KCK’ye yönelik açılan, çoğu avukat 37’si tutuklu 50 sanığın yargılandığı ikinci davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülüyor.

37’i tutuklu 50 sanığın yargılandığı dava İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 890 sayfalık iddianamenin hazırlandığı davanın bir numaralı sanığı ise avukat Mehmet Nuri Deniz. Sanıklar arasında eski milletvekili Mahmut Alınak, avukatlar Doğan Erbaş, Cemo Tüysüz, Mustafa Eraslan, Asya Ülker, Nevzat Anuk, Mehmet Ayata, Hüseyin Çalışcı ve Cengiz Kapmaz da yer alıyor.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi, BDP’liler adliye önünde eylem yaptı. Eyleme, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir de katıldı. Eylemciler, "İmralı Tecritine Son, Savunmaya Özgürlük" yazılı pankart açtı. Ardından Gülten Kışanak basın açıklaması yaptı.

AVUKATLARDAN AÇIKLAMA
Duruşma öncesinde yüzlerce avukat ise adliye önünde toplandı. Avukatlar "Savunmaya özgürlük" yazılı pankart açtı. Yapılan basın açıklamasına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Vedat Ahsen Coşar ve İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da katıldı.


AJANSLAR

1881 -
1938