Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Merak Edilenler Polis maaş promosyonunda son dakika gelişmeleri 2022: Memur zammına endekslendi, yüzde 188 zam! EGM polis promosyonu ne kadar, kaç TL oldu? Emniyet polis promosyonu için hangi bankayla anlaştı? - Merak Edilenler Haberleri
    1

    Polis maaş promosyonu son durum gündemdeki yerini koruyor. En yüksek emekli promosyon ödemeleri 10 bin TL'ye yaklaşırken gözler Polis maaş promosyonu rakamlarına çevrildi. Vakıfbank'ın 18 bin TL'lik teklifi reddedilirken Emniyet-Sen Genel Başkanı Sezer, promosyonların en az 50 bin lira olması gerektirdiğini söyledi. Son günlerde "Emniyet promosyonu ne kadar oldu, polislere promosyon ne zaman verilecek?" araştırmaları hız kazanırken Emniyet Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin son dakika açıklaması geldi. Promosyon ödemelerinin yüzde 188 artırılacağı bildirilirken her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacağı açıklandı. İşte, 2022 emniyet polis promosyon anlaşması hakkında merak edilenler...

    2

    EGM'DEN SON DAKİKA POLİS MAAŞ PROMOSYONU AÇIKLAMASI!

    Emniyet Genel Müdürlüğü polis maaş promosyonuna ilişkin açıklamada bulundu. EGM açıklamasında;

    YÜZE 188 ZAM YAPILDI!

    "Polisimizin maaş promosyon protokolü, 18.03.2022 tarihinde Vakıfbank ile imzalanmış ve 104 TL'den 300 TL'ye çıkarak yüzde 188 artış sağlanmıştır.

    3

    6 AYDA BİR MEMUR ZAMMU ORANINDA ARTACAK!

    Protokolde ısrarla anlamamazlıktan gelinen bir nokta da promosyon ödemesinde her 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artış yapılacak oluşudur. Yani 300 TL sabit bir rakam değildir. Bu, Türk Polis Teşkilatı’nın tarihindeki en yüksek promosyon ödemesidir. Promosyon ödemelerindeki memur maaş zammı oranındaki artış, 2023 yılının Ocak ayından itibaren geçerli olacaktır.

    4

    GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR!

    Tüm bunlara rağmen 2022 yılında memur maaşlarında ortaya çıkan yeni durum üzerine, Vakıfbank ile yeniden görüşmeler gerçekleştirilmiş ve maaş promosyonu ile ilgili bir değerlendirme sürecine girilmiştir. Bu görüşmeler halen devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

    5

    "EKONOMİK GERÇEKLERE UYGUN BİR ANLAŞMA İSTİYORUZ"

    Emniyet-Sen Genel Başkanı Sezer "En az 50 bin lira promosyon ödenmeli ve paranın tamamı peşin olarak ödenmeli" açıklamasında bulundu. Kampanyayı yürüten Emniyet-Sen Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü Faruk Sezer'in emniyet promosyonu hakkındaki açıklaması şu şekilde;

    “Biz yeni bir anlaşma istiyoruz. Ancak kulağımıza ciddiyete bile alamayacağımız kadar komik rakamların gelmesi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hala talebimizi anlamamış olduğunu gösteriyor. Açık bir şekilde belirtmemiz gerekirse bizler ekonomik gerçeklere uygun bir anlaşma istiyoruz…

    6

    Kulağımıza gelen beş yıllık 18 bin lira, beş yıllık 22 bin 500 lira, beş yıllık 27 bin 500 lira, beş yıllık 30 bin lira gibi anlaşmalar kesinlikle ekonomik şartlara uygun değildir. Ayrıca hala beş yılda ısrar edilmesi ise başlı başına bir akıl tutulmasıdır.

    Talebimiz açık ve nettir;

    1- Bütün il ve ilçelerin sözleşmeleri revize edilerek yenilenmeli,

    2- Sözleşme süresi 3 yıl olmalı,

    3- En az 50.000 lira promosyon ödenmeli,

    4- Paranın tamamı peşin olarak ödenmeli.

    7

    EMNİYET PROMOSYONU NE KADAR OLDU?

    Vakıfbank'ın emniyet promosyonu için önerdiği 18 bin TL'lik promosyonu kabul edilmedi. Ardından Vakıfbank polis maaş promosyonu miktarını 30 bin TL'ye yükseltti. Fakat emniyet 3 aylık maaş promosyonu için tavrını net bir şekilde ortaya koydu, istenen rakam 50 bin lira.

    8

    Vakıfbank'ın emniyet maaş promosyonu için önerdiği ilk rakam -> 18 bin TL

    Vakıfbank'ın polis maaş promosyonu için önerdiği ikinci rakam -> 30 bin TL

    Polislerin, talep ettikleri maaş promosyonu ise -> 50 bin TL

    9

    POLİSLERE PROMOSYON NE ZAMAN VERİLECEK?

    EMNİYET SEN ve Polisin Sesi Platformu liderliğinde talep edilen 50 bin TL'lik maaş promosyonu için net istenen son rakam 50 bin TL. Vakıfbank ise 30 bin lirada ısrarcı. Konuya ilişkin olarak müzakereler sürerken polislere promosyon ödemelerinin anlaşmanın ardından yatırılması bekleniyor.

    Haberi Hazırlayan: Elif Büşra Cebeci

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ