Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Art arda keşfedildi... Gizemini koruyor! - Haberler

    Tarihi ve doğal güzellikleri ile ’Karadeniz’in incisi’ olarak adlandırılan Sinop’un yer altı tarihi zenginliği gizemini koruyor.

    İHA'nın haberine göre zaman geçtikçe yeni tünellerin keşfedildiği ve yer altının tam bir kültürel mirasa ev sahipliği yaptığı Sinop’ta tünellerle ilgili pek çok bilinmeyen bulunuyor.

    Son olarak Sinop Ağız Diş Sağlığı Merkezi civarında yer alan tünellerden birisi görüntülendi.

    “KAMU BİNALARININ TEMELLERİ TÜNELLERİN ÖNÜNÜ KESİYOR”

    Tünellerin son durumu hakkında açıklamalarda bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, "Bundan 10 yıl önce 2010 yıllarında öğretmen okulunun bahçesinde büyük bir potern giriş çıkış kapısı gördük, daha sonra içeriye girip dolaştık. Daha sonra eski hastanenin inşaatı sırasında yine potern ve labirentlerden oluşan yeraltı tünellerine tanık olduk. Daha sonra bu tünellerin şehrin çok daha fazla kısmında hâkim olduğunu gördük. O tünellerin varlığından haberdar olduk. Özellikle antik dönemde tünellerden denize inildiğini biliyoruz. Tabii, şehir yapılaşmış olduğundan oldukça fazla yapı var hem de kamu binaları var. Dolayısıyla bu tünelleri bu yapıların temelleri kesiyor. Hastanenin oradan yürümeye başladık ve kapalı spor salonu doğrultusunda indik gördük ki kapalı spor salonu yolu kesiyor. Binaların temelleri tünelleri kesiyor” dedi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ