ni̇n ve davamızın aleyhi̇nde olanlara hi̇zmet yarışında sıraya gi̇rdi̇ler. İddi̇aları i̇ddi̇a, yolları yol deği̇ldi̇r. Yarım asırlık hareketi̇mi̇zi̇n i̇ti̇bar ve vakarını mahkeme salonlarında FETÖ'cülere peşkeş çekmek i̇çi̇n kuyruğa gi̇rdi̇ler." ifadelerini kullandı.

    Karataş, partisine hi̇zmet etmek i̇steyen ve ni̇yetleri̇ hali̇sane olan yol arkadaşlarıyla il başkanlığına yeniden aday olduğunu söyledi.

    MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter'in de konuşma yaptığı kongreye, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyeleri, ilçe başkanları, Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ile çok sayıda partili katıldı.

    Konuşmaların ardından yapılan oylamada, 607 delegeden 571'i oy kullandı. Mehmet Bülent Karataş, 571 delegeden 550'sinin oyunu alarak yeniden il başkanı oldu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ