Erkeklerde genetik ya da çevresel etkilerle oluşan saç dökülmesinde doktorların yardımına medikal teknolojiler koşuyor. Kanada’da geliştirilen ve British Columbia Universitesi tarafından onaylanan ElectroTrichoGenesis (ETG) tekniği, saç dökülmesine karşı “ilaç almadan, iğnesiz, neştersiz, yan etkisiz” bir tedavi seçeneği sunuyor. Klinik araştırma sonuçlarına göre, ETG ile saç dökülmesi yüzde 96.7 oranında dururken, katılımcıların yüzde 66.1’inde yeniden saç oluşumu başlandı. Sanomed’in Türkiye’ye getirdiği ETG’nin klinik araştırmalarını yürüten Dr. Stuart Maddin, cihazın elektrostatik enerjiyle hareket ettiğini açıkladı.

İŞLEM AĞRI-SIZI VERMİYOR

ETG’nin vücuttaki kemiklerin gelişim ve onarımında etkin olan büyüme faktörünün salgılanmasını sağlayan mekanizmya benzediğini söyleyen Dr. Maddin, cihazın çalışma sistemini şöyle anlattı: Enerji, başlığın içinde oluşan düşük seviyeli elektrik alanı ile pasif olarak kafa derisine iletiliyor. Bu elektrik alanı, kkafa derisini uyarmak amacıyla kullanılan minik vuruş darbeleriyle oluşturuluyor. ETG uygulamasında, ağrı ya da sızı da olmuyor.

KUAFÖR KONFORUNDA

Kuaförde saçlarınızın kurutulduğu alete benzeyen cihaz, ergonomik olarak tasarlanan bir koltuk ve üzerinde elektrotlar bulunan yarı küresel bir başlıktan oluşuyor.

6 HAFTADA KELLİĞE SON!

ETG’nin haftada bir 12 dakikalık seanslar halinde uygulanmasının faydalı olduğunu söyleyen Dr. Maddin şöyle konuştu:Hasta, genetik geçmişi ile tedavi sırasındaki saçsızlık oranına bağlı olarak 6-12 hafta içinde tedaviye olumlu cevap verir.


Saç geri kazanımı değişkendir. 8-24 ay arası hatta daha da uzun sürebilir.


Saç dökülmesi yaşam boyu süren kronik bir sorun olduğundan istenilen sonuca ulaşıldığında, yararlı etkilerinin devam etmesi için uygulamanın sürdürülmesi önerilmektedir.