Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doktor Ali Edizer, erkeklere “ikinci eşi de alın” çağrısı yaptı. Sosyal medya hesaplarında “Sorsan ‘kadına özgürlük ve uygarlık’ kazandırıldı. Resmiyette tek eşlilik, fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliğidir” mesajını paylaştı.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Fatmanur Boylu'nun haberine göre, bu paylaşımlar dışında da kadınları ve medeni kanunu hedef alan skandal paylaşımlar yaptı. Bu açıklamaların kamuoyunda yankı bulması ve tepki çekmesinin hemen ardından Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu, Edizer hakkında önce inceleme başlattı. Ardından sözleşmesi feshedilen Edizer’in görevden uzaklaştırılmasına karar verildi.

BU SÖZLERİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Edizer, video paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Gül gibi bir yuva yıkılmış, neden boşanmışlar? Niye? ‘Koca aldattı’ diye. Ayıptır, günahtır. Niye aldatıyorsunuz? Allah size ruhsat vermiş. Aldınız, bir başkasını da sevdiniz onu da alın. İnsan yuvasını yıkar mı.”

O SÖZLER, TEPKİYLE KARŞILANDI

Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer’in ifadeleri sosyal medyada da büyük tepki çekti. Açıklamalar siyasetçilerin de gündemindeydi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel; Başhekim Yardımcısı Edizer ile ilgili “Sosyal medya paylaşımları nedeniyle GATA'nın Başhekim Yardımcısı Ali Edizer'e partimizde ve kamuoyunda duyulan büyük rahatsızlığı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ilettim. Sayın Bakan duyduğu rahatsızlığı ifade etti, yarın gereğinin yapılacağını iletti. Konunun takipçisi olacağız. Rahatsızlık ve tepkimizi dün akşam aktardığım Sayın Bakan'ın ifade ettiği gibi, GATA Başhekim Yardımcısı hakkında soruşturma açıldı ve sözleşmesi feshedildi. Bu adım önemli ama yeterli değildir, bu tip kişilerin kapıdan giremeyeceği, liyakate dayalı kamu yönetimi olmazsa olmaz” şeklinde paylaşımda bulundu.

“SAĞLIK KİMLERE EMANET EDİLDİ”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer de, tepkisini yazılı bir açıklama ile gösterdi. Taşçıer, “Türkiye’de sağlık kimlere emanet edildi, görüyoruz. Yıllarca dünya çapında doktorlar yetiştiren GATA, bugün tarikatçıların yönettiği kadınlara hakaretlerin edildiği bir yer haline gelmiş” diyerek tepki gösterdi.

“BAŞHEKİM YARDIMCISI MISIN, CÜBBELİ HOCA MISIN”

Ordu Bağımsız Milletvekili Cemal Enginyurt da Edizer’e tepki gösteren siyasetçiler arasındaydı.

Enginyurt, “Ali denilen zat! GATA'da Başhekim Yardımcısı mısın, Cübbeli hoca mısın? Bir karar ver. Medeni kanunla mücadele veriyormuşsun, ikinci eşi alabilirmişiz. Hadi oradan! Bunu bizim evdeki hanım duymasın. Rüyada görsek, uykuda keser bizi. İşiniz gücünüz kadın, cinsellik. İslam Kainat dinidir.”

Edizer’in tepki çeken paylaşımları sadece medeni kanun ve kadınlarla ilgili de değil. Siyasileri, çeşitli toplulukları hedef alan ayrıştırıcı ifadeleri de bulunuyor.

ALİ EDİZER KİMDİR?

Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlayan Dr. Ali Edizer kimdir?

Edizer, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlamıştır. Daha sonrasında ise Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Sağlık Ocağı Hekimliği, Hakkâri'de Askeri Hekimlik, İl Sağlık Müdür Yardımcılığı, 11 yıl çeşitli özel sağlık kuruluşlarında hekimlik ve yöneticilik, Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Gn Md Yardımcılığı, SGK İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

EDİZER'İN ÇALIŞTIĞI KURUMLAR

(03/2018 – 05/2020): Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı

(10/2016 – 02/2018): Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği İdari Hizmetler Başkanı

(10/2012 - 10/2016): Dr. A. Yurtaslan Ankara Onkoloji E.A.H. Başhekim Yardımcısı

(10/2012 - 10/2013): Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Danışmanı

(01/2012 - 10/2012): Sağlık Bakanlığı Özel Kalem Müdürü

(08/2011 - 01/2012): Sağlık Bakanlığı Müsteşar Danışmanı

(05/2010 - 08/2011): SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü İlaç ve Eczacılık Daire Başkanı

(09/2009 - 05/2010): Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı

(2005 - 2009): Özel Sağlık Kuruluşlarında Yönetici

(2001 - 2005): H. N. Köseoğlu Sağlık Ocağı Tabibi

(1999 - 2000): Kayseri İl Sağlık Müdür Yardımcısı

(1997 – 1999): H. N. Köseoğlu Sağlık Ocağı Tabibi

(1996 - 1997): Hakkâri Çukurca Askerlik Görevi

(1992 - 1996): Kayseri Keykubat Sağlık Ocağı Tabibi

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri