Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını cevapladı.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ

Kurban bayramı tatiline ilişkin Kabine'nin aldığı kararı paylaşan Kalın, “Yapılan düzenleme çerçevesinde Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkartılmıştır. Arife günü olan pazartesi de tatile dahil edilmiştir” diye konuştu.

ERDOĞAN 100 GÜNLÜK İCRAAT PROGRAMINI CUMA GÜNÜ PAYLAŞACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü açıklayacağı 100 günlük icraat programının detaylarının kabine toplantısında ele alındığını kaydeden Kalın, “Hem seçim döneminde vaat edilen projeleri hem de daha önce başlatılmış devam etmekte olan ya da bitirilecek olan projeleri kapsıyor. 400 civarında projenin bu 100 günlük icraat programı çerçevesinde detayları Kabine toplantısında ele alındı” şeklinde konuştu.

"ATAMALAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TAMAMLANACAK"

100 günlük programda öncelikli amacın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin temel unsurlarının tamamlanması olduğunu, Cumhurbaşkanlığı teşkilat yapısı içinde oluşturulan yeni birimlerin, ofislerin, başkanlıkların, kurulların teşekküllerinin tamamlanması ve buralara üst düzey atamaların yapılması olduğunu kaydeden Kalın, “Bu çerçevede bir takım atamalar yapıldı. Önümüzdeki günlerde bu süreç hızlı bir şekilde tamamlanacak” diye konuştu.

100 günlük icraat programının açıklanmasında paralel olarak 2019-2023 dönemine ait stratejik planının kasım sonuna kadar hazırlanmış olacağını ifade eden Kalın, “Bizim öncelikli hedefimiz Türkiye’nin 2023 hedefleri çerçevesinde yeni sistemin de sunduğu imkanlarla bütün bakanlıklarımızın, ilgili kurum ve kuruluşlarımızın tam kapasite çalışarak bu hedeflere ulaşacak şekilde bir performans hayata geçirmesi” ifadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE

İç ve dış tehditlere yönelik terörle mücadele konusunun da toplantıda ele alındığına dikkat çeken Kalın, “Güvenlik birimlerimiz arasında son dönemde yakalanmış olan eşgüdüm sahada da somut neticeler vermeye devam ediyor. Bütün güvenlik birimlerimiz kendi aralarında oluşturdukları eşgüdüm sayesinde teröre darbe üstüne darbe vurmaktadır” dedi.

Suriye’de devam eden savaşın siyasi bir çözüm yolu ile sonuçlandırılmasına yönelik bir dizi siyasi girişimin devam ettiğini de belirten Kalın, Soçi toplantıları ve Astana sürecini hatırlatarak, Türkiye’nin bu sürece etkin bir şekilde katkı vermeye devam edeceğini de belirtti. Kalın, Suriye kaynaklı terör tehditlerine karşı Türkiye’nin etkin mücadelesinin kararlı bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi.

 

"TÜRKİYE HİÇBİR TEHDİDE PRİM VERMEZ"

Kalın, Rahip Brunson'a ilişkin, "Burada devam eden adli süreç ile ilgili Amerikan makamlarının tehdit dolu açıklamalarına şahit oluyoruz. MGK bildirisinde de ifade edildiği gibi, bugün Cumhurbaşkanımızın Kabine toplantısında da ifade ettiği gibi, Türkiye hiçbir tehdide ve tehditvari dile asla prim vermez. Türkiye’ye yönelik tehdit ifadelerinin kabul edilmesi mümkün değildir. Özellikle NATO müttefiki olduğumuz ve stratejik ortak olarak tanımladığımız ABD’nin Türkiye’de devam eden adli bir konuyu gerekçe göstererek ya da bahane ederek Türkiye’ye yönelik tehditkar dil kullanması asla kabul edilemez." dedi.

"TÜRKİYE ALTERNATİFSİZ DEĞİLDİR"

Bir gazetecinin, Türkiye ve ABD arasında yaşananların ardından ABD'nin F-35 savaş uçaklarına yönelik olası yaptırım kararı üzerine atılacak adımlara ilişkin sorusuna, Kalın, "Yaptırım dilini bir tehdit unsuru haline getirerek Türkiye'ye yüklenmenin hiç kimseye bir faydası olmayacaktır. Türkiye ilkeli duruşundan asla vazgeçmeyecektir." yanıtını verdi.

F-35'lerin Türkiye'ye iade edilmemesi konusunu kongrede gündeme getirenlerin, F-35'lerin uluslararası çok ortaklı bir proje olduğunu bilmesi gerektiğini vurgulayan Kalın, şunları söyledi:

"Bu sadece ABD'nin tek başına yürüttüğü bir proje de değildir. Burada 10-12 ülke vardır. Türkiye de bu projeye ortak olmuş ülkelerden birisidir. Şu ana kadar proje kapsamında yaklaşık 900 milyon dolarlık bu projeye bir ödeme de yaptık. İlk F-35 de Türk pilotlarına orada teslim edildi, onların eğitim süreci devam ediyor. Bunu engellemeye, geciktirmeye ya da Türkiye'ye verilmesini engellemeye dönük bir adım atılması halinde Türkiye'nin her şeyden önce başvuracağı bir hukuk yolu, tahkim vardır. İşin bu noktaya gelmesini arzu etmiyoruz. Bu işe nasıl zarar vereceğini görmeleri lazım. Herkesin Türk yargısına saygı duyması gerekir. Böyle bir adım atılması durumunda Türkiye'nin adımları hazırdır. Türkiye kolay gözden çıkarılacak ülke değildir, bunu herkesin bilmesi gerekir, F-35 olur başka mevzular olur, Türkiye alternatifsiz de değildir." 

"TÜRKİYE'NİN DURUŞUNUN HAKLILIĞI KENDİLİĞİNDEN ORTAYA ÇIKACAKTIR"

Kalın, "Türkiye bu stratejik ortaklığı kendi ulusal çerçevesinde devam ettirmek için üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır. Buna mukabil Amerikan makamlarının Türkiye’nin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren PYD ile angajman ve FETÖ terör örgütüne karşı mücadele konularında Türkiye’yi tatmin edici adımlar atmadığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin duruşunun ne kadar haklı ve ilkeli olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır. " şeklinde konuştu.

"DEVAM EDEN YARGI SÜRECİNE HERKESİN SAYGI DUYMASI GEREKİR"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Rahip Brunson meselesiyle ilgili devam eden yargı sürecine herkesin saygı duyması gerekir." dedi.

"Münbiç planı, tasarlandığı şekilde uygulanmaya devam ediyor. Onun bir takvimi, belli unsurları var. Bunlar adım adım hayata geçiriliyor." şeklinde konuşan Kalın, ABD'nin yaptırım tehdidi hakkında, "Bu gerilimin Münbiç eylem planını olumsuz yönde etkilememesi bizim beklentimizdi, bu yönde bir adım görmedik." dedi.

Kalın sözlerine şunları ekledi:

"Cumhurbaşkanımızın pek çok devlet başkanı ile dönem dönem telefon görüşmeleri olabilir. Bugün, yarın belirlenen bir görüşme yok. Bu belirlenebilir. Bu hafta içerisinde Dışişleri Bakanımızın Pompeo ile bir görüşmesi olabilir. Afrin bölgesinin kontrolü büyük ölçüde Türkiye'de var. İdlib'de de 12 askeri gözlem noktasını kurduk. Şu ana kadar rejim kaynaklı herhangi bir saldırının olmaması için görüşmelerimiz devam etti, netice de aldık."

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik yasasının ne zaman onaylanacağı ile ilgili de bir açıklamada bulunan Kalın, “Güzel bir süreç ilerliyor. Seçim döneminde verilen sözlerden birisi de bu bedelli askerlik meselesiydi. Bunla ilgili kanun tasarısı meclisten geçti ve imzalanmak üzere Cumhurbaşkanımıza ulaştı. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Cumhurbaşkanımızın bunu imzalaması öngörülüyor. Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra da Milli Savunma Bakanlığımız bununla ilgili takvimi ve gerekli düzenlemeleri zaten tamamlamış durumdalar, bunu kamuoyu ile paylaşacaktır. Düzenlemeden kastım; nerelerde alınacak, başvuru tarihleri ne olacak gibi bununla ilgili gerekli detayları Milli Savunma Bakanlığımız bu çalışma tamamlandıktan ve Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşacak. 21 gün konusunda bir geri adım yok, daha önce de ifade ettik, zaten Meclis’ten de böyle geçti” dedi.

ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ

Kalın, Erdoğan'ın Bahçeli'yi kabulü hakında, "Olağanüstü ya da acil koduyla bir durum yok, zaman zaman bu tür görüşmeleri hep birlikte müşahede edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Sözcü Kalın, "Orta vadeli programın açıklanmasıyla Türk ekonomisinin yapısal gücünün bütün sektörlere yansıtılması noktasında önemli adımlar atılacak. Türk ekonomisinin yapısal gücünün bütün sektörlere yansıtılması noktasında önemli adımlar atılacak." dedi.