600 yıllık bir geçmişi olan tarihi Manisa Bezi, Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi öncülüğünde yeniden hayat buldu. Türk Kadınlar Konseyi, İŞKUR ve Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi işbirliğiyle bugüne kadar açtığı kurslarla 400’den fazla kadının yöresel Manisa Dokuma Bezini öğrenmesini sağlayarak hem meslek sahibi olmalarına hem de ailelerine ekonomik anlamda katkıda bulunmalarına önayak oldu.
Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şubesi tarafından Dilşikar Mahallesindeki Şehzadeler Dokuma Atölyesinde açılan kursun kapanış töreni gerçekleştirildi. Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve eşi Tülin Çelik, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Alattin Aslan, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu, Müdür Yardımcısı Orhan Çelik ve kursiyerler katıldı.

“600 yıl önce Manisa’da kadın erkek herkes bez dokurdu”
Türk Kadınlar Konseyi Manisa Şube Başkanı Mübeccel Kafkaslı, konsey olarak tarihi Manisa Bezi’ni dünyaya tanıttıklarını söyledi. Kadınları bilinçlendirmek amacıyla yapılan bu kurslarda maddi ve manevi destek sağlandığını kaydeden Kafkaslı, kurslara katılanlara İŞKUR vasıtasıyla günlük cep harçlığı verildiğini belirtti. Kafkaslı, Manisa Bezi’nin 600 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, 600 yıl önce 89 bin civarında nüfusu olan Manisa’da 3 bin dokuma tezgahının bulunduğuna dikkat çekerek, kadın erkek herkesin bu işi yaptığını vurguladı. O zamanlar dokunan ürünlerin Manisa’dan birçok yere hatta saraylara bile gittiğini ifade eden Kafkaslı, “Türk Kadınlar Konseyi olarak unutulmaya yüz tutmuş bu mesleği yeniden canlandırmak için çalışmalara başladık ve bugüne kadar açtığımız kurslar sayesinde 400’den fazla kadının Manisa Bezi dokumasına katkı sağladık” dedi.
Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Alattin Aslan, Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Ermiş, Şehzadeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Osman Kuşçuoğlu da birer konuşma yaparak, Türk Kadınlar Konseyi’ne tarihi bir geçmişi olan Manisa Bezi’ne verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

MANİSA

23 Ekim 2019 Çarşamba

  • İMSAK 05:58
  • GÜNEŞ 07:20
  • ÖĞLE 13:00
  • İKİNDİ 16:01
  • AKŞAM 18:30
  • YATSI 19:46
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Manisa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Manisa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER