BBC TÜRKÇE

https://www.youtube.com/watch?v=h6A8VDqDqyM&feature=youtu.be

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 180 kişinin yaralandığı uçak kazası sonrası enkazın bulunduğu bölgede çalışmalar devam ediyor.

DHA'nın haberine göre, uçağın enkazında inceleme yapmak üzere ABD'den bir ekip sabah saatlerinde olay yerine vardı.

Aralarında Boeing teknik ekibinin de yer aldığı 11 kişilik heyet enkaz alanında incelemelerde bulunuyor.

Pegasus Havayolları'na ait İzmir-İstanbul seferi yapan PC2193 sefer sayılı Boeing 737 tipi uçak, Çarşamba günü Sabiha Gökçen Havalimanı'na sert iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 183 kazazede arasında 12 ülkeden 22 yabancı uyruklu yolcu bulunduğunu söylemişti.

- Getty Images

Ulaştırma Bakanı incelemelerde bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da uçak kazasının yaşandığı alanda Cuma günü incelemelerde bulundu ve görevlilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Cahit Turhan'a, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin, Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane eşlik etti.

Pegasus Havayolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında kara kutulara ulaşıldığını ve deşifre çalışmalarının başladığını söylemişti.

Nane, "Tüm pilotlarımız risk almamaları, risk görüyorlarsa pas geçmeleri yönünde teşvik edilirler" dedi.

Pegasus Havayolları'nın filosundaki uçakların genç ve güvenli olduğunu ve bakımlarının düzenli yapıldığını söyleyen Genel Müdür, "Kaza araştırma sürecinde çıkacak her türlü iyileştimeyi gerçekleştireceğimizi peşinen taahhüt ederiz" ifadelerini kullanmıştı.

  • Sabiha Gökçen'deki Pegasus kazası: Yanıt aranan sorular

İstanbul Valiliği'nin açıklamasına göre kaza 5 Şubat Çarşamba günü saat 18.19'da meydana geldi.

Sert iniş yaptıktan sonra duramayarak yaklaşık 50 metre sürüklenip pistten çıkan uçak, 30 metre yükseklikten TEM otoyolu kenarındaki alana düştü.

Kokpitin de bulunduğu ön taraf ve kuyruk kısımlarının ana gövdeden ayrılarak parçalandı.

Uçaktaki yolcular ve mürettebatın bir kısmı, uçaktan kendi imkanlarıyla çıktı.

Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, kaza için ''sert iniş yapan uçak kırıma uğradı" dedi.

Ajansların yayınladığı kule - pilot konuşmalarında kulenin olumsuz hava koşullarından bahsettiği, önceki iki uçağın pisti pas geçtiği, kulenin piste iniş yönünü değiştirmeyi planladığı yer alıyordu.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, uçağın 2 pilotu hakkında 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan soruşturma başlatmıştı.

Tedavilerinin ardından pilotların 'şüpheli' sıfatıyla ifadeleri alınacak.