Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK SPOR 

Birleşik Krallık’ta yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 52’sinin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkma yönünde oy vermesi Ada futbolunu olumsuz etkileyecek.

Bu kararla birlikte İngiltere’de oynayan 432 AB vatandaşı futbolcunun yanı sıra yeni sezon öncesinde yapılacak yen transferlerin akıbeti şimdiden merak konusu oldu. Öyle ki, özellikle Premier Lig’de AB’ye üye ülke futbolcuları Bosman Kuralları çerçevesinde İngiltere’de çalışma iznine gerek duymadan forma giyebiliyor.

AB üyesi olmayan ve ülkesi FIFA sıralamasında ilk 10 içinde yer alan yabancı oyuncular ise son iki yılda milli takımının maçlarında %30 oranında oynadığı takdirde çalışma izni alabilecek. FIFA sıralamasında 11-20 arasındaki ülkelerin futbolcuları milli maçların %45’inde, 21-30 arasındaki ülkelerin futbolcuları %60’ında ve 31-50 arasındaki ülkelerin futbolcuları %70’inde oynamak zorunda. 

PAYET VE N’GOLO VE DE GEA GİBİ YILDIZLAR ZORDA
Premier Lig’de AB kuralına takılacak olan oyuncular arasında yıldız isimler de var. EURO 2016’da Fransa formasıyla ortalığı kasıp kavuran West Ham’dan Payet, Leicester’dan N’Golo Kante ve Manchester United’dan De Gea bunlardan sadece birkaçı...

Arsenal’de 8, Newcastle United ve Aston Villa’da ise 11 futbolcu bu kriterlerdeki şartları yerine getiremiyor. BBC’nin geçen yıl yaptığı araştırmada Premier Lig, Championship ve İskoçya Premier Lig’de kriterlere uymayan 332 AB vatandaşı futbolcu olduğu ortaya çıkmıştı.

Championship’teki 180 AB vatandaşı yabancı futbolcudan sadece 23’ü çalışma izni alabilecek. İskoçya’da ise 53 futbolcudan hiçbiri alamayacak.

 

18 YAŞ ALTI SIKINTI YAŞAYACAK
İngiltere’nin Avrupa Birliği ile yolları ayırmasının hangi şartlarla gerçekleşeceği, Ada futbolunun da kaderini belirleyecek. Eğer dolaşım serbestliği sınırlanırsa, bu ilk etapta İngiliz kulüplerinin eski kıtadan bünyelerine 18 yaşın altında yıldız adayı gençleri katmasının önüne geçecek. Ve bu aynı zamanda hem İngiltere’den Avrupa’ya hem de Avrupa’dan İngiltere’ye transfer olacak oyuncular için ‘vize’ ve ‘çalışma izni’ gibi yükümlülükleri de beraberinde getirebilecek.

STERLİN'İN DEĞER KAYBI KULÜPLERİ VURACAK
İngiltere’nin AB’den ayrılmasını ifade eden ‘Brexit’, İngiliz kulüplerinin yapacağı transferleri etkileyecek. Sterlin’in değer kaybetmesi, İngiliz kulüplerinin transfer için kasalarından daha fazla para çıkmasına neden olacak. Örneğin, Paul Pogba’yı 113 milyon Sterlin’e almak isteyen takım 144 milyon Sterlin ödemek zorunda kalacak. Yabancı oyuncuların ülkeye transferindeki zorluklar, zaten yüksek olan İngiliz futbolcuların fiyatlarını daha da artıracak. Kaliteli oyuncuların ülkeye gelişinin zorlaşmasıyla kulüpler yerli yıldızlar için daha fazla çaba gösterecek. Sterlin’in Euro karşısında değer kaybetmesiyle, ülke dışından gelen oyuncuların Euro karşılığı maaş istemesi durumunda maaşlarda artışa gidilecek. Yabancı yatırımcıların gözdesi İngiliz kulüpleri daha ucuza el değiştirebilecek. Yatırımcılar, Brexit’le birlikte değeri düşecek kulüpleri daha az bedele satın alabilecekler. Ancak düşük değerli kulüplerin ne kadar cazip olacağı da soru işareti.