Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Amasya Valiliği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu için bir pastaneyi seçti. CHP’lilerin tepkisine neden olan “pastanede resepsiyon”a ilişkin “Geniş ve ferah olduğu için seçtik” açıklamasını yapan Vali Abdil Celil Öz, “Pastane, otel ya da restoran olması çok önemli değil bence. Hepsi özel sektöre ait ” dedi.

Amasya Valliği tarafından Cumhuriyet’in 89’uncu yıldönümü nedeniyle verilecek resepsiyon davetiyesindemekân olarak bir pastanenin adresi yer aldı. Geçen yıl Van depremi nedeniyle iptal edilen, önceki yıl ise 3 yıldızlı Büyük Amasya Oteli’nde düzenlenen resepsiyonun bu yıl, 1 ay önce hizmete giren bir pastanede verilecek olmasına Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri ve CHP’liler tepki gösterdi.

"MEKÂN UYGUN DEĞİL"
Davetiyeyi aldıktan sonra resepsiyon yerini CHP Amasya İl Teşkilatı’nı arayarak teyit ettiğini söyleyen CHP AmasyaMilletvekili Ramis Topal, seçilenmekânın tarihte önemli bir yeri olan Cumhuriyet Bayramı’na uygun olmadığını belirtti. CHP İl Başkanı Hüseyin Duran ise Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunun bir pastanede yapılmasının kendilerini üzdüğünü ifade ederek “Bunun sebebi nedir bilmiyoruz ama sayın valimiz bunun sebebini sanırımbize izah edecektir. Resepsiyon Atatürk’ün 12 Haziran 1919’da silah arkadaşlarıyla birlikte Amasya’ya gelerek 22 Haziran 1919’da ulusal egemenliğe dayanan, tambağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan Amasya Genelgesi’ni deklare ettiği Saraydüzü Kışlası’nda yapılabilirdi” dedi. ADD Amasya Şube BaşkanıMetin Kara da pastane davetine tepki gösterdi, “Amasya’da başka yermi yoktu? İki tane 3 yıldızlı otel var, orduevi var. Cumhuriyet’in doğum belgesinin imzalandığı tarihi Saraydüzü Kışlası var. Tümbunlar dururken bir apartmanın altında yeni açılan bir pastanenin salonu bütün bunlardan dahamı güzel ve uygun?” diye konuştu.

"GENİŞTİ, ONDAN TERCİH ETTİK"
Amasya Valisi Abdil Celil Öz daha önceki resepsiyonların 3 yıldızlı bir otel de yapıldığını ancak mekân geniş olmadığı gibi hizmet olarak da memnun kalmadıklarını söyledi, “Yeni açılan pastanenin hem mekân olarak geniş, hem hizmet olarak daha iyi ol duğunu düşünüyoruz” dedi. Öz, şöyle konuştu: “Biz burada neyi tercih ediyoruz, mekân geniş olsun, hizmet kaliteli olsun. Onun dışında otel de, pastane de olsa önemli olan Cumhuriyet’ i yansıtacak Atatürk’le, bayrakla, günün anlamıyla ilgili mekânın oluşması.”