Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 104 amiralin bildirisi nedir? Emekli amirallerin bildirisi

    Emekli 104 amiral gece yarısı Montrö Boğazlar Sözleşmedine yönelik bildiri yayınladı. 104 amiralin yaptığı açıklamada, 53'üncü sıranın iki defa yazılmasından dolayı "103 amiral" olarak duyurulmuştu.

    104 EMEKLİ AMİRALİN BİLDİRİSİNE TEPKİLER

    Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Bir grup müteakit askerin darbe dönemlerini çağrıştıran açıklaması sadece kendilerini gülünç ve zavallı duruma düşürmüştür. Haddinizi bilin ve yerinizde oturun" dedi. TBMM Başkanı Şentop ise "Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka" ifadelerini kullandı. Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Montrö bildirisi' yayınlanan emekli amiraller hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

    REKLAM

    CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: GEREKLİ CEVAP VERİLECEKTİR

    Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, vesayet muhiplerinin heveslerinin en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kaldığını, millet olarak unutamayacakları bir ders verdiklerini vurgulayarak "Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir." ifadesini kullandı.

    Oktay, Twitter'dan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

    "Mezarlıkta ıslık çalan korkaklar misali, Millet İradesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu hazmedemeyen darbe seviciler demokratik kurumlara, seçilmişlere ve de Türk Silahlı Kuvvetlerine ayar verme hadsizliğinde bulunmuşlar... Haddinizi bilin.

    Bu vesayet muhiplerinin hevesleri en son 15 Temmuz gecesi kursaklarında kalmış, millet olarak unutamayacakları bir ders vermiştik. Bugün de her platformda gerekli cevap en net şekilde verilecektir. Göze alabilene, hodri meydan."

    TBMM BAŞKANI: DÜŞÜNCE AÇIKLAMASI BAŞKA, DARBE ÇAĞRIŞIMLI BİLDİRİ BAŞKA

    REKLAM

    TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 103 emekli amiralin yayımladığı bildiriyle ilgili, "Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka" dedi.

    TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yıllardır, içerde dışarda vatan ve millet düşmanlarıyla cephe cephe amansız bir mücadele sürerken ortalıkta gözükmeyen emekliler, kendi uydurdukları gündemlerle kaos simsarlığı üstlenmişler; belli. Kahraman milletimiz 15 Temmuz'da sadece FETÖ'cü darbecileri değil, aynı kaynaktan beslendiğini bildiğimiz bütün darbe sevdalılarını da toprağa gömdü. Düşünce açıklama başka, darbe çağrışımlı bildiri hazırlamak başka" ifadelerini kullandı.

    İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN: OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Neymiş, birkaç emekli amiral bir araya gelip bir 'bildiri' yazmışlar. 5. kol unsurları da hemen heyecanlanmış. Oturun oturduğunuz yerde." ifadelerini kullanarak şunları kaydetti:

    REKLAM

    "O Türkiye eskide kaldı! Bu millet 15 Temmuz’da darbe heveslilerini nasıl tepelediğini dosta düşmana gösterdi. Haddinizi bilin! Siz kimsiniz? Ne hakla milli iradenin meşru temsilcilerine parmak sallıyorsunuz? Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu asla unutmayın. Vesayetçiler bir daha asla demokrasimize zarar veremeyecek. Dış güçlerin ezik piyonları büyüyen, güçlenen Türkiye'nin önünü kesemeyecek!"

    104 AMİRALİN BİLDİRİSİNDE MONTRÖ SÖZLEŞMESİ AYRINTILARI

    Yayımlanan bildiride Montrö Sözleşmesi'ne ilişkin şu ifadeler var:

    "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.

    Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz."

    MUHALEFETTEN 104 AMİRALİN BİLDİRİSİNE TEPKİ

    KILIÇDAROĞLU: BU SAHTE GÜNDEMLER TUTMAZ

    CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 104 emekli amiralin bildirisi hakkında, "Bu sahte gündemler tutmaz. Halkımızın tek gerçek gündemi sofrasıdır. Büyük ve ünlü Ekonomist Erdoğan'ın yarattığın ekonomik yıkım ile seni yüzleştireceğim. Geleceğini kararttığın gençlerimizin hikayelerini buradan paylaşacağım" ifadelerini kullandı.

    REKLAM

    CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise "AKP’nin mağduriyet kastığı sahte gündemleri konuşmaya değer bulmuyoruz. Genel Başkanımız dünden beri işsiz gençleri can kulağı ile dinlemektedir. Gençlerimizin hali saraylardan görünmüyor ama bizden söylemesi bu gençler manipülasyon nedir biliyorlar. Boşuna nefesinizi harcamayın" diye konuştu.

    AKŞENER: BU BİR ZEVZEKLİKTİR

    İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

    "Sabah bir uyandık emekli amiraller bir bildiri yayınlamış, iktidar mensupları bunun üzerinde tepiniyor. Bildiğimi bir şey var, bu tür gece yarısı yapılan açıklamalar genellikle bu demokrasiye kesintiye neden olan muhtıraları hatırlatır. Bu konuda iktidar partisine üzerinde tepinme fırsatı tanınmıştır. Bugüne kadar genellikle darbe ve muhtıralar muhalefetin tutumunu beğenmeyen silahlı bürokratlar tarafından yapılmıştır. Türkiye'de sadece iktidar değil, muhalefetin tümü paketlenip gönderilmiştir. Muhalefet görevini yapmaktadır. Emekli amirallerin canı sıkılmış, bir bildiri yayınlamışlar. Bu bir zevzekliktir. Türkiye bu tür zevzekliklerden çok çekti. Buradan herkese sesleniyorum, emekli silahlı bürokratlara sesleniyorum; herkes görevini işinin başındayken yapmalıydı. Yunanistan'ın işgal ettiği adalara karşı tavırlarını görmedim. Siyaset, siyasetçiler tarafından yapılır. Muhalefet partilerini beğenmiyorlarsa, bir parti kurup onun üzerinden yürüyebilirler. Bugün darbe çağrıştıracak bütün gerçek gündemi örtecek herhangi bir yolun oluşmasına sebep olamazlar. Herkes fikrini söyler, zaman içinde, zemin içinde söyler. Ama bunu demokrasiye tehdit gibi bir yolu açmaktan imtina ederler. İYİ Parti milletimizin derdiyle hemhal olmaya devam edecektir.

    Bu bildirinin öznesi Montrö ile Meclis Başkanı'nın söylediği sözlere tavır koyduk. Sayın Meclis Başkanı da yanlış anlaşıldım diye durumu düzeltti. Bu bildiri sahiplerinin bu zevzekliği yapmasına neyin sebep olduğunu dikkatinize sunmak isterim."

    DAVUTOĞLU: KÖTÜ NİYETLİ, SORUMSUZLUK ÖRNEĞİ

    Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 104 emekli amiralin bildirisi hakkında, "Gelecek Partisi milli iradenin, hukuk devletinin ve demokrasinin yanındadır. Militarist ya da sivil fark etmez, darbe heveslilerine geçit verilemez. Bildiri ülkenin tarihsel hafızasını ve içinden geçtiği hassas süreci göz önüne almayan; kötü niyetli bir sorumsuzluk örneğidir" dedi.

    TEPKİ ÇEKEN 104 AMİRALİN BİLDİRİSİNDE NE DENİYOR?

    103 emekli amiralin imzasını taşıyan bildiride Montrö Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara ilişkin şu ifadeler yer aldı:

    "Yüce Türk Milletine,

    Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse Uluslararası Antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.

    Türk Boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşması'nı tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir. Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir.

    Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşı'nda tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesi'nin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.

    Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.

    Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.

    Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk Denizcilerimizin yanındayız.

    04 Nisan 2021

    Deniz Şehitlerimizi anarak Saygıyla duyururuz."

    KATILAN EMEKLİ AMİRALLER

    1. E. Amiral Ergun MENGİ

    2. E. Amiral Alaettin SEVİM

    3. E. Amiral Nazif ÖZDAĞDEVİREN

    4. E. Amiral Işık BİREN

    5. E. Amiral Ahmet ŞENOL

    6. E. Amiral Hasan HOŞGİT

    7. E. Amiral Vedat ERSİN

    8. E. Amiral Metin AÇIMUZ

    9. E. Amiral Atilla KEZEK

    10.E. Amiral Nurhan KAHYAOĞLU

    11.E.Amiral Önder ÇELEBİ

    12.E.Amiral Metin POYRAZLAR

    13.E.Amiral Mücahit ŞİŞLİOĞLU

    14.E.Amiral Engin BAYKAL

    15.E.Amiral Hüseyin ÇİFTÇİ

    16.E.Amiral Atilla KIYAT

    17.E.Amiral Vehbi ALPMAN

    18.E.Amiral Celal PARLAKOĞLU

    19.E.Amiral Mustafa Ekmel ÖZDENGİL

    20.E.Amiral Serdar DÜLGER

    21.E.Amiral Abdullah METE

    22.E.Amiral Ertan DEMİRTAŞ

    23.E Amiral Orhun ÖZDEMİR

    24.E.Amiral Ersin GÜLER

    25.E.Amiral Nadir KINAY

    26.E.Amiral Hüseyin HOŞGİT

    27.E Amiral İlker GÜVEN

    28.E.Amiral Baha EREN

    29.E.Amiral Abdullah GAVREMOĞLU

    30.E.Amiral Şükrü BOZOĞLU

    31.E.Amiral Hakan ERCAN

    32.E.Amiral Mesut ÖZEL

    33.E.Amiral Taner EZGÜ

    34.E.Amiral İbrahim AKIN

    35.E.Amiral Ömer AKDAĞLI

    36.E.Amiral Mehmet OTUZBİROĞLU

    37.E.Amiral Taner BALKIŞ

    38.E.Amiral İzzet ARTUNÇ

    39.E.Amiral Hakan ERAYDIN

    40.E.Amiral Mehmet Ali ÇINAR

    41.E.Amiral Deniz DAĞLILAR

    42.E.Amiral Yalçın ERTUNA

    43.E.Amiral Türker ERTÜRK

    44.E.Amiral Aydın CANEL

    45.E.Amiral Sami ÖRGÜÇ

    46.E.Amiral Yalçın KAVUKÇUOĞLU

    47.E.Amiral Nazım ÇUBUKÇU

    48.E.Amiral Ahmet AKSOY

    49.E.Amiral Can ERENOĞLU

    50.E.Amiral Doğan HACİPOĞLU

    51.E.Amiral Abdullah AKGÜL

    52.E.Amiral Aziz ÖZTÜRK

    53.E.Amiral A.Serdar AKINSEL

    54.E.Amiral İlker GÜVEN

    55.E.Amiral Mustafa İPTEŞ

    56.E.Amiral Caner BENER

    57.E.Amiral Nejat BERKSUN

    58.E.Amiral Kadir SAĞDIÇ

    59.E.Amiral Tayfun TANSAN

    60.E.Amiral İskender YILDIRIM

    61.E.Amiral Ali Yüksel ÖNEL

    62.E.Amiral Uğur YİĞİT

    63.E.Amiral Mustafa ÖZBEY

    64.E.Amiral Cem GÜRDENİZ

    65.E.Amiral Bülent BOSTANOĞLU

    66.E.Amiral Murat BİLGEL

    67.E.Amiral Cengiz ALPÖZÜ

    68.E.Amiral Serdar Okan KIRÇİÇEK

    69.E.Amiral Tufan MİMİR

    70.E.Amiral Turgut TUFAN

    71.E.Amiral Turhan ÖZER

    72.E.Amiral Alper TEZEREN

    73.E.Amiral Mustafa ÜLTANUR

    74.E.Amiral Ruhsar SÜMER

    75.E.Amiral Cemal ÜREN

    76.E.Amiral Gündüz Alp DEMİRUS

    77.E.Amiral Deniz CORA

    78.E.Amiral Gürkan İNAN

    79.E.Amiral Atilla TONGUÇ

    80.E.Amiral Mustafa KARASABUN

    81.E.Amiral Erol YÜKSEL

    82.E.Amiral Özbek GÜRGÜN

    83.E.Amiral Bülent OLCAY

    84.E.Amiral Nejat GÜLDİKEN

    85.E.Amiral Turgay ERDAĞ

    86.E.Amiral İsmail TAYLAN

    87.E.Amiral Aydın GÜRÜL

    88.E.Amiral Raif NALDEMİR

    89.E.Amiral Numan ALANSAL

    90.E.Amiral Tanzar DİNÇER

    91.E.Amiral Erol ADAYENER

    92.E.Amiral Haluk Sayın

    93.E.Amiral Ferhat FERHANOĞLU

    94.E.Amiral Mehmet Ali ÖZGÜVEN

    95.E.Amiral Ali Sadi ÜNSAL

    96.E.Amiral Doğan DENİZMEN

    97.E.Amiral Taner AKKAYA

    98.E.Amiral Necati KURT

    99.E.Amiral Tayfun URAZ

    100.E.Amiral Engin HEPER

    101.E. Amiral Hayati Bilgiç

    102.E. Amiral Hasan Nihat DOĞAN

    103.E. Amiral Ömer Bayram ÇETİN

    104.E.Amiral Mithat Kemal ALGÜL

    Haberi Hazırlayan: Esra Şaşmaz
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ