Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
BBC TÜRKÇE

İtalya'nın Napoli kentinin merkezindeki en ünlü alışveriş merkezi Galeria Umberto'da geçen hafta kurulan Noel ağacı çalındı. Bu olay, kentteki asayiş durumunun vahametini yeniden gündeme getirdi.

19'uncu yüzyıl sonunda inşa edilen ve Napoli'nin simgesel yapıları arasında sayılan "Galeria Umberto I" isimli alışveriş merkezine geçen Perşembe günü gösterişli bir Noel ağacı yerleştirildi.

Ancak ertesi sabah galeriye gidenler, ağacın yerinde yalnızca birkaç dal ve yan yatmış saksısının kaldığını gördü.

Testereyle kesildiği anlaşılan ağaçtan geriye kalan parçaya protesto notları asıldı.

Napoli'de daha önce de benzer şekilde kamuya açık mekanlara dikilen Noel ağaçlarının çalınmasına rastlansa da bu kez 24 saat geçmeden ağacın ortadan kaybolması İtalyan basını tarafından "rekor" olarak nitelendi.

Noel ağacının çalınmasıyla, adı sıklıkla kapkaç vakaları ve sokak çeteleriyle anılan Napoli'nin asayiş durumu yeniden tartışılmaya başlandı.

Napoli'nin içinde yer aldığı Campania Bölge Meclisi üyesi Francesco Emilio Borrelli, "Ağacın ötesinde, Galleria Umberto gibi bir yerin korunamıyor olması inanılmaz. Napoli'nin simge mekanlarından olan bir yerde bile güvenlik güçlerinin asayişi temin etmekte yetersiz kaldığı anlaşılıyor" dedi. Borrelli, olaydan "bebek çeteleri" olarak anılan, üyeleri reşit olmayan suç çetelerini sorumlu tuttu.

Adnkronos ajansı haberi "Birkaç yıldır tekrarlayan bir Noel geleneği" şeklinde ironik bir başlıkla verirken sosyal medya kullanıcıları da "Napoli hiç değişmiyor", "Napoli suçluların insafına kalmış", "Böyle vakaları bile önleyemiyorsak Camorra'yı nasıl yeneceğiz?" gibi yorumlar yaptı.