Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Tutan kehanetleri ile ünlendiler... İşte 2022 için Simpsons kehanetleri - Güncel Flaş Haberler
    1

    SANAL GERÇEKLİKTE YEMEK

    The Sun'da yer alan habere göre Simpsons dizisinde, Homer ve Marge sanal gerçeklik gözlükleri ve besleme tüplerinin yardımıyla sanal şekerleme ile kendilerini şımarttıkları 2030 yılına seyahat etmeyi başarmışlardı. 2030 yılına henüz çok var ancak Cornell Üniversitesi'ndeki gıda bilimcileri, sanal gerçeklik ortamında tüketilen peynirin daha lezzetli olduğunu keşfetti. Royal Caribbean kruvsziyer şirketi ise misafirlerine sanal gerçeklikte yemek deneyimi yaşatmak için teknoloji geliştirmeye çalışıyor.

    2

    MARS'I KOLONİLEŞTİRMEK

    Dizide Lisa, Mars'a gitme hayaliyle Kızıl Gezegen'e tek yönlü bir gezi için kaydoluyor. Bu da tüm ailenin aynı anda 2026 yılında gerçekleşmesi gereken geziye kaydolmasına neden oluyor. Gerçek hayatta ise Elon Musk ve SpaceX ekibinin, 2022'de Mars'a giden kargo gemileri geliştirmeye çalıştığını hatırlatalım.

    3

    IVANKA TRUMP BAŞKAN ADAYI

    The Simpsons'ta Donald Trump'ın kızı Ivanka'nın, babasının göreve başlamasından önce veya sonra başkanlığa aday olduğunu sık sık işaret ediyor. Gerçek hayatta, Ivanka Trump, başkan olmak için gerekli şartları sağlıyor. Yani adaylığını koyması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

    4

    ROBOTLAR DÜNYAYI ELE GEÇİRİYOR

    Simpson ailesi bir bölümde her araçta robotların bulunduğu bir eğlence parkını ziyaret ediyor. Ancak daha sonra aile kendilerini kontrol etmeyi kaybediyor ve çevrelerindeki çoğu insanı öldürüyor. Halk arasında 'yapay zekanın babası' olarak bilinen Jürgen Schmidhuber, robotların birkaç on yıl içinde dünyayı ele geçirebileceğini tahmin ediyor.

    5

    MÜZİKLE ZİHİN KONTROLÜ

    2001'de yayınlanan bir bölümde Bart ve arkadaşları, çocukları bilinçaltı mesajlarla besleyerek zihinleri müzik yoluyla kontrol etmeye çalışmak için Deniz Kuvvetleri'nin bir projesi olan bir grupta yer alıyor. Pek çok insan hala hip-hop müziğinin dinleyicilerin zihinlerini kontrol etmek için kullanıldığına inandığından bu fikir halihazırda gerçekleşmiş olan bir tahminler listesinde düşünülebilir.

    6

    THE SIMPSONS DİZİSİ KAMALA HARRIS'İ BİLDİ Mİ?

    ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşen seçimin ardından Kamala Harris ABD'nin ilk kadın, ilk siyahi ve ilk Hint kökenli başkan yardımcısı olmuştu.

    7

    20 Ocak’ta gerçekleştirilen yemin töreniyle alakalı pek çok detay basına yansırken, ilginç bir benzerlik sosyal medyanın gündemine oturmüştu.

    8

    Gelecekte yaşanan olayları tahmin etmesiyle ünlenen The Simpsons dizisindeki bir detay internet kullanıcılarının gözünden kaçmamıştı.

    9

    Dizinin hayranları Kamala Harris'in yemin töreninde giydiği mor takım ile Simpsons’ın 2000 yılında yayınlanan ‘Bart to the Future’ bölümündeki Lisa karakterinin kıyafetini benzetmişti.

    10

    İlgili bölümde Lisa Simpson, ABD'nin ilk kadın başkanı olarak kürsüye çıkıyor. Simpson kürsüde mor takım elbisesi, inci küpeleri ve kolyesiyle konuşma yapıyor.

    11

    Kamala Harris'in de yemin töreninde Christopher John Rogers imzalı mor bir takım giymesi ve kıyafetini inci aksesuarlarla tamamlaması nedeniyle internet kullanıcıları benzerliğe dikkat çekiyor.

    12

    Bu benzerlik nedeniyle ‘The Simpsons, geleceği tahmin mi etti’ sorusunu akıllara getirmişti.

    13

    LÜBNAN PATLAMASINI BİLDİ Mİ?

    Geçtiğimiz yıl, Lübnan’ın başkentindeki Beyrut Limanı'nda patlayıcıların bulunduğu bir depoda büyük bir patlama meydana gelmişti. Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

    14

    İddialardan biri de popüler dizi The Simpsons'ın Beyrut'taki patlamayı önceden tahmin etmesi olmuştu. Ancak sosyal medyadaki görüntülerin tam olarak gerçeği yansıtmadığı ve The Simpsons dizisinde Beyrut patlamasının öngörülmediği ortaya çıkmıştı. Yayılan görüntülerin aralarında 9 yıl fark olan iki ayrı bölümün birleştirilmesiyle oluşturulduğu sonucuna ulaşılmıştı.

    15

    Patlamanın meydana gelmesiyle ortaya atılan iddialarda dizinin baş karakteri Homer, havai fişek aldıktan sonra fitilini ocakta yakıyor ve büyük bir patlamaya sebep oluyordu.

    16

    Patlama sırasında ise mantar şeklinde bir bulut gözüküyordu. Görüntülerde patlamanın hemen ardından ortaya çıkan mantar şeklindeki bulutun, Beyrut’taki patlamayla benzerlik taşıdığı öne sürülmüştü.

    17

    Ancak videonun ilk kısmında Homer’ın havai fişek aldığı sahnenin 1996 yılında yayınlanan 7. sezon 25. bölüme ait olduğu ortaya çıkmıştı. Dizinin ilgili bölümünde 4. Temmuz Bağımsızlık Günü'nü kutlamak için yasa dışı bir marketten havai fişek temin eden Homer’ın yalnızca kendi evine zarar verdiği görülmüştü.

    18

    Mantar bulutuna neden olan patlamanın ise 2004 yılında yayınlanan 16. sezon birinci bölüme ait olduğu gözlenmişti.

    19

    Bölümde baş karakter Homer, çalıştığı nükleer santralde arkadaşı tarafından vurulunca diliyle 'çekirdek imha' butonuna basıp patlamayı tetiklemişti.

    20

    TRUMP HAKKINDA DA İDDİALAR ORTAYA ATILMIŞTI

    Geçtiğimiz yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın ilk tur seçimlerini kazanmasının ardından, Twitter'da Trump hakkında pek çok iddia gündeme gelmişti.

    21

    İddialardan biri de The Simpsons adlı çizgi filmin 2000 yılında yayınlandığı bir bölümü ile ilgiliydi. Sosyal medyadaki paylaşımlara göre çizgi filmin ilgili bölümünde Donald Trump'ın 2015'te ABD başkanlığına aday olacağı öngörülmüştü. Ancak görselde kullanılan çizgi film kareleri, iddia edildiği gibi 2000 yılına ait değil, 7 Temmuz 2015'te Fox TV'de yayınlanan The Simpsons'ın Trumptastic Voyage isimli bir bölümünden alınmaydı.

    22

    The Simpsons'ın başka bir bölümünde, 15 Nisan 2019'da Paris Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangınının önceden tahmin edildiği iddia edilmişti. Ancak daha sonrasında 19. sezon 7. bölümdeki kareye photoshop uygulandığı ortaya çıkmıştı.

    23

    Çin'de ortaya çıkıp tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün de The Simpsons'da önceden işlendiği öne sürülmüştü. Sosyal medyadan yayılan haberlerde 1993 yılında yayınlanan dizinin bir bölümünde 'Çin'den gelen virüslü paket'in salgına sebep olduğu ifade edilmişti.

    24

    Haberlerde dizinin geçtiği yer olan Springfield isimli şehirde ölümler yaşandığı da belirtilmişti. Ancak Simpsons'taki virüsün geldiği yerin Çin değil Japonya olduğu ortaya çıkmıştı. Dizide de hastalık, 'Osaka flu' yani Osaka gribi olarak adlandırılmıştı.

    25

    The Simpsons dizisinin geçmişte yaşanan tarihi anlardan esinlendiği sahneler ise şöyle...

    Eminim bu sahne, gözünüzde başka bir fotoğrafı canlandırıyordur.

    26

    Sahne, 1932 yılında Manhattan'da çekilen "Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği" fotoğrafından ilham alınarak kurgulanmış.

    27

    Festival alanında sarılan çiftler size bir fotoğrafı anımsattı mı?

    52

    John F. Kennedy'nin suikastından sonra yemin eden Lyndon B. Jhonson'ın bu fotoğrafı, The Simpsons'da resmedilmiş.

    53

    Evan Itchy ve Scrachy'nin yakalandığı bu sahneyi, tarihe iz bırakmış fotoğraflar arasında görebilirsiniz.

    54

    Lee Harwey Osvald cinayetinin zanlısının yer aldığı bu fotoğraf da The Simpsons'a ilham kaynağı olmuş.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ