Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 2021 KYK yurt başvurusu başladı mı? KYK yurt başvuruları ne zaman, şartları nelerdir?

    Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte KYK yurt başvuruları ne zaman 2021? sorusu gündemin öne çıkanları arasında yer almaya başladı. 2021 yılında üniversiteye başlayacak olan öğrenciler KYK yurt başvuruları ile ilgili gelişmeleri takip ediyor. İşte detaylar...

    KYK YURT BAŞVURUSU 2021 NE ZAMAN?

    KYK yurt başvuruları YURTKUR resmi sitesi üzerinden duyurulacak. Başvurular için YURTKUR'dan gelecek açıklama bekleniyor. KYK burs ve yurt başvuruları için kesin tarih henüz açıklanmadı.

    KYK YURT VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

    KYK yurt başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

    E-DEVLET KYK BAŞVURU SAYFASI

    KYK YURT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

    a) Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması,

    b) Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)

    c) Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması,(Cezası tecil edilenler hariç)

    ç) Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması,