Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Amazon yağmur ormanları tehlike altında - Haberler

    Amazonlarla ilgili gözlem faaliyetleri yürüten sivil toplum kuruluşu Amazon Watch, bölgede izin verilmesi gündeme gelen madencilik ve ormansızlaştırma faaliyetlerine dair bir rapor yayımladı.

    "YIKIM OLABİLİR"

    Raporun yazarlarından Amazon Watch'da görevli Rosana Miranda, BBC'ye verdiği demeçte, bölgede yapılacak madenciliğin yerel halk için "yıkım" olabileceği uyarısında bulundu.

    Miranda, küresel firmalarca daha fazla altın ve bakır çıkarmak için Amazonlardaki biyoçeşitlilik ve kültürel zenginliklerden vazgeçilebileceğini belirterek, bunu eleştirdi.

    Amazon Watch ve Brezilya Yerli Halkları Derneği, Brezilya Ulusal Madencilik Ajansı'na Amazonlarda maden arama izni için 2 bin 622 proje sunulduğunu tespit etti.

    REKLAM

    Brezilya merkezli madencilik firması Vale 75 başvuruyla ilk sırada yer alırken bunu 65 başvuruyla İngiltere'den Anglo-American madencilik şirketi izledi. Söz konusu firmalar, çevre aktivitelerinin baskıları nedeniyle başvuruların geri çekileceğini açıklamıştı.

    TOPRAKLARI VE NEHİRLERİ ZEHİRLİYORLAR

    Amazonlarda ticari faaliyeti bulunan firmalar, toprakların ve nehirlerin zehirlenmesiyle yerel toplulukların yaşam alanlarının yıkıma uğratılmasıyla suçlanıyor.

    Amazonlarda halihazırda madencilik faaliyetlerine izin verilmezken, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ekonomik gerekçelerle bölgede madencilik çalışmalarına izin verme taraftarı bir tutum sergiliyor.

    Bolsonaro, Şubat 2020'de Brezilya parlamentosuna bölgede madencilik faaliyetlerine izin verilmesini öngören bir yasa tasarını sunmuştu.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ