Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Tartışmalı Hrank Dink davasının en önemli sanığı, mahkeminin çok tartışılan kararından sonra 18 gün önce tahliye edildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanırken tahliye olan Erhan Tuncel, suskunluğunu Habertürk'e bozdu.

Yasemin Güneri'ye konuşan Tuncel,'' kullanıldık'' dedi. Mahkeminin tüm sanıkları örgüt üyeliğinden beraat etttirmesini ''örgüt olmadığına inanmıyorum'' şeklinde yorumlayan Tuncel, Hrant Dink cinayetinin Türkiye'de darbe yapılmasının önünü açmak amacıyla işlendiğini söyledi.

19 Ocak 2007 tarihinde Ağos Gazetesi'nin önünde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hrant Dink'i öldürmeye azmettirmek suçunu işlediği iddiasıyla olaydan üç gün sonra tutuklandı. 5 yıl yargılandı. 18 gün önce hakim, 'örgüt yok' dediği için tahliye oldu. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanırken tahliye oldu

Hrant Dink'e düzenlenecek olan suikastin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a kırmızı alarm olarak değil, 'ses getirecek eylem' olarak bildirildiğini söyleyen Tuncel, Cerrah'ın yanlış bilgilendirildiğini şu sözleriyle iddia etti; ''Ölüm ihbarında hemen kırmızı alarm verilir istihbaratta. Yardımcı istihbarat elemanı hemen dışarı çekilir. Tüm acil alarmdır. Ancak Hrant Dink cinayetinde bu yapılmamıştır. Operasyon direk yapılır. Ses getirecek eylem diye bilen kişi Celalittin Cerrah'dır. Ancak, Ahmet İlhan Günay'ın bildiği şey Dink'in öldürüleceğidir. Cerrah yanlış bilgilendirildi.''

TUNCEL: POLİS İÇİNDE ÇOK SAYIDA ERGENEKONCU VAR
Dink cinayetini Ergenekon Örgütü'nün yaptığı bir eylem olarak yorumlayan Tuncel şöyle konuştu; ''Trabzon'un Ergenekon yapılanması bunu karşılamıyor. Ergenekon'un herhangi bir ayağı deniyor. İstanbul ayağı var. Olaydan sonra delillerin karartılması var. Bizim Ergenekon iddiamızda somut bir şey yok. Bu yapı Ergenekon olarak tanımlandı. Ergenokan'a ilişkin şu tanımlayamı yaptık. Güvenlik bürokrasisinde o dönem kapsayıcı bir güçtü. Sadece ayağı takılanların, düşenlerin bir gücü. O dönem dokunanın yandığı bir güçtü. Ancak son dönemlerde gücü kırıldı. Biz Trabzon'daki ve İstanbul'daki polisleri Ergenekon'un polis içindeki uzantıları olarak düşünüyoruz.

PEKİ, DİNK CİNAYETİ NEDEN İŞLENDİ?
Ergenekon soruşturması yapılmasaydı bir darbenin bitimi olurdu. 2003 yılında başlamışlar. Son dönemde işlenen cinayetler de bunu gösteriyor. Ergenekon suruşturması yapılmasaydı 2009 yılında 80 darbesi gibi bir darbe görebilirdik. Ortaya çıkan planların tamamı, hepsi dehşet verici.

DİNK CİNAYETİNİN AYDINLATILMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELER?
Tuncel: Dink cinayetinin aydınlatılması için zaten avukatları yeterli dilekçeleri verdiler. O talepler karşılanırsa, Dink cinayetinin önemli bir bölümü aydınlanır. İsmi verilen adamalara ortak operasyon yapılırsa, herkes eteğindeki taşları dökerse sadece bi cinayet değil pek çok şey aydınlanır.

KARAR TUNCEL'İ DE TATMİN ETMEDİ
Tuncel'in, "İstanbul 14. ağır ceza mahkemesi örgüt suçundan tüm sanıkların beraatine karar verdi. Örgütün olmamasına siz inanıyor musunuz" sorusuna verdiği yanıt:

Ben inanmıyorum Ergenekon'un bu olaya müdahale ettiğini, soruşturma evrağı diye bilinen yani yargıda en çok beslenilen kaynak, çünkü ülkemizin en büyük eksikliklerinden biri gerek savcılar gerek hakimler evrak üzerinde çalışan memurlar durumuna getirilmişlerdir. Mahkeme başkanının bu konudaki kusuru çok az. Hangi başkan o dosyayı alsaydı, o karar çıkardı. Savcı bu durumu 'halen soruşturma devam ediyor' diye açıkladı. yargılanan şahıslarda örgüt çıkıyor.

MAHKEME BAŞKANI RÜSTEM ERYILMAZ'IN 'KARARDAN TATMİN OLMAMASINI YORUMLADI
"Kendisi başkan. O olmadıysa, kamuoyu nasıl tatmin olacak? Ben de tatmin olmadım. Hiçbir şekilde. Çünkü cinayetin tüm unsurlarıyla aydınlatılması gerekiyor. Hrant dink cinayeti aydınlanırsa, bu karanlık yapılanmaların önünde çok önemli bir adımı aşmış oluruz.

NEDEN BÜYÜK AĞBİ DİYORLAR?
Yaş farkından dolayı diyorlar. Saygı duyduklarından dolayı...

RAMAZAN AKYÜREK'İN TEFTİŞ KURULU BAŞKANI OLMASI
Ramazan akyürek, bu olayda en çok yıpratılanlardan biri. Ancak sorumluluğu var. Kendisine gelen bilgiyi paylaşmamış. Bunun gerekçesi, biz İstanbula'a gönderdik diyor. Çok başarılı bir istihbaratçı. Ergenekon operasyonlarını yaptı. Başarılı bir istihbaratçı. Onun görevden alınması Türkiye için bir kayıptı.

YEM OLDUNUZ MU SİZ GERÇEKTEN?
O doğru. Kullanıldık diyebiliriz.

Kimlerin sizi kullandığını açıklayacak mısınız?
Bizi Trabzon Emniyeti, İstanbul Emniyeti, savcı kullandı.

ÜÇ POLİSİ ÇIKARTAMAMAK
Türkiye'de şu anda emekli bir genelkurmay başkanı tutuklu. Ak Parti buradaki polisleri yargı önüne çıkartmalı. Ak Parti'ye önemli görev düşüyor, polislerin yargı önüne çıkartılması gerekiyor. Koskoca bir Genelkurmay Başkanı'nın tutuklu olduğu bir ülkede, üç tane polis ortaya çıkartılamıyorsa, bu da AKP'nin polis devletine doğru gittiği iddiasını doğruluyor? Hrant Dink cinayetini çözmezse ve o polisleri yargı önüne çıkartmazsa iddialar doğru demektir.

Tek sorumlu polis mi?
Hayır, polis sadece küçük bir parça.

Polis içindeki ergenekoncular mı?
O tabir daha doğru. Çünkü şu anda sadece asker içindeki uzantıları deşifre olmuş durumda. Polis içindekiler olmadı. Bunu yapanların onlar olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hedef aldıkları kişi bunu yaptı.

Çok yaygın mı bunlar?
Sonuçta devletin güvenliğini 50 yıldır yöneten kişiler. Çok kapsamlı güç olabilir.