Milli Takımlar Teknik Direktörü Bogdan Tanjevic, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel'in de katılımıyla Hyatt Regency Otel'de düzenlenen basın toplantısında aday kadroyu açıkladı.

Tanjevic, 2006 Dünya Şampiyonası kadrosunda bulunmayan NBA oyuncuları Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu'nu da dahil ettiği kadroya, sezon içindeki etkili performansları nedeniyle Fenerbahçe Ülker'den Ömer Onan ve Türk Telekom'dan Tutku Açık'ı da aldı.

(A) Milli Basketbol Takımı'nın bu yıl 3-16 Eylül tarihlerinde İspanya'da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası için belirlenen 18 kişilik aday kadroda şu sporcular yer alıyor:
Ömer Aşık (Alpella),Cenk Akyol, Ermal Kurtoğlu, Kerem Gönlüm (Efes Pilsen),Hakan Demirel, İbrahim Kutluay, Oğuz Savaş, Ömer Onan, Semih Erden (Fenerbahçe Ülker),Fatih Solak (Galatasaray Cafe Crown),Ersan İlyasova (Milwaukee Bucks),Engin Atsür (North Caroline St.),Hidayet Türkoğlu (Orlando Magic),Ender Arslan (Panionios Forthnet),Kaya Peker (Tau Ceramica),Serkan Erdoğan (Tau Ceramica),Tutku Açık (Türk Telekom),Mehmet Okur (Utah Jazz)

Milli takımın teknik ve idari kadrosunda Tanjevic'in yanı sıra, yardımcı antrenörler Nihat İziç, Orhun Ene, Aziz Bekir, Kondüsyoner Paolo Bellati, menajer Harun Erdenay, milli takımlar idari sorumlusu Barbaros Akkaş, doktor Adnan Bağrıaçık, Masörler Suat Kuruçay ve Bahattin Tapan da bulunuyor.

Real Madrid'de forma giyen Kerem Tunçeri'nin kadroda yer almamasının nedeninin performansı olmadığını belirten Tanjevic, kadroyu 2010 Dünya Şampiyonası'nı düşünerek oluşturduğunu ifade ederek, “Kerem geçen yıl da sakatlığı nedeniyle dünya şampiyonasına gelemedi. 2010'da 31 yaşında olacak. Dünya şampiyonasında onun jenerasyonundan 2-3 oyuncuya sahip olmak istiyorum. Bu programı düşünerek başka oyunculara yer açmak istedim” diye konuştu.
Tanjevic, Barış Hersek'in (A) Milli Takım kadrosunda bulunmasını istediğini ancak bu oyuncunun Ümit Milli Takım'da yaptığı disiplinsizlik nedeniyle bundan vaz geçtiğini bildirdi.

Tanjevic, Ömer Onan ve Tutku Açık'ın iyi bir sezon geçirdiğini ve onları ödüllendirmek için kadroya aldığını kaydetti.
Milliler 16 Temmuz Pazartesi gününden itibaren Avrupa Şampiyonası hazırlıklarına başlayacak.

A.A.