Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kulüpler Birliği Vakfı'nın Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan toplantısından sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Demirören, Türk futbolunun problemlerinin çok olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Öncelikle bu toplantıda herkes çok açık, net konuştu. Hatalar mutlaka olacaktır. Biz de düzeltmek için elimizden geleni yapacağız. Mühim olan herkesin iyi niyetli olması. Futbolun bugününü değil, ilerisini tartışmak zorundayız. Herkes şapkasını önüne koyup, iğneyi kendine batırıp art niyet aramadan çözümler üretmek zorundayız. Türk futbolu maalesef istenen seviyede değil. Türk bayrağının ve federasyonunun olduğu yerde kimse bir yerleri basamaz. Basmak ayrı bir tabirdir, gelip konuşmak başka. Her yönetici haklı olursa aşağıya inebilir. İnmemesi lazım ama inene bile 'bastı' denilen bir ülkede bu işleri çözemeyiz. 'Basarız' diyen herkesi kınıyoruz. Burası Türkiye, dağ başı değil. Federasyon hakemi orada Türk bayrağı taşır, kimse basamaz. Kişiler değil, kulüpler kalıcı. Camialar kalıcı olduğu sürece bizim yaptığımız hatalardan kulüpler yara alıyor."

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, geçtiğimiz haftalarda, "Hakem odası basmadım ama gerekirse basarım. Fenerbahçe'nin hakları yeniyorsa bunu önlemek için hakem odası basmak gerekiyorsa bunu da yaparım" sözlerini kullanmıştı.

GÜMÜŞDAĞ: "HAKEM ODASI BASMA TEHDİDİNİ KINIYORUZ"
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Gümüşdağ, toplantıda Süper Lig'deki hakem hataları ve Passolig uygulamasının konuşulduğunu söyledi.

İki konuyu da Türk futbolunun geleceği adına önemsediklerini kaydeden Gümüşdağ, "Bazı aksiyonlar üzerinde mutabık kaldık ve ümit ediyoruz ki hata paylarında hızlı bir iyileşme sürecini birlikte tasarlayacağız. Diğer konuda ise, Pasolig genel müdürü bildiğiniz üzere geçen toplantımızda da vardı. Şunu kabul ediyoruz ki sistem hızla rayına oturuyor ama artık sıfır hata payına ihtiyacımız var. Pasolig'den beklentilerimizi bugün çok net anlattık" diye konuşxtu.

Fenerbahçe dışında toplanan 17 kulüp olarak hakem odasını basan zihniyeti kınadıklarını aktaran Gümüşdağ, "Hakem odası basma tehdidini, toplantıya katılan 17 kulübün başkanı ve TFF Başkanı Demirören'le kınıyoruz. Bunu belirtmek istedim. Kulüpler Birliği Vakfı, 17 Süper Lig kulübüyle, bu görüşleri tartıştı. Bu kınama kararını da aldık" diyerek sözlerini tamamladı.

Öte yandan yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Kulüpler Birliği Vakfı ve TFF üyelerini kabul edeceği ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'la da bir görüşme yapılacağı kaydedildi.

FENERBAHÇE'DEN KATILIM OLMADI
Göksel Gümüşdağ'ın başkanlığında bu sezon ikinci kez gerçekleştirilen toplantıya, Spor Toto Süper Lig takımlarından sadece Fenerbahçe Kulübü katılmadı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıya, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat ve başkan yardımcısı Abdürrahim Albayrak, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve Süper Lig kulüplerinin yetkilileri katıldı.

Kasımpaşa, Torku Konyaspor ve Trabzonspor dışında diğer kulüpler toplantıya başkanlık düzeyinde katılım gösterdi.