Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, DTP’nin Bulgaristan’daki Hak ve Özgürlükler Hakereti çizgisine gelmesi durumunda koalisyon kurabilecekleri yönündeki sözlerine DTP’den yanıt geldi. DTP yönetcileri "AKP çizgisi çözümsüzlük çizgisidir" diyerek, Erdoğan’ı "parti çizgileri" konusunda canlı yayın tartışmasına davet etti.

DTP Genel Başkanvekili Nurettin Demirtaş ve Genel Başkan Yardımcıvekili Selma Irmak imzasıyla yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın "koalisyon" sözleri değerlendirildi. Açıklamada, Erdoğan’ın Bulgaristan’daki Hak ve Özgürlükler Hakereti çizgisine gelmesi durumunda koalisyon kurabilecekleri yönündeki sözlerine atıfta bulunuldu. Açıklamada, "DTP, Kürt sorununu bir demokrasi ve insan hakları sorunu olarak gördüğünü ve çözümünün de üniter yapı içerisinde bulunabileceğini defalarca açıklamasına rağmen, Sayın Başbakan, partimize yönelik haksız ithamlarda bulunmuştur" denildi. Başbakan Erdoğan’ın DTP’ye karşı "saldırgan üslup" kullandığı savunulan açıklamada, "AKP Hükümeti bugüne kadar, Kürt sorununun çözümüne dönük bir yaklaşım içine girmemiştir. Akan kanın durmasından acı çekiyor olsalardı, koltuk ve rant kaygılarını bir yana bırakarak, çözüm için çaba içerisine girerlerdi. AKP çizgisi, çözümsüzlük çizgisidir. Asıl tartışılması gereken de budur" denildi.

DTP’liler, Başbakan Erdoğan’ı televizyonda AKP ve DTP çizgisini tartışmaya da davet etti.
     
DESTEKLEDİĞİMİZ ADAYLARA BASKI VAR

DTP açıklamasında, Erdoğan’ın DTP’yi "terörü arka bahçesi görmekle" suçladığı belirtilerek, "Sayın Başbakan, gerçekleri çarpıtmaktadır. Seçim dönemine girdiğimiz bu süreçte partimize ve desteklediğimiz adaylara yönelik yoğun baskılar yaşanmaktadır" denildi.

ANKA