Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yönetim kurulu üyeleri ile basın toplantısında buluşan Denizlispor Kulübü Başkanı Süleman Urkay, "Denizlispor'da uzun zamandan beri sıkıntı oluşturan bir yapı var. Ben de iki üç yıldır bu sıkıntının böyle sürmemesi gerektiğini iddia eden bir insanım. Hep genel kurullara çıkıyorum, tek başıma söylüyorum ve tek başıma kalsam da ısrarla aynı şeyi söylüyorum. Bu kulübün borç yapısının kulüp açısından sürdürülemez olduğunu söylüyorum. Onun için bunun kalıcı çözümlerle, çözüme kavuşmasını söylüyorum. Şimdi tekrar genel kurul olduğunda mali tablodan hiçbir bilgimiz olmadan, arkadaşlarla bir araya geldik, kulübü yönetmeye talip olduk. Bizim dışımızda hiç kimse de talip olmadı. Benim için biraz ilginç olmuştu, neden kimse talip olmuyor diye baktım. Sonra gelince mali tablolara baktım, akıllıca sahip olunabilecek bir tablo değildir. Akıllı insanların gelip de sahip olabileceği bir mali tablo değil. Biz geldik bir hafta boyunca tablo inceledik" dedi.

"DENİZLİSPOR İFLAS ETTİ' DEMİŞLERDİ"
Denizlispor'da çok ciddi mali sıkıntıların olduğunu belirten Urka, "Genel kurulda eski başkan bizi uyarmıştı zaten. 'Denizlispor iflas etmiştir, kimse farkında değil' dedi. Mustafa Şavluk boşuna o açıklamayı yapmamıştır, onu da söyleyeyim. Tabloyu görünce onun gerçek olduğunu gördüm. Sonuç itibariyle bu kulüp, bu şehrin kulübüdür. İflas etmiş de olsa, daha çok sorun da olsa bu kulübün sürdürülmesi gerekiyor, bu kulübün yaşatılması gerekiyor. Bu bağlamda arkadaşlarla oturduk ve bu kulübü yaşatmamız gerekiyor diye karar aldık. Bir planlama yaptık, ne kadar acil para ödenmesi gerekiyorsa çıkardık. Belki kulüp tarihinin en büyük rakamıdır, 7 milyon 45 bin TL ödeme yapılmış bugüne kadar. Kulüp tarihinin en büyük mali operasyonlarından bir tanesidir. Bundan sonra bir nebze rahatladık" açıklamasını yaptı.

"DENİZLİSPOR'UN KRONİK SORUNLARI ARTIK ÇÖZÜLMELİ"
Kulübe uygulanan transfer yasağı hakkında da konuşan Urkay, "Transferi açtık, transferleri yaptık, ödemelerimizin bir kısmını yaptık, birkaç futbolcunun ödemesini bitiremedik. İki üç tane futbolcunun peşinatını ödemedik daha. Planlama yaptık, bir tanesini bugün yapacağız. Bir tanesi ayın sonunda ödeyeceğiz, böylece üç futbolcunun ödemesini yapıp süreci yapmış bulunuyoruz. Bizim için önemli olan Denizlispor'un lige katılmasıydı, transfer yasağının kaldırılmasıydı, bunları başardık. Fakat esas sorun bundan sonra başlıyor. Denizlispor yönetimi bir adım atmıştır. Bu adım, Denizlispor'un kronik sorunlarının çözülmesine yönelik olarak atılmıştır. Eğer bu adım, iki adım daha ileriye gidilmediği sürece, iki adım geriye gideceğiz. Kalıcı adımlar atmazsak, iki adım geriye gideceğimizi söylüyorum" şeklinde konuştu.

"BORÇLANMAYA KARŞI KULÜP TÜZÜĞÜ DEĞİŞMELİ"
Kulübe yerel yöneticileriyle, bürokratlarıyla, siyasi yöneticileriyle birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirten Urkay, "Bir planlama yapılması gerekiyor. Bu planlama yapılırsa ben iddia ediyorum, iki sene sonra Denizlispor'un bir lira borcu kalmaz. İdarecilere şunu söyledim, bizimle birlikte olun, bizi denetleyin. Biz de size şunu taahhüdün verelim, bu kulüp bir daha borç üretmesin. Tüzüğü bir an önce değiştirelim. Bizim aleyhimizde olduğu halde ısrarla tüzük değişsin diyorum. Şu yöneticilere sınırsız borçlanma yetkisi verilmesin. Sezon gelirleri dışında, yöneticilere borçlanma yetkisi verilmesin. Bu kulübü bir nebze seviyorsak bu tüzük maddesini değiştirmemiz gerekiyor. Bunu değiştirmediğimiz sürece, gelen insanlar her zaman suistimale açıktır. Bakıyorsunuz tüm insanlar, sportif sonuçlarla uğraşıyorlar. Sizin mali ve idari yapınız iyi durumdaysa sportif başarılar üst üste yakalanacaktır" diye konuştu.

"ÇOK İYİ KADRO KURDUM"
Kurulan kadro konusunda da konuşan Urkay, "Benim iddiam çok iyi bir kadro kurdum, iddiasındayım. Fakat zamanından ödenmeyen ücretin, ödenmeyen bir mali yapının bir takımda, sportif başarı olasılığınız yoktur. Ne kadar iyi kadro kurarsanız kurun. Bu çocukların morallerini yükseltmek, motive etmek, ödenmeyen maaşlarla, ödenmeyen primlerle sportif başarı olası değil. Hiçbir yönetim borç ödememiştir. Gelsin biri desin ki, gelirimden daha az harcama yaptım desin, ben öpmeye hazırım onun yanaklarından. 1966'da kurulan bir kulüptür, ama sadece bir 2012'de borçlandırmadık kulübü. Ben iddia ediyorum, üç defa inceleme geçirdim, isteyen inceletebilir. Bir lira eksiğim olursa, Çınar Meydanı'nda gerekeni yaparım" ifadelerini kullandı.

İCRA AÇIKLAMASI
Bandırmaspor maçı öncesi kulübe haciz gelmesini de değerlendiren Urkay, şunları söyledi:

"Bandırmaspor maçına çıkacağız, o gün kulübe gittim, oturdum çay içiyorum, güvenlik görevlisi arkadaş geldi. Başkanım, 'icra geldi' dedi. Çıktım dışarı ne oldu, nedir, hayırdır. Ağabey, sizin isim ve amblem hakkınızı haciz ettik. İsim ve amblemin haciz edildiğini ben bilmiyordum. Lisans ürünü olunca haciz ediliyormuş. Ne yapacağız derken, haydi satın, sorun yok. Diyorlar ki, 57 bin lirayı ödeyeceksiniz. Bunu yapılandıralım diyorum, yok biz bunu bugün alacağız, formaları götüreceğiz dediler. Arkadaşlar, maça çıkacağız, formaları almayın, başka bir şey haciz edin, biz bir şeyler yapalım. Yok, biz formaları alacağız diyor. Bize baskı kurmaya çalışıyorlar, tabi kendi işlerini yapıyorlar. Öyle bir tatsızlık yaşadık. Yani çok da söyleyecek sözümüz yok. Borç yapmışsın, bunu ödeyeceksin, yapacak bir şey yok, bu biraz da yapan insanların ayıbıdır."

Son olarak yapılan transferlerin çok olup olmadığına yönelik bir soruya ise Urkay, "Ben bu kadar transfer yapılmasına karşıyım, şahsi olarak. Benim üslubum değil bu kadar transfer ama yönetim kurulunda alınan karar gereği, bu yıl böyle transfer yapılaması kararı çıktı. Çoğunluk öyle karar verdi, karar budur. Bence yapılmamalıydı" cevabını verdi.