Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Zayıflama ve az yemek midenizi küçültür: Hurafedir. Midenin küçülmesi yalnızca ameliyatla olur.

Yağlanmaya (bedensel yağ oranınızın artmasına) sebep olan yediğiniz yağlı besinlerdir: Hurafedir. Sağlıklı yağlar beslenmenizin yüzde 30’unda olmalıdır. Ancak trans ve satüre yağlardan uzak durun.

Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğündür: Hurafedir. Kahvaltı obeziteyi önleyen bir öğün değildir. Gün içinde önemli bir öğündür ancak kahvaltıda ne tükettiğiniz de bir o kadar önemlidir. akşam saat 20.00’den sonra yemek yemek kilo almaya sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır: Hurafedir. Geç yemek yemek uyku düzeninizi bozar. Reflü problemine sebep olabilir.

Akşam saat 20.00’den sonra yemek yemek kilo almaya sebep olur ve yedikleriniz yağ olarak depolanır: Hurafedir. Geç yemek yemek uyku düzeninizi bozar. Reflü problemine sebep olabilir. Akşam yediğiniz yemek direkt yağa dönüşmez. Akşam yemek yiyenler genelde yağlı ve ağır gıdalar tercih ettikleri için kilo alıyorlar. Hafif ve sağlıklı yediğiniz takdirde kaçta yediğinizin önemi yoktur.

Yumurtada çok fazla kolesterol bulunur: Hurafedir. 1 yumurtada 200 mg kolesterol bulunur. Her gün 1 adet yumurta tüketebilirsiniz.

Şekerli yiyecekler çocukları hiperaktif yapar: Hurafedir. Şeker bedeni bir enerji kaynağı olarak besler. Çocukları hiperaktif yapmaz.

Hamilelik süresince 2 kişi için yemek yemek ve bebeğin iyi gelişmesi için her gün en az 1000 kalori fazladan almak gerekir: Hurafedir. Anne adayı sağlıklı ve dengeli beslendiği takdirde hamileliğin 20’nci haftasına kadar ek bir enerji alımına gerek duymaz. Bu nedenle ihtiyacınızdan fazla yemek yemeyin.

Anne karnında bebek ne kadar büyükse o kadar sağlıklıdır: Hurafedir. Normal doğum kilosu 2800-3500 gram olmalıdır. Daha yüksek kilolar ileri yaşlarda kalp büyümesi ve şeker hastalığı gibi sorunlara yol açar.

Anne sütüyle beslenen bebeğe sıvı ihtiyacını karşılamak için mutlaka su da içirmek gerekmektedir: Hurafedir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını karşılar. anne sütü çocuğunuzun ileride obez olmasını engeller: Hurafedir. Obezite sonradan edinilen yeme-içme alışkanlıklarına göre olur.

Yoğurt ve diş macunu cilt yanıklarını iyileştirmez

80 koruma faktörlü (SPF80) güneş kremi 40 faktöre (SPF40) göre, zararlı güneş ışınlarına karşı 2 kat fazla koruma sağlar: Hurafedir. 15-30 faktör arası kremler yüzde 93 koruma sağlarken, 80 faktörlü kremlerde bu oran yüzde 98’e çıkar.

Güneş yanıklarına karşı yoğurt, yağ, diş macunu sürülebilir: Hurafedir. Yanık olan yerlere sadece soğuk kompres yapılmalıdır. Ciddi yanıklardaysa vakit kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekir. Bu tarz uygulamaların herhangi bir iyileştirici etkisi olmaz.

Erişkinlerin bebeklere göre daha fazla kemikleri vardır: Bebeklerde daha fazla kemik vardır. Büyüdükçe bazı kemikler birbirine kaynar ve sayı azalır.

Kaza sonrası kanayan bir kolla karşılaştığımızda, o uzuvda kanamanın üstünde bir seviyeye bez bağlayarak turnike uygulamanız gerekir: Hurafedir. Kanayan yaranın üzerine temiz bir bezle bastırmak gerekir. En son çare olarak turnike yapılır.

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı değişmez

En doğru (sağlıklı) uyku pozisyonu için bebeğinizi sağ yanına doğru yatırmalısınız: Hurafedir. Bebeğin en doğru yatış pozisyonu sırtüstü olmalıdır.

Yaşlandıkça insanın uyku ihtiyacı azalır: Hurafedir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku miktarı değişmez. 7-8 saattir. “Günde 4 saat uyku bana yetiyor” diyorsanız, sizin için yeterlidir.

Ayrıca, hafta sonları eksik kalan uykularınızı fazla uyuyarak tamamlayabilirsiniz: Hurafedir. Uyku sonradan telafi edilemez.

Kesilen saç daha hızlı ya da gür uzamaz

Hamileyken saçlarınızı boyamak bebeğinize zarar verir: Hurafedir. Hamileyken saçlarınızı boyamak bebeğinize zarar vermez.

Saçları kestirmek, saçların daha hızlı uzamasına ve daha gür çıkmasına yardımcı olur: Yapılan araştırmalara göre kesilen saçlar daha hızlı ya da gür uzamıyor. Kıl genetiği değişmiyor. Saçlarınızı bakım yaparak gürleştirebilirsiniz.

Tırnak batması (ayak tırnakları) durumunda tırnağınızın köşe kenarlarını keserek tırnak batmasını önleyebiliriz: Hurafedir. Tırnak köşelerini kesmek tırnağın daha geriden batmasına sebep olur.

Bebeklerde yetişkinlere göre daha fazla kemik vardır

Erişkinlerin bebeklere göre daha fazla kemikleri vardır: Bebeklerde daha fazla kemik vardır. Büyüdükçe bazı kemikler birbirine kaynar ve sayı azalır. kaza sonrası kanayan bir kolla karşılaştığımızda, o uzuvda kanamanın üstünde bir seviyeye bez bağlayarak turnike uygulamanız gerekir: Hurafedir. Kanayan yaranın üzerine temiz bir bezle bastırmak gerekir. En son çare olarak turnike yapılır.

TV’yi yakından izlemek görme bozukluğuna sebep olmaz

Zehirli bir şey içerseniz hemen kusmanız gerekir: Kusmaya çalışmak içilmiş zehirli maddenin yemek borusundan 2’nci kez geçerek zarar vermesine neden olur.

Çok yakından televizyon izlemek gözlerin bozulmasına yol açar: Hurafedir. Televizyonu yakından ya da uzaktan izlemenin görme bozukluğuna yol açtığını gösteren bir bulgu bulunamamıştır.

Hapşırırken kalp durmaz

Çiğnediğiniz sakızı yutarsanız mide-bağırsaklara yapışır ve senelerce orada kalabilir: Hurafedir. Vücut, sakızı dışkıyla atar.

Hapşırdığınızda kalp atışınız durur: Hapşırırken karın içi basınç arttığı için hava ciğerlerden güçlü bir basınçla çıkar. kalbin gevşedikten sonraki dinlenme süresi milisaniye ölçeğinde uzar. kalp çok çok kısa bir süreliğine duruyormuş gibi olur ancak bu kalbin durması değil dinlenme süresinin uzamasıdır.

Madensuları böbrek taşına sebep olmaz

Hipertansiyon ilaçla tamamen tedavi edilebilir: Hurafedir. İlaçlar tansiyonu kontrol altında tutar ama tamamen iyileşme sağlamaz.

Reflü, mide asitinin çok fazla olmasından kaynaklanır: Hurafedir. Mide içeriğinin, özofagusa geri kaçması sonucunda oluşur.

Madensuları böbrek taşına sebep olur: Hurafedir. Madensuları, doğal kaynak suları minerallerden zengindir. 

Ceyda ERENOĞLU / GAZETE HABERTÜRK