Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Genel Sağlık Ağrı Bilimi Meme ağrısının nedenleri nedir?, Meme ağrısı belirtileri neler, Meme kanseri kimlerde görülür, Meme kanserinin belirtileri neler, Meme ağrıları çeşitleri

    Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kemal Yandakçı,memeağrısı yaşayan kadınların genellikle kanser olduğunu düşündüğünü belirterek, ''Kanser hastalarında genelliklememeağrısı görülmez. Kanser genellikle sert, ağrısız, düzensiz bir kitle ile başlar. Kanserde ağrı ancak hastaların yüzde 15'inde görülür'' dedi.

    Op. Dr. Kemal Yandakçı,memeağrısı, nedenleri ve tedavisine ilişkin şu bilgileri verdi:

    ''MemeAğrısı, kadınların yüzde 70'inin ömrü boyunca bir şekilde karşılaştığı bir yakınmadır. 30-50 yaş arası kadınlarda oldukça yaygındır.Memeağrısı tek veya çift taraflı olabilir vememeağrısını tarif eden kadınların önemli bir kısmı, bu durumun adet düzeniyle ilişkili olduğunu bilerek, bir bulgu olarak kabullenmişlerdir.

    Ancak yüzde 10-20'lik bir kesim, şiddetli ağrıyı tarif ederek, günlük iş ve cinsel aktivitelerinin kısıtlandığından ve bu durumun kendilerini depresyona sevk ettiğinden şikayetçidirler. Adet düzeniyle ilişkili olan ağrılar bazen çok şiddetli olabilirler.Memeağrısı yaşayanların yaklaşık 1/3'ü bu şikayetle doktora başvurma gereği hissetmişlerdir. Adet düzeniyle ilişkili olan ağrıların nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir. Ağrının adet düzeniyle birlikte ortaya çıkması,memelerde şişme, hassasiyet olması ve menopoz ile ağrı şikayetlerinin gerilemesi, kadınlık hormonu olan östrojen etkisine bağlı olduğuna dair delilleri kuvvetlendirmektedir. Kanser hastalarında genelliklememeağrısı görülmez. Kanser genellikle sert, ağrısız, düzensiz bir kitle ile başlar. Kanserde ağrı ancak hastaların yüzde 15'inde görülür.Memeağrıları dört ana grupta sınıflandırılabilir. Bunlar adet düzeniyle ilişkili olan ağrılar, adet düzeniyle ilişkili olmayan ağrılar, göğüs duvarı ağrıları ve göğüs duvarı dışı ağrılardır".

    "ADET DÜZENİYLE İLİŞKİLİ OLAN AĞRILAR"

    Genelde 30'lu yaşlardaki kadınlarda sık görüldüğünü ifade den Op. Dr. Kemal Yandakçı, "Genelde 3-7 gün süren adet öncesimemede gerginlik, şişme ve hassasiyet şikayeti ile kendini gösterir. Ağrı genelde iki taraflıdır ve hastalar dokunmaklamemenin hassas olduğundan da şikayet ederler ve ağrı geneldememenin üst dış bölümünde daha çok hissedilir. Ağrı koltukaltına ve üst kola da yayılma eğilimindedir. Ağrının şiddeti her adet döneminde değişmekle beraber, yıllarca ısrarla süren ağrı olarak tarif edilebilir. Menopoz ile tipik olarak ağrılar ortadan kalkar. Ağır eşya kaldırma ve kolu zorlama gibi fiziksel aktiviteler ağrıda artışa neden olur" dedi.

    "ADET DÜZENİYLE İLİŞKİLİ OLMAYAN AĞRILAR"

    Menstrüel döngüden bağımsız ve hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda gözlenebilen ağrı şekli olduğunu ifafde eden Op. Dr. Kemal Yandakçı, "Ağrı genelde yanma şeklinde tarif edilir. Altta yatan neden hassas birmemekisti, iltihap, çarpma olabileceği gibi, çoğu zaman ağrıyı açıklayacak bir neden gösterebilmek oldukça güçtür. Genelde çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli gıda alımı, sigara ve alkol tüketimi ve stresle ilgilidir" dedi.

    "GÖĞÜS DUVARI AĞRISI"

    Kas-iskelet sisteminden köken alan ağrı çoğu zaman tek taraflı ve ağrının tariflendiği alana bası uygulamakla ağrının arttığını ifade eden Op. Dr. Kemal Yandakçı, "Memede tariflenen bıçak saplanması veya batma tazındaki ağrılar, çoğu zaman kas-iskelet sisteminden kaynaklanan ağrılar olup bölgenin komşulukları nedeniylememeağrısı olarak kadınlarca tariflenmektedir. Bu şikayetlerle başvuran hastalarda sinir kök ağrıları ve kaburga ağrıları da araştırılmalıdır " dedi.

    GÖĞÜS DUVARI DIŞI AĞRI:

    Op. Dr. Kemal Yandakçı, "Bu grup ağrılar kas-iskelet sistemi dışında safra kesesi taşı veya kalp kökenli ağrıları içermekte olupmemede ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda batın muayenesi ve kalp ile ilgili hikaye de dikkatle alınmalıdır" dedi.

    NE YAPMALI?

    Mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurarak muayene olmak gerektiğiniN altını çizen Op. Dr. Kemal Yandakçı, "Ülkemizde bayanlarmeme, hemoroid ve kadın doğum muayenelerinden utanmakta ve çoğu zaman bu nedenle hekime gelmemektedirler. Hekimler için hastaların organları arasında bir fark yoktur. 40 yaş altı bayanlarınmememuayenesi vememeUSG yaptırmaları, 40 yaştan sonraki bayanlarda ise 70 yaşa kadar her 8 kadından birinde gelişebilecekmemekanser riski nedeni ile yılda bir 70 yaştan sonra iki yılda birmemeUSG ve mamografi yaptırmaları gereklidir. Muayene ve tetkiklerinde sorun saptanmayan hastalara kafein içeren gıdaların azaltılması, sigara ve alkolden kaçınılması, spor yapılması, sağlıklı beslenme koşullarına uyulması ve stresten uzak durması önerilir. Buna rağmen ağrıları devam eden hastalarımıza ağrı seviyelerine göre ilaç tedavi seçenekleri vardır'' şeklinde sözlerini tamamladı.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ