Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Avrupa Son dakika... BM: İran, Rusya ve Türkiye Suriye Anayasası için toplanacak!

    Birleşmiş Milletler Temsilcisi Mistura, "İran, Rusya ve Türkiye Eylül başında Cenevre'de bir araya geleceğiz. Görüşmede Suriye Anayasa Komitesine son şekli verilmeye başlanılacak" açıklamasında bulundu.

    Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan deMistura, Soçi'de Astana formatlı 10. Garantörler Toplantısı kapsamında Türk, İranlı ve Rus heyetlerle Anayasa Komitesi oluşturma çalışmalarıyla ilgili gayriresmi görüşme yaptı.

    DeMisturave garantör ülkeler, Soçi'deki Radisson Blu Paradise Resort Oteli'inde yerel saatle 10.00 sıralarında anayasa konulu bir görüşme gerçekleştirdi.

    BM temsilcisi, gayriresmi görüşme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantının olumlu geçtiğini belirterek, "Garantör ülkelere rejim, muhalefet ve sivil toplumdan oluşacak Anayasa Komitesi'nin üyelerinin belirlenmesi için prosedürleri sundum." ifadesini kullandı.

    REKLAM

    DeMistura'nın basın ofisinden yapılan açıklamada da temsilcinin, garantör ülkelerle eylül ayının başında Cenevre'de anayasa konusunda resmi toplantı için bir araya gelmeyi beklediği bildirildi.

    KOMİSYON 150 KİŞİDEN OLUŞACAK

    Anayasa komisyonunun kuruluşuyla ilgili bilgi veren Mistura, 30 Ocak’ta yine Soçi’de düzenlenen toplantının sonuç bildirgesi hedeflerine ulaşıldığını ifade etti. Mistura kurulması planlanan Anayasa komisyonunun toplam 150 kişilik temsilcilerden oluşabileceğini, bunlardan 100 temsilcinin Şam yönetimi ve muhaliflerden oluşacağını diğer 50 kişilik temsilcinin ise garantör ülkeler ve BM temsilcilerinden oluşturulmasının planlandığını ifade etti. Mistura öte yandan BM Suriye Özel temsilciliği, İran, Türkiye ve Rusya’nın Eylül ayında Cenevre’de Anayasa komisyonu oluşturulması için toplantı açabileceğini de ifade etti.

    TÜRK, RUS VE İRANLI HEYETLER, ÜÇLÜ GÖRÜŞMEYE GİRDİ

    BM toplantısının ardından Büyükelçi Sedat Önal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in temsilcisi Aleksandır Lavrentiyev ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri başkanlığındaki Türk, Rus ve İranlı heyetler, üçlü görüşmeye girdi.

    Garantör ülkeler, gün içinde düzenlenecek ana toplantıda okunması beklenen nihai bildiri için uzlaşı sağlamaya çalışacaklar.

    Bu esnada muhalefet ve rejim heyetleri de BM ve garantörlerle ayrı ayrı ikili görüşmeler yapacak.

    Sonuç bildirisinde tarafların, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde ateşkes rejiminin korunmasında mutabık kaldıkları vurgusunun yer alması bekleniyor.

    Taraflar, dünkü ön görüşmelerde güven artırıcı önlemler kapsamında sembolik sayıda tutuklu ve esirin karşılıklı serbest bırakılması konusunda uzlaşmıştı.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ