Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Kanada'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada NATO skandalını değerlendirdi.

AB Bakanı Çelik, ''Genelkurmay Başkanımıza telefonla NATO'daki hadise bildirildi. Oradaki askerimizin geri çekilmesi talimatı verildi. Her seferinde özür dilediler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanımıza yapılan bu saygısızlığın affedilmeyeceğini, kabul edilemeyeceğini ifade ettik" dedi.

"OLAYIN BUNUNLA SINIRLI KALMASINI İSTEMİYORUZ"

Çelik, "Bunu yapan kişi memur, NATO takbikatından uzaklaştırıldı. Olayın bununla sınırlı kalmasını istemiyoruz. Bu kişinin cezalandırılmasını istiyoruz. Bunun komuta zinciri yok mudur? Müttefik ülkelerin güvenliğinden sorumlu NATO'nun kendi takbikatının güvenliğini sağlayamaması gibi bir tablo ile karşı karşıyayız. Net mesajlar verildi. Tarafımızdan affedilir bulunmadığı ifade edildi. NATO'daki ilişkilerimize gölge düşürür nitelikte olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanımızı arayarak özür dilediler. Bu kişinin cezalandırlması konusunu takip edeceğiz" diye konuştu.

"FETÖ'NÜN YÖNTEMLERİNE BENZER BİR YÖNTEM"

Çelik, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Onlar da bu kişinin bağlantılarını araştıracaklar. FETÖ'nün yöntemlerine benzer bir yöntem bu. Araştırılacak, tüm bağlantıları ortaya çıkarılacak. NATO'nun kurucu üyesiyiz, orada önemli bir gücüz. Gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Gereği yapılırsa bu özürler somuta dönüşür."

"TÜRKİYE'YE MALİ OLARAK BİR ŞEY İFADE ETMEZ"

AB Bakanı Çelik, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye verilen fonlarda kesintiye gitme kararı alması hakkında da kendilerine henüz bir tebligat gelmediğini aktararak, 105 milyon avroluk kesinti olacağını duyduklarını söyledi.

"105 milyon avroluk kesinti, Türkiye'ye mali olarak bir şey ifade etmez" diyen Çelik, Türkiye'nin 2014-2020 arasında 4,5 milyar avroluk bir fon kullanacağını hatırlatarak, bir taraftan bu fonların Türkiye'nin AB'ye yaklaşması için verilmesinin öngörüldüğünü diğer taraftan ise bu fonun kesilerek ciddi bir vizyonsuzluk sergilendiğine işaret etti.

Çelik, "Bu kararları alanlar, bunun altın imzası olanlar, geçmişte gördüğümüz gibi ilerde sadece bir vizyonsuzluğa imza atmış olarak gözükecekler" diye konuştu.

AB'nin, Türkiye ile terörle mücadele ve göçmen konusunda dayanışma içinde olma vaadinde bulunduğunu hatırlatan Çelik, diğer taraftan demokrasiyi ve hukuk devletini güçlendirme konusunda bir dayanışma göremediklerinin altını çizerek, "Bazı savunma sistemlerini çektiler, 15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye ile dayanışma içerisinde olmadılar" değerlendirmesini yaptı.