Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları, Ege Denizi'nde düzensiz göçün önlenmesine yönelik çalışmalara devam ediyor.

Bu faaliyetler kapsamında Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı kara ve deniz unsurları tarafından 19-26 Mayıs'ta Kuzey ve Güney Ege ile Çanakkale Grup Komutanlığının sorumluluk sahasındaki 10 olayda 423 yabancı uyruklu ile bir göçmen kaçakçısı gözaltına alındı.

Öte yandan, sahil güvenlik hava unsurları, jandarma ve emniyet ekiplerince, Çeşme ve Didim bölgesindeki dört olayda karada tespit edilen 82 yabancı uyruklu ile üç göçmen kaçakçısı yakalandı.

Düzensiz göçün engellenmesine yönelik faaliyetlerde bir arama kurtarma gemisi, 55 sahil güvenlik botu, 17 Sahil Güvenlik ve Emniyet Timi (SAGET), üç Dalış Emniyet Güvenlik ve Arama Kurtarma Timi (DEGAK) ile 20 kontrol botundan oluşan yüzer unsurlar tarafından 2 bin 440 saat seyir yapıldı.

Faaliyetler kapsamında 24 helikopter ve 12 uçak, 100 saat uçuş gerçekleştirildi, 6 Mobil Radar Timi (MORAD) tarafından 340 saat görev icra edildi.