Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Kraliçe II. Elizabeth'in o mektubu 2085'e kadar saklanacak - Güncel Haberler
    1

    Aslen 1898'de inşa edilen ve adını kraliçenin büyük büyük büyükannesi Victoria'dan alan Kraliçe Victoria Binası, şehrin şehir merkezinin kalbinde yer alan Sydney'in en ünlü yapılarından biri olmasıyla biliniyor.

    2

    Geçen Perşembe 96 yaşında vefat eden Kraliçe II. Elizabeth, aynı yıl şehrin Kraliçe Victoria Binası'nın restorasyonunu kutlamak için yazışmaları 1986'da yazmıştı. Mühürlü mektubun yazıldığı sırada, Kraliçe'ye dönemin Sydney Belediye Başkanı da talimatlar için eşlik etmişti.

    3

    NY Post'ta yer alan habere göre o dönem Kraliçe II. Elizabeth, mektuba ilişkin "2085 yılında sizin tarafınızdan seçilecek uygun bir günde, lütfen bu zarfı açıp Sydney vatandaşlarına mesajımı iletir misiniz?" dedi.

    4

    Kraliçe'nin mektubunun içeriği net değil ancak mektupta Sydney sakinlerine, bir otoparka yer açmak için neredeyse yıkıldıktan sonra tarihi binayı kurtardıkları ve yeniledikleri için teşekkür ettiği tahmin ediliyor.

    5

    1986'da, Malezyalı bir şirket bina için 99 yıllık bir kira sözleşmesi imzaladı ve sözleşmesini 2085'e kadar uzattı. Aynı yıl kraliçenin mektubunun açılması ve halka açıklanması bekleniyor.

    6

    Mektubun şu anda Kraliçe Victoria Binası'nın tepesinde bulunan kubbe gibi bir alanında bir kasanın içinde saklandığı belirtildi.

    7

    Avustralya bir İngiliz Milletler Topluluğu ülkesidir ve Kraliçe II. Elizabeth 70 yıl boyunca ülkenin devlet başkanı olarak görev yapmıştır. Saltanatı boyunca Avustralya'ya 16 gezi yaptı ve en son 2011'de ziyaret etti.

    8

    Kraliçe II. Elizabeth, aylarca süren sağlık ve hareketlilik sorunlarının ardından Perşembe günü İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde ailesinin yanı başında 96 yaşında hayatını kaybetmişti.

    9

    Kraliçe II. Elizabeth'in cenaze töreni dünya liderlerinin ve önde gelen isimlerin katılımıyla 19 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilecek.

    10

    * Haberin görselleri Associated Press'ten servis edilmiştir.

    Haberi Hazırlayan: İrem Kuşoğlu

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ