Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MHP'nin Konya'dan ilk kez çıkarttığı kadın milletvekili Esin Kara, kadın ve çocuklara yönelik tecavüz suçlularına idam cezasının çıkartılmasını istedi. Kara, "Türk'ün töresinde, tecavüz suçunun cezası idamdır. İnşallah gelsin. Çünkü biz kadınlar bunu istiyoruz. Böyle bir şey olursa kamu vicdanı da, halkın vicdanı da, siyasetçinin vicdanı da rahat eder." dedi. 
MHP dün yapılan seçimlerle Konya'da kesin olmayan sonuçlara göre aldığı 203 bin 294 oy ile 1 olan milletvekili sayısını 2'ye çıkarttı. Bununla birlikte ikinci sıradan milletvekilliğine seçilen evli 1 çocuk annesi mali müşavir Esin Kara (42) ile parti olarak kenti ilk kez kadın milletvekiliyle temsil edecek.

ÇOCUKLUK HAYALİ MİLLETVEKİLİ OLMAKTI 

MHP'nin Konya'da ilk kadın milletvekili olma şansını yakalan Esin Kara, ülkücü bir aileden yetiştiğini ve çocukluğundan itibaren milletvekili olmak istediğini söyledi. Kara, şöyle konuştu

İlkokul öğretmenin bana ne olmayı düşündüğümü sorduğunda ben, milletvekili olacağım diyordum. Dün ilkokul öğretmenim beni arayıp tebrik etti. Çocukluğumdan beri olan bir idealimdi. Devlet beyin karşısına yeminli mali müşavir olup, hukuk fakültesini bitirip 3 diploma sahibi olarak çıkmak istiyordum. Seçimler erkene alınınca yeminli mali müşavir sınavlarına giremeden aday oldum.

Kadınların Türk siyasi tarihinde önemli bir yeri olduğunu anlatan Kara, dün yapılan seçimle 89 kadının milletvekili olarak seçilmesinin de önemli olduğunu belirtti. Kadınlara ilk seçme ve seçilme hakkı verildiğinde, kadınları 1 milletvekilinin temsil ettiğini ifade eden Kara, bugün ulaşılan 89 rakamında, kadınlar için önemli olduğunu kaydetti. 

ÜLKÜ EVİ SAYESİNDE KADINLARA İŞ İMKANI 

Kadınların ekonomik kazanç elde edebilmesi için 'Ülkü Evi' adı altında bir projesinin olduğunu ifade eden Kara, şunları söyledi:

"Ev hanımlarımızın boş zamanları olmakta ve bunu değerlendirmekte güçlük çekmektedir. Türkiye'nin her bir yerinde kendi imkanları doğrultusunda ürün yetiştiren kadınlarımız var. Ereğli'de beyaz kiraz üretiliyor, bunu kadın çiftçilerimiz üretip satıyor. Elazığ'da dutu kaynatıp içine ceviz koyarak orcik yapıp satıyorlar. Bunlar doğal besinlerdir. Kadınlarımız bunları kendi evlerinde 'Ülkü' markasıyla yapıp, 'Ülkü Evleri'nde ve internet satabilecekler. Böylelikle hem üretime katkıları olacak, hem kendi ekonomik kazançlarını elde edecek. Konya'mızda ayakkabı üretilmektedir. Burada sayaçlık çok önemlidir, çünkü el işçiliği yapmaktadır. Bunu kadınlarımız rahatlıkla yapabilir. Ülkü Evleri'ne alınacak bir kaç makinayla kadınlarımız üretim yapabilirler ve kendilerine gelir kaynağı olur. MHP olarak Türkiye genelinde bu projeyi geliştirip hayata geçirebiliriz."

TECAVÜZ SUÇUNA İDAM 

Kara, "MHP'nin seçim beyannamesindeki 'af' vaadinde, çocuk ve kadınlara yönelik cinsel istismar, tecavüz ve şiddet olaylarının 'af' kapsamı dışında tutulacağını yer aldığını hatırlatan Kara, Kadınlara şiddet ve tecavüz suçları asla 'af' gelmeyecektir. Çünkü MHP olarak aday adaylığı sürecinde bile genel merkezimiz istihbarat çalışması yapıp, aday adayının kadına yönelik en küçük şiddetinin olup, olmadığını araştırdı. Aday adaylığım söz konusu olmadan önce Adana'da 3 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edilmişti. Ben bir anne olarak gece yarası uyanıp ağladım. Ardından da başta Adana milletvekilimiz olmak üzere yöneticilerimiz elektronik postayla ile duyarlılığımı dile getirdim. Ben bu mesajı pazartesi göndermiştir. Salı günü genel başkanımız, meclisteki grup toplantısında çıktı, çocuk istismarında bulunanlara idam getirilmesini istedi. MHP olarak bizim affedemeyeceğimiz şeyler var. Türk'ün töresinde de bu var. Türk'ün töresinde, tecavüz suçunun cezası idamdır. İnşallah gelsin. Çünkü biz kadınlar bunu istiyoruz. Böyle bir şey olursa kamu vicdanı da, halkın vicdanı da, siyasetçinin vicdanı da rahat eder." diye konuştu. 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri