Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yaklaşık 3 ay önce çift kol nakli yapılan Mustafa Sağır, taburcu edildi.

Nakli gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, Sağır'ın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

"HAYATI ARTIK NORMALLAŞMEYE BAŞLAYACAK"

Sürecin bekledikleri gibi gittiğini ifade eden Özkan, "Ameliyatın ardından gerçekleştirilen tedavi süreci çok güzel geçti. Bütün değerleri normal olduğu için taburcu etmeye karar verdik. Uzaktan takip edeceğiz. Ayda bir kere kontrol için hastaneye davet edeceğiz. Hayatı artık normalleşmeye başlayacak" dedi.

Sağır'ın kollarını daha iyi hissetmeye başladığını vurgulayan Özkan, "Parmaklarında minimal hareketler başladı. Kendisi de bunu hissetmeye başladı. 3 ay içinde bu hareketler daha da artacak. Adıyaman'da alacağı fizik tedavilerle de kol ve parmak hareketlerinin artması sağlanacak." diye konuştu.

"MEMLEKETİME İKİ KOLUMLA DÖNECEĞİM İÇİN MUTLUYUM"

Mustafa Sağır ise "8 yıldır iki kolum olmadan toplumdan uzak yaşadım. Bayramlarda insanlar tokalaşıyordu ama ben bunu yapamıyordum. Bugünlerin hayaliyle yaşıyordum. Memleketime iki kolumla döneceğim için çok mutluyum. Parmaklarımı daha iyi şekilde oynatmaya başlayınca hayat benim için bambaşka hal alacak." ifadelerini kullandı.

Adıyaman'da yaşayan ve 8 yıl önce tarlada bulduğu amonyum sülfat ile amonyum nitrat karışımının patlaması sonucu iki kolunu da kaybeden 29 yaşındaki Mustafa Sağır'a, 2 Şubat'ta Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde, beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Emin Konar'ın bağışlanan kolları nakledilmişti.

AA