Taksim'de toplanan bir grup kadın, 2007 yılında Muğla'nın Fethiye ilçesinde Gebeler Kaplıcası'nda bir kadının 8 kişinin tecavüzüne maruz kalmasıyla ilgili açılan davayla ilgili protesto yürüyüşü düzenledi. Göstericiler, Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde 26 Ocak'ta görülecek olan davaya müdahil olmak için çarşamba günü Muğla'ya gideceklerini ve mağdur kadına sahip çıkacaklarını ifade ettiler.

Müslim SARIYAR/İSTANBUL (AHT)

Tramvay Durağı yanınıda 15.00 sıralarında bir araya gelen Tecavüze Karşı Kadın İnsiyatifi üyesi 30 kişilik grup, "İndirim değil, ağır ceza istiyoruz","Tecavüzcüler yargılansın Fethiye'deki davanın takipçisiyiz", "Bağır herkes duysun,erkek şiddeti son bulsun" döviz ve pankartları açtılar. Grup, "Her gün şiddet, hergün tecavüz", "Şiddete, tacize, tecavüze son", "Erkek tecavüz ediyor, devlet koruyor" şeklinde sloganlar attı. İnsiyatif adına açıklama yapan Hatice Telci, Haziran 2007'de Muğla'nın Fethiye ilçesinde Gebeler Kaplıcası'nda bir kadının toplu tecavüze maruz kaldığını anımsatarak, mağdur kadının 3 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini ifade etti. Telci, "Tecavüzcüler bu tarihe kadar ne tutuklandı ne de yargılandılar" dedi.

AİHM'E BAŞVURDULAR
Toplu tecavüzden sonra yapılan şikayet üzerine, Fethiye Savcılığı,talep edilen hiçbir delil toplama işlemini gerçekleştirmedi" dedi. İç hukuk yollarının tükenmesi nedeniyle tecavüz mağduru kadının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurduğunu belirten Telci, bunun üzerine 2010 yılında teşhisedilen 8 tecavüzcüden sadece yaşı 18'den küçük olan 2 kişinin yargılanmayabaşlayacağını söyleyerek, "Bu saldırganları kim ya da kimler koruyor?" diye soran Telci "Bu durum gösteriyor ki tecavüzcüyü bizzat devlet ve devletin organı olan hukuk sistemi koruyor.

"KADINLARIN GÜVENLİK HAKLARI İHLAL EDİLİYOR"
Tecavüzcülerin yargılanmadığı bir hukuk sisteminde devletten güç alan bu saldırganlar şiddetlerinin dozunu artırarak suç işlemeye devam ediyorlar. Tecavüzün suç sayılmadığı, suçluların sokakta dolaştığı, kadınların tecavüz korkusuyla yaşadığı bir ülkede medya ve yargı organlarının kadınların güvenlik haklarını ihlal ediliyor" dedi. Grup, basın açıklamanın ardından sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na kadar yürüdü.