Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Ameliyatta fark edildi, doktorlar bile şoke oldu!

    Bursa'da mide kanseri nedeniyle Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi'nde ameliyat geçiren Yadigar Erdem'in (57) ince bağırsaklarından normallerinden daha uzun 15 metrelik tenya çıkarıldı.

    Hastane Başhekimi Op. Dr. Oktay Çelik, yaptığı açıklamada, hastanın uzun dönem kilo kayıpları sonrası, bulantı, iştahsızlık ve kusma şikayetleriyle kendilerine geldiğini ifade etti.

    Yapılan kontroller sonrasında yapılan endoskopide hastaya mide kanseri tanısı konulduğunu ve ameliyat kararı verildiğini belirten Çelik, "Biz ameliyatta kanser nedeniyle hastanın midesinin tamamını aldık. Bu sırada hastanın ince bağırsağında tenya dediğimiz canlıyı fark ettik ve çıkardık. Normalde tenyalar 6-10 metre civarında olur. Ancak bizim hastamızın vücudundaki tenya 15 metre uzunlukta ve tüm ince bağırsağın içine yerleşmiş vaziyetteydi" dedi.

    Kendisinin 20 yıllık hekim, 8 yıllık da genel cerrah olduğunu ancak ilk defa böyle bir vakayla karşılaştığını vurgulayan Çelik, "Biz parazitleri genelde hasta şikayetleri ile tespit eder ve ilaçla tedavi ederiz. Ameliyat sırasında denk gelmesi herhalde ilktir diye düşünüyorum" diye konuştu.

    SEBZE VE MEYVELER SİRKELİ SUDA BEKLETİLMELİ

    Tenyaların genelde iyi pişirilmemiş etlerden bulaştığına dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu:

    "Bu tenyaların yumurtaları insan vücuduna girer ve ince bağırsaklarında açılarak erişkin tenyalar haline gelirler. Erişkin hale geldikten sonra da insanlardan parça parça düşerler. Her şeridin içinde bulunan yumurtalar doğaya tekrar dağılır. Tenyalardan korunmak için sığır etleri -5 derecede saklanmalı ve iyi pişirilmeli. Taze sebze ve meyveler de iyice yıkanarak tüketilmeli. Gerekirse sirkeli suda bekletilmeli."

    "BENİ DE ŞAŞIRTTI"

    Hasta Yadigar Erdem de mide ağrısı şikayetiyle hastaneye geldiğini ve sonrasında kendisine mide kanseri teşhisi konulduğunu dile getirdi.

    Ameliyat sırasında ince bağırsaklarında 15 metrelik tenya tespit edildiğini ve çıkarıldığını belirten Yadigar, "İki yıldır mide ağrısı çekiyordum ve midemde yara vardı. Ameliyatı o yüzden oldum. Sonra öğrendim ki, ince bağırsaklarımdan da bu canlı çıkarılmış. Bu kadar uzun olması beni de şaşırttı. Hocamıza çok teşekkür ederim" dedi.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ