Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam İngiltere'de dünyanın en lüks sığınağı görüntülendi! Son dakika haberler
    1

    İngiltere´de 1961 yılında inşa edilen Soğuk Savaş sığınağı 25 bin sterlinden (250 bin TL) açık artırmaya çıkıyor.

    2

    DHA'nın haberine göre sığınağın satış işlemlerini yürüten Adam Cook, nükleer sığınak diye de bilinen yapının, Soğuk Savaş'ta gözlem noktası olarak kullanıldığını ve 1961´de açılıp 1991´de hizmet dışı bırakıldığını ifade etti.

    3

    Cook, sığınağın şimdiden birçok kişinin ilgisini çektiğini ve bazı kişilerin yapıyı koronavirüsten saklanmak için güvenli bir yer olarak kullanmak istediğini belirtti.

    4

    Sığınağın çok büyük olmadığını ekleyen Cook, "Bu nedenle satın alacak kişinin orada çok fazla zaman geçirmek isteyeceğini sanmıyorum. Çünkü sığınakta tek kalmak biraz ürkütücü" şeklinde açıklama yaptı.

    5

    İngiliz basınına yansıyan haberlere göre sığınağa 4.2 metrelik merdivenle iniliyor.

    6

    Sığınağın içinde bir patlamanın yerini belirlemeye yarayan sıfır noktası göstergesi, bomba gücü göstergesi, telefon, radyo alıcısı ve radyasyonu ölçümü gerçekleştiren Geiger sayacı gibi cihazlar da bulunuyor.

    40

    Küresel bir yıkıma karşı hazırlık yapan süper zenginler ABD'de sığınak arayışına giriyor. Bu sığınak da zenginlerin sığınak isteğinden dolayı ortaya çıktı. ABD'nin Kansas eyaletinde gizli tutulan bir lokasyonda inşa edilen sığınak, aslında 1960'lı yıllarda inşa edildi.

    41

    Sığınağın inşa edilme amacı ise ABD'nin Türkiye ve İtalya'ya; SSCB'nin de Küba'ya nükleer başlıklı füze yerleştirmesiyle başlayan Küba füze kriziydi. Nükleer tehdidin ortadan kalkmasıyla terk edilmiş vaziyette kalan sığınak yıllar sonra satın alınarak yenilendi ve lüks dairelere dönüştürüldü.

    42

    Sığınak, 12 ailenin yaşayabileceği daireler ile sinema veya oyun salonları gibi çeşitli ortak alanlardan oluşuyor. Tabii bu dairelerden birine sahip olmak için milyonları cepten çıkarmak gerekiyor. Lüks sığınaktaki her bir dairenin fiyatı 1.5 ile 3 milyon dolar arasında değişiyor.