Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, ''Bu sene futbolun paydaşlarına çok daha fazla iş düşüyor. Tüm futbolun paydaşlarının artık güzel şeyler duymaya, güzel şeyler yaşamaya ihtiyacı var'' dedi.

Terim, Palandöken Kış Turizm Merkezi'ndeki Dedeman Ski Lodge Otel'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, yeni sezonun herkese hayırlı olmasını dileyerek, sezona Süper Kupa maçıyla başlandığını söyledi.

"FUTBOLUN TÜM PAYDAŞLARINA GÖREV DÜŞÜYOR"
Erzurum'un yeni stadında, Erzurumlularla beraber, kentteki Galatasaray ve Fenerbahçeliler ile beraber centilmence bir maç olmasını temenni eden Terim, şöyle konuştu:

''Hak eden kazansın, güzel bir futbol olur inşallah. Bu sene futbolun paydaşlarına çok daha fazla iş düşüyor. Tüm futbolun paydaşlarının artık güzel şeyler duymaya, güzel şeyler yaşamaya ihtiyacı var. Ümit ediyorum bu sene böyle geçer. Tüm paydaşlara da çok büyük görevler düşüyor. Umarım tüm paydaşlar bu görevleri layıkıyla yerine getirir. Hepimiz güzel hareketlerin alkışlandığı, o güzel şeylerin konuşulduğu, mutlu bir ortam içerisinde bu seneyi hem Avrupa'da, hem Türkiye'de geçiririz inşallah. Bu konuda dediğim gibi hepimize çok önemli görevler düşüyor.''

"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE BİRLİKTE OYNAYALIM"
Londra olimpiyatlarında başarılı olan sporcuları da tebrik eden Terim, ''Ezeli rakibimize de başarılar diliyorum. Aykut hocamın da benim de işimiz çok zor. Daha önce Avrupa serüveni var Fenerbahçe'nin. İnşallah Şampiyonlar Ligi'ne beraberce ülkemizi gruplarda temsil ederiz. Başarılar diliyorum'' dedi.

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman da zorlu bir maratonun başlayacağını belirterek, hem Fenerbahçe, hem de rakipleri adına daha da zorlu bir mücadele başladığını dile getirerek, 21 günde yedi maç oynayacaklarını söyledi.

Bunların ilkinin Galatasaray ile başladığını ifade eden Kocaman, şöyle dedi:
''Maçla ilgili söylenecek, en azından şu anda zihnimde söyleyeceğim şey yok. Daha evvel her vesile ile söylediğim gibi, her zaman da söylemeye çalıştığım gibi hakça bir maç olmasını diliyorum. Kazananların mutlu bir şekilde sahadan ayrıldığı, kaybedenin de kaybetmenin üzüntüsüyle sahadan çekildiği bir maç olmasını diliyorum.''

"EMPATİYİ BİRAZ DAHA FAZLA YAPMALIYIZ"
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, ''Ümit ederim herkes sağduyulu, herkes salim yani kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmaz. Empatiyi bu sene biraz daha fazla yapmalıyız. O yüzden böyle bir yıl diliyorum hiç dilemediğim kadar'' dedi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ve Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, yarın Yeni Erzurum Stadı'nda yapılacak olan TF'F Süper Kupa Finali öncesi Palandöken Kış Turizm Merkezi'ndeki Dedeman Ski Lodge Otel'de basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

Bir gazetecinin, İspanya'da Real Madrid ve Barcelona örneği gibi Gatasaray ve Fenerbahçe'nin önümüzdeki yıllarda kopup gideceği yönünde görüşler bulunduğunu hatırlatması ve Erzurum'da iki takımın da kamp yapma ihtimalinin olup olmadığını sorması üzerine Fatih Terim, şu yanıtı verdi:

"TRANSFERLER MAÇ KAZANMIYOR"
''Açıkçası bence transferler maçı kazanmıyor. Kendi adıma onu söyleyeyim. Yani bizim transferlerimiz iyi oluyor ama çalışmazsak, sahada rakibimiz kadar ter dökmezsek, kimi alırsak alalım hiçbir şey ifade etmez. Onun için eksik yerlerimiz diye adlandırdığımız oyuncular transfer etmeye çalıştık. Ayrıca da tabi rakamların nasıl toplandığını bilmiyorum ama 250 milyon dolara kadar varan bir ekonomik tablo görüyorum, okuyorum açıkçası. Nasıl olduğunu da bilmiyorum ama maçlardan önce bir basın toplantısı yapacağım. Büyük ihtimalle Galatasaray TV'de konuşmak için orada nasıl hesaplanması gerektiğini ve ne kadar harcadığımızı ifade ederiz. Ancak eğer transferlerle başarılı olunsaydı, şampiyon olunsaydı, gerek Avrupa'da, gerek Türkiye'de herhalde ne biz, ne Fenerbahçe Avrupa'da başarılı olurdu.

İki oyuncuya 100 milyonun üzerinde verenin olduğunu hepimiz izliyoruz. O zaman işin ekonomisini bırakalım ekonomistlere. İhtiyaç olan yerlere ve de önümüzdeki yıllarda aynı zamanda iyi planlamak adına öyle bir transfer girişiminde bulunduk. Dediğim gibi isimler, yüksek rakama maçları kazanmazlar. Bizim takımımız için de yaptığımız bu yüksek transferlerin de böyle maç kazanmayacağını söylüyorum. Sahada futbolun belirli kurallarının mücadeleyle beraber yerine getirmezseniz ne kadar transfer yaparsanız yapın.''

Terim ayrıca, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yarışta iddialı olacağını düşündüğünü, ama rakiplerininde de hayli fazla olduğu kanaatinde olduğunu belirterek, ''En az 6-7 takımla uzun bir müddet bu mücadeleyi vereceğimiz inanıcı taşıyorum. Yani ben 'iki takım alır başını gider, diğerleri arkadan çok fark yer' diye bir şey düşünmüyorum'' diye konuştu.

Fatih Terim, ''Ben Erurum'da kamp yaptım. Türkiye'de kamp yapmanın en önemli sebeplerinden bir tanesi hava şartları. Burada hava da güzel, saha da güzel bildiğim kadarıyla. Ama stadı her zaman kullanamayacağımıza göre, demek ki hepimize antrenman sahaları gerek. Daha kolayı var, Erzurum lige çıkar herkes burada misafir olur bu da sizin yapacağınız bir şey'' dedi.

"FARKI YARATAN KALİTE"
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ise aynı soruya şu yanıtı verdi:

''Farkı yaratan bence yaptıkları transferler değil, kaliteleri. Uzun zaman ortaya koydukları kaliteleri. Bu farkı yaratan da işin ekonomisi. İlerleyen zamanda eğer Türkiye'de olursa böyle bir şey. Bunun ana nedeni doğru ekonomi yönetimi yapan kulüpler olacak diye düşünüyorum. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin hem sayı olarak, hem nitelik ve nicelik olarak transferde öne çıkmalarının nedeni, ekonomik olarak bunu yapabiliyor olmaları diye düşünüyorum. Buradan yola çıkarak en azından bu sene, önümüzdeki sene sadece iki takımın olacağı kanaatinde değilim. Çok değerli takımlar var. Onlar da 'bu farkı nasıl kapatırız' diye çalışıyorlar.''

Kocaman, Erzurum'da kamp yapmayla ilgili olarak, ''Fenerbahçe'nin hazırlıkla ilgili Topuk Yaylası ile ilgili söylüyorum. Hakikaten çok iyi bir çalışma tesisi var. En azından ihtiyacı ortadan kaldırdı. Sezon başı yükleme antrenmanı yeri olarak böyle bir yere ihtiyacı yok'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Futbolda baştan aşağı bir futbol barışı sağlanacak mı?'' sorusuna da Aykut Kocaman, bu konuda sadece futbol sahaları olarak değil, toplumsal zihniyetin değişmesi gerektiğine dikkat çekti.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ise şunları kaydetti:

''Bizim bu konuya ne kadar hassas olduğumuz, herhangi bir konuya girmeden bu konuya girmemizden çok açık belli. Size de çok büyük görevler düşüyor. Yazılı, görsel basına, radyosuna, sokaktaki insana, seyircisine, kulüplere, yöneticilere, antrenörlere, oyuncusuna, hakemlere, aklınıza kim gelirse. Kim bir şekilde ilişkisi varsa herkesin görevi o. Ancak belirli mecralara suçu yükleyip bunun içinden çıkamayız. Hepimiz el birliği ile bu doğruyu bulmalıyız. Temenniler, herkesin var, benim de var. Artık temennilerden öte hareket yapmak durumundayız. Açıkçası hava alanından buraya gelene kadar özlemişiz, kendi oynadığımız yıllardan Galatasaraylılar ile Fenerbahçeliler'i beraber gördüm. Bir şey de olmadı. Çok da hoştu. Bunu sadece Galatasaray, Fenerbahçe'nin şahsında söylemiyorum. Tüm ulusa söylüyorum.''

MAÇ SONU TEBRİKLER
''Maçlardan sonra teknik direktörlerin birbirlerini tebrik ettiğinin görüldüğü, ancak neden bu tebriğin toplu halde, futbolcuları da kapsayarak gerçekleştirilmediği'' yönündeki soru üzerine, Terim, şu yanıtı verdi: ''Ümit ederim olur. Yüzde 100 katılıyorum size. Ama arkadaşlar daha 3 gün önce, 5 gün önce, bir hafta önce yalanlama rekoru kırdık. Galatasaray-Fenerbahçe maçından önce. Yani herkes demek ki kendi içini iyi temizleyecek. Sadece bizim futbolcuların, yöneticilerin veya sizin olmasıyla da olmaz. Seyirci de olacak, herkes olacak. Bu maçı bir fırsat bilmemek lazım. İki tarafı birbirine vurdurmak. İki tarafın söylemediklerini söylemek. Bazı tarafları antipatik göstermek. Bunlar iş değil. Yıllarca başka bir şey denenmedi zaten. Mümkünse daha sevecen sevgiye muhtacız. Sevginin olduğu yerde kötü bir şey olmaz arkadaşlar. Sevginin çözemeyeceği bir şey yok. Zaten ya ben kazanacağım ya orası. Bu sefer buradan beraberlikle kaçış da yok. Ümit ederim herkes sağduyulu, herkes salim, yani kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmaz. Empatiyi bu sene biraz daha fazla yapmalıyız. O yüzden böyle bir yıl diliyorum hiç dilemediğim kadar.''

Aykut Kocaman da sonucun ne olursa olsun, maçın ardından teselli ya da tebrik edileceğini belirterek, şunları konuştu: ''Tabi ki sertlik olacak. Futbolun doğası, gerginlik olacaktır. Ama maç bittiği andan itibaren birbirlerini ya teselli edecekler, ya tebrik edecekler. Bu çok doğal. Biz bunu aynı şekilde yapabiliriz. Ama bizim bunu toplumun içselleştiremediğini anlatmaya çalışıyorum. İçselleştiremediğimiz bir şeyi 'hadi yapalım' demek için yapmak aslında bence olayları biraz daha sorunsal olarak baktığımız zaman derinleştiriyor. Ama şahsım adına söylüyorum. Fatih hocam benim büyüğüm. Antrenörlüğümü yaptı. Maç bittiği andan itibaren skor ne olursa olsun, direkt yanına gideceğim.''