Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Şanlıurfa'da aile hekimi olarak görev yapan Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, yaklaşık 4 ay önce bir hastasının sözlü saldırısına uğradı ve tehdit edildi. Hasta İ.B, aile hekimi Eryazgan'dan ilaçlarını annesi üzerinden reçete etmesini; yani evrakta sahtecilik yapmasını istedi. Olumsuz yanıt alan İ.B., doktora hakaretler ederek, onu tehdit etti. 

"BANA YAZDIĞINIZ İLAÇLARI ANNEME DE YAZIN"

Doktor Hacı Yusuf Eryazgan o gün yaşananları şu şekilde anlattı. "İ.B. sabah polikliniğe gelip tedavi oldu. İlaçlarını yazdım, gitti. Öğleden sonra bu kez annesiyle geldi. 'Annemi de muayene edin' dedi. Hastanın muayene için hazırlanmasını istediğimde 'Annemin şikayetleri benimkilerle aynı. Bana yazdığınız ilaçları ona da yazın' dedi. 'Böyle bir şey yapamam, bu sahteciliğe girer' deyip anneyi muayene etmek istedim. Ancak İ.B. ısrarını sürdürdü, yeşil kartının vizesinin bittiğini ve kendisine yazdığım ilaçları, annesinin adına almak istediğini söyledi. Kabul etmeyince poliklinikte bulunan perde paravanı üzerime fırlattı ve hakaretler yağdırdı; 'Öldürürüm' diye tehdit etti. Aile Sağlığı Merkezi'ndeki diğer arkadaşların yardımıyla saldırgan engellendi."

Hacı Yusuf Eryazgan, saldırgan hakkında davacı oldu. Şanlıurfa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava dün sonuçlandı. Hakim, İ.B.'ye hakaret suçundan 5 ay hapis, tehdit suçundan ise 8 bin 500 TL para cezası verdi. Hapis cezası, saldırganın sabıkası olmaması nedeniyle ertelendi.BİRÇOK HEKİM BU NEDENLE ŞİDDET GÖRDÜ!

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu üyesi olan Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, birçok aile hekiminin usülsüz ilaç yazımı talebiyle karşı karşıya kaldığını ve bu nedenle şiddet gördüğünü belirtti. Farklı bir kişi adına reçete yazmanın evrakta sahtecilik suçu işlemek olduğunun altını çizen Eryazgan, "Nasıl bir başkasının kimliğiyle bankadan para çekemez ya da tapu çıkartamazsanız ilaç da alamazsınız" dedi. Aile Hekimi Dr. Hacı Yusuf Eryazgan, "Bu tür usülsüz isteklerin suç olduğu, Sağlık Bakanlığı'nca medya kuruluşları vasıtasıyla halka anlatılmalı" dedi.