Terör İstanbul'da ''Sessiz Yürüyüş'' ile protesto edildi. 2 bin kadar kişinin katıldığı yürüyüşte hükümete yönelik protestolar da oldu.

Çağlayan Meydanı'ndaki miting Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin de aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları tarafından organize edildi.

Sabah saatlerinde toplanmaya başlayan grup, saat 11.00'den itibaren Perpa önünden Çağlayan Meydanı'na doğru yürüdü.

Yürüyüşte, "Sessiz toplumun gürleyen sesiyiz", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "PKK'ya karşı tüm halkımız tek yürek, tek yumruk" yazılı pankartlar vardı.

Yürüyüşte slogan atılmaması çağrısına rağmen, hükümete yönelik protestolar da oldu.

Yürüyüş Perpa önünden hareketle Çağlayan Meydanı'na kadar yapıldı. Meydanda kurulan platform üzerinde grup adına basın açıklamasını ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Meriçli okudu.

Meriçli, 29 Nisan'da Çağlayan Meydanı'nda düzenledikleri mitingi hatırlatarak, "Bugün de terörün toprağa düşürdüğü Mehmetçiklerimiz, yolda yürürken veya çocuğuna ayakkabı alırken terör eylemiyle yaşamını yitiren tüm yurttaşlarımız için toplandık" dedi.

Meriçli, "Bizler çağdaş Türkiye'nin bireyleri olarak şiddetin ve terörün her türlüsüne karşıyız. Terörün dini, milleti yoktur. Hepimizi, tüm dünyayı, hatta terörü üretenleri bile tehdit etmektedir. Bu nedenle içeride ve dışarıda terörü örgütleyenleri, bebeklerden, masum çocuklardan teröristler yaratanları, onlara silah sağlayanları lanetliyoruz. Para ve silah desteği vererek PKK terörünü ülkemizin başına bela eden tüm ülkeleri de lanetliyoruz. Bu ülkelerin halklarının ve sivil toplum örgütlerinin de teröre karşı çıkmalarını ve hükümetlerini uyarmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Tertip Komitesi’nden ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan, NTV’ye yaptığı açıklamada, Genelkurmay’ın “Teröre karşı kitlesel karşı koyma refleksi gösterin'' bildirisinin ardından gündeme gelen yürüyüşün, askerlerin yönlendirmesiyle yapılmadığını söyledi.
      
   YÜRÜYÜŞTEN NOTLAR

Perpa önünde toplanan grup, "Sessiz toplumun gürleyen sesiyiz", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Sevr hortlayamaz, vatan bölünmez", "PKK'ya karşı tüm halkımız tek yürek, tek yumruk" ve "Terör bitsin, anaların göz yaşları dinsin" yazılı pankartlar taşıdılar.

Ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayrakları bulunan grup, terörü lanetleyen dövizler eşliğinde yürüyüşü gerçekleştirdi.

Yürüyüşün başladığı Perpa yakınında bulunan AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binası önünden geçen gruptakilerden bazılarının ıslık çaldıkları ve hükümet aleyhine slogan attıkları duyuldu.

Bu arada, Tertip Komitesinin belirlediklerinin dışında pankart ve döviz taşımak isteyenlere, polis izin vermedi, bazı dövizleri topladı.

Çağlayan Meydanı'ndaki basın açıklamasından önce de söz konusu dövizlerin Tertip Komitesinin bilgisi dışında getirildiği anonsla duyuruldu.

Yürüyüşün yapıldığı Perpa yolu ile çevredeki yollar araç trafiğine kapatılırken, yürüyüşe katılanlar arama noktalarından geçirilerek içeriye alındı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binası çevresinde de polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Yürüyüşe, ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan ile SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sendikaların temsilcileri de katıldı.

Milliyet