Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB),Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları açıklandı. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 98'i istedikleri bir liseye yerleştirildi. İşte LGS 1. nakil sonuçları sorgulama...

2019 LGS 1. NAKİL SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS 2. NAKİL BAŞVURUSU NE ZAMAN?

Yerleştirmeye esas birinci nakil sürecinde yerleşemeyen veya yerleştikleri okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için yerleştirme süreci devam edecek.
 
Bu kapsamda, 5 Ağustos 2019'da başlayan yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 8 Ağustos'ta sona erecek. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları 10 Ağustos'ta duyurulacak. Böylece merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak.
 
Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.

MEB 2019 LGS BOŞ KONTENJAN VE TABAN PUANLARI SORGULAMA

E okul sistemi bugün başlayan LGS nakil başvuruları için öğrenci ve veliler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Ayrıca MEB'in yayımladığı LGS boş kontenjanlar ve taban puanlar da e okul üzerinden öğreniliyor. Boş kontenjanlar ile taban puanlara aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

2019 YILI MERKEZİ SINAV PUANI İLE ÖĞRENCİ ALAN ORTAÖĞRETİM KURUMLARI, 22 TEMMUZ 2019 TARİHLİ YERLEŞTİRME SONUÇLARINA GÖRE TABAN PUAN VE BOŞ KONTENJAN BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

2019 YEREL YERLEŞTİRME 22 TEMMUZ 2019 TARİHLİ YERLEŞTİRME SONUÇLARINA GÖRE, TERCİHE YERLEŞEN EN SON ÖĞRENCİNİN YERLEŞTİRİLME TABAN BİLGİLERİ VE TERCİH BOŞ KONTENJANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LİSE NAKİL TARİHLERİ

Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları 5-8 Ağustos’ta yapılacak. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos’ta duyurulmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabilecekler.

YERLEŞTİRME YÜZDESİ YÜZDE 98'E YÜKSELDİ

Birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda liselere yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin 322'ye yükseldi. Birinci yerleştirme sonunda öğrencilerin yüzde 95'i istedikleri liselere yerleştirilirken, bu oran yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yüzde 98'e yükseldi.
 
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİME İLGİ ARTTI
 
Bu yıl ilk kez yüzde 1'lik dilimden öğrenci alınan mesleki ve teknik Anadolu liselerine ilgi, birinci nakil döneminde de arttı. Yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı, birinci yerleştirme sonuçlarına göre yaklaşık yüzde 5 yükseldi. 
 
Öte yandan, birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda mesleki ve teknik Anadolu liselerine yerleşen öğrenci sayısı geçen seneye göre yüzde 15 arttı.