Sedat Bucak'ın şoföründen iki ayrı istihbaratçı kimliği çıktı..
Başkentte bar, lokanta ve otoparklardan silah zoruyla haraç alan Bucak aşireti üyelerine yönelik düzenlenen operasyon, Susurluk skandalına dayandı. Silah zoruyla haraç almaktan gözaltına alınan 19 kişiden üçü savcılık tarafından serbest bırakılırken 16'sı Nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 16 zanlıdan 3'ünü tutukladı. Olayla ilgili Sedat Bucak da savcılıkta ifade verdi.

Ankara Emniyeti, Bucak aşireti üyelerinin lüks lokanta, bar ve otoparklardan tehdit ve silah zoruyla haraç aldığı yönündeki ihbarlar üzerine "Kaldırım" adı verilen seri operasyonlar düzenledi. Adana ve Şanlıurfa'da yapılan operasyonlar kapsamında Sedat Bucak'ın şoförü Rıfkı Ö., devlet memuru olan danışmanı Cengiz T., teyzesinin oğlu Oğuzhan Küpeli ve koruması Sevda Çamanlı'nın da aralarında bulunduğu 19 kişi gözaltına alındı. Zanlıların evlerinde yapılan aramada, dinamit lokumu, PKK'nın kullandığı iddia edilen polis frekansına ayarlı telsizler ve tabancalar ele geçirildi. Zanlılardan, Sedat Bucak'ın koruması ve şoförü olduğu öğrenilen Rıfkı Ö.'nün üzerinden 2 jandarma istihbaratçı kimliği çıktı.

ŞOFÖR RIFKI Ö. SERBEST

Operasyon kapsamında Sedat Bucak da savcılığa davet edildi. Gözaltına alınan 19 zanlıdan 16'sı "Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla silahlı örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, örgüt adına faaliyette bulunmak, örgütün faaliyetleri kapsamında silah ve uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçlarından savcılığa sevk edildi. Mahkemede, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda Araştırma Planlama ve Koordinasyon uzmanı olarak görev yapan Cengiz T.'nin bakan oluru ile Bucak'ın danışmanlığını yaptığı tutanaklara geçti. Mahkemeye sevkedilen zanlılardan Oğuzhan Küpeli, Sevda Çamanlı ve Mustafa Aydar tutuklanırken, üzerinden istihbaratçı kimliği çıkan Rıfkı Ö'nün de aralarında bulunduğu 13 kişi serbest bırakıldı.